Spændende samarbejde skaber smartere hjem

Panasonic og Verisure har indgået et innovativt samarbejde, som gør hjemmet smartere. Fra én app kan du nu styre hjemmets varmeforsyning og sikkerhed.

Med den nye app fra Panasonic og Verisure kan man nu styre varmeforsyningen, sikkerheden og en række andre smarte funktioner i hjemmet. Foto: Panasonic. .

Panasonic og Verisure præsenterer et samarbejde, der skal fremme udviklingen af innovative sikkerheds- og energibesparende løsninger til smarte hjem. Partnerskabets første produktnyhed er integrationen af Panasonics luft-til-luftvarmepumper i Verisures platform til smarte hjem.

Fra én app kan man derfor nu styre varmeforsyningen, sikkerheden og en række andre smarte funktioner i hjemmet. Dermed kan intelligente varmepumper kommunikere med Verisure VBox, som er kontrolenheden i Verisures smarte hjem. Herfra kan varmepumpen kommunikere med mange andre enheder i huset, som alarmen, digitale dørlåse, lys og andre elektroniske funktioner.

Med Verisures platform kan man også overvåge og aflæse andre installationer som brandalarmer og vinduer, og man kan programmere indstillingerne i huset på baggrund af historiske data. For eksempel kan varmen indstilles, så der er en behagelig temperatur, når man kommer hjem fra arbejde.

Oversigterne over energiforbruget og analyser af forbrugsmønstre kan aflæses via tablet, PC eller smartphone og giver indsigt i, hvordan man kan reducere hjemmets energiforbrug. 

- JDN

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

03.07.2025Coromatic A/S

Sponseret

En Plan B for digital infrastruktur er vigtigere end nogensinde

02.07.2025Installator.dk

Brødrene Dahl åbner nyt kabellager

30.06.2025Avidenz A/S

Sponseret

Arbejdstilsynet opdaterer og rydder ud i AT-vejledninger

30.06.2025Avidenz A/S

Sponseret

Vi søger en arbejdsmiljøkonsulent

30.06.2025Installator.dk

Navnet forvirrede - nu ændres det

30.06.2025Installator.dk

DM i Skills udpeger nye værtsbyer

27.06.2025Brødrene A & O Johansen A/S

Sponseret

AO.dk udvider med Danmarks største udvalg af arbejdstøj

27.06.2025Inspectly ApS

Sponseret

Venter I med asbest-opgaverne?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ECIT Consulting A/S
Webinar
Effektiv dokumentation af processer med Page Scripting i Microsoft Business Central

ECIT inviterer dig til et informativt webinar, hvor vi præsenterer den nye Page Scripting funktion i Microsoft Business Central. Lær, hvordan du kan bruge denne funktion til at dokumentere og teste dine forretningsprocesser effektivt, sikre kontinuerlig drift og undgå nedetid ved implementering af nye opdateringer.

Dato

09.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup