Statsstøttet varm luft for de få

Regeringens nye støtteordning til udbredelse af varmepumper vil ifølge brancheorganisationen Tekniq komme til at fungere som statsstøtte til udvalgte teknologier og forretningsmodeller.

Hos brancheorganisationen Tekniq er man kritisk over for Energi-, Forsynings- og Klimaministeriets nye støtteordning, der skal give fem udvalgte virksomheder mulighed for at installere varmepumper på abonnementsbasis hos boligejerne.

Læs også: Ny støtteordning skal udbrede varmepumper i landdistrikterne

Ordningen gør brug af statslige midler til at skævvride markedet for grøn omstilling, lyder svadaen fra Tekniqs underdirektør, Simon O. Rasmussen.  

”Ifølge Energistyrelsens egen rapport er støtteordningen hverken privatøkonomisk eller samfundsøkonomisk bedre end en løsning, hvor varmepumpen ejes af boligejeren. Dermed bidrager ordningen jo primært til at favorisere en forretningsmodel, som har vanskeligt ved at klare sig på kommercielle vilkår”, siger han og uddyber:    

”Statens midler til grøn omstilling skal ikke gå til at støtte bestemte teknologier eller særlige forretningsmodeller, men skal i stedet skabe fri og reel konkurrence mellem alle markedets aktører og teknologier. Kun på den måde får vi mest (og bedst) mulig grøn omstilling for pengene”.   

Ifølge ordningen er det et krav til de virksomheder, der skal kunne opnå støtte, at de både indkøber, ejer, installerer og driver varmepumperne.

Med de krav bliver fem virksomheder favoriseret, som på bekostning af alle øvrige aktører i markedet kan tilbyde en forretningsmodel, der sætter konkurrencen ud af kraft, mener Simon O. Rasmussen.  

”Det er kort sagt en diskriminerende ordning, og det skal statslige midler ikke bruges til”, siger han.

- JKK 

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

16.06.2025Elma Instruments A/S

Sponseret

Mål fra begge ender - Afstandsmåling på et helt nyt niveau!

13.06.2025Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

13.06.2025Fagerhult AS

Sponseret

Det fleksible kontor i et nyt lys – fremtidens innovative belysningsdesign

12.06.2025Alcadon ApS

Sponseret

De 3 mest stillede spørgsmål om webinaret med STL og Alcadon på mandag kl. 10.00

12.06.2025Fagerhult AS

Sponseret

Det fleksible kontor i et nyt lys – fremtidens innovative belysningsdesign

12.06.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

10KW strømforsyning med 2 afkølingssystemer

11.06.2025Alcadon ApS

Sponseret

I næste uge går det HELT NED med Jetting og Alcadon…

11.06.2025Elsikkerhed.dk

Sponseret

Nyt kursus med fokus på sikkerhed i industrien

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle