Statsstøttet varm luft for de få

Regeringens nye støtteordning til udbredelse af varmepumper vil ifølge brancheorganisationen Tekniq komme til at fungere som statsstøtte til udvalgte teknologier og forretningsmodeller.

Hos brancheorganisationen Tekniq er man kritisk over for Energi-, Forsynings- og Klimaministeriets nye støtteordning, der skal give fem udvalgte virksomheder mulighed for at installere varmepumper på abonnementsbasis hos boligejerne.

Læs også: Ny støtteordning skal udbrede varmepumper i landdistrikterne

Ordningen gør brug af statslige midler til at skævvride markedet for grøn omstilling, lyder svadaen fra Tekniqs underdirektør, Simon O. Rasmussen.  

”Ifølge Energistyrelsens egen rapport er støtteordningen hverken privatøkonomisk eller samfundsøkonomisk bedre end en løsning, hvor varmepumpen ejes af boligejeren. Dermed bidrager ordningen jo primært til at favorisere en forretningsmodel, som har vanskeligt ved at klare sig på kommercielle vilkår”, siger han og uddyber:    

”Statens midler til grøn omstilling skal ikke gå til at støtte bestemte teknologier eller særlige forretningsmodeller, men skal i stedet skabe fri og reel konkurrence mellem alle markedets aktører og teknologier. Kun på den måde får vi mest (og bedst) mulig grøn omstilling for pengene”.   

Ifølge ordningen er det et krav til de virksomheder, der skal kunne opnå støtte, at de både indkøber, ejer, installerer og driver varmepumperne.

Med de krav bliver fem virksomheder favoriseret, som på bekostning af alle øvrige aktører i markedet kan tilbyde en forretningsmodel, der sætter konkurrencen ud af kraft, mener Simon O. Rasmussen.  

”Det er kort sagt en diskriminerende ordning, og det skal statslige midler ikke bruges til”, siger han.

- JKK 

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Alcadon ApS

Sponseret

[SIDSTE CHANCE] Du kan stadig nå det – men ikke ret længe!

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Installator.dk

Energinet varsler ny model og forlænger pause for nettilslutninger

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Installator.dk

Ewii-bud kan blive vendepunkt for kriseramt Odsherred Forsyning

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Installator.dk

Direktør advarer: Millionprojekter kan gå tabt ved længere elnet-pause

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

02.06.2026

Tid

15:00

Sted

Vejle

METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

EET Danmark A/S
Kursus
Eksklusivt 2-dages Advanced XProtect Engineering Camp

Bliv skarpere på avanceret Milestone XProtect engineering Er du klar til at tage dine Milestone-kompetencer til næste niveau? Vi inviterer til et eksklusivt 2-dages MEC-kursus (Milestone Engineering Camp) – et avanceret teknisk kursus for dig, der allerede arbejder med Milestone og ønsker dybere indsigt i installation, optimering, fejlfinding og best practice i komplekse XProtect-miljøer. Kurset giver dig hands-on viden og teknisk forståelse inden for de mest centrale og avancerede områder i Milestone XProtect.

Dato

03.06.2026

Tid

09:00

Sted

EET Danmark - Birkerød

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Horsens)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Bygholm, Schüttesvej 6, 8700 Horsens