Stor appetit på at udfase sort energi i boligerne

Fjernvarmeselskaber er i gang med at indfri de grønne klimadrømme. Politikerne bør derfor tage stilling til, hvordan vi kommer i mål med omstilling af vores boliger, mener Dansk Fjernvarme.

I forbindelse med klimaforhandlingerne sidste år anbefalede COWI at 200.000 boliger, ud af de cirka 380.000 boliger, der i dag opvarmes med naturgas, kan skifte til fjernvarme. Foto: Dansk Fjernvarme..

Fjernvarmeselskaberne kan nu søge tilskud i Fjernvarmepuljen til de projekter, der i dag økonomisk ligger på vippen i forhold til at kunne gennemføres. Andre steder, hvor boligejerne har dyrere sort varme eller fjernvarme, som kan leveres endnu billigere, er man allerede i gang med at gøre boligerne grønnere.

Vi har af flere omgange spurgt fjernvarmeselskaberne om deres lokale potentialer i forhold til at få flere boliger over på den grønne varme. Nu, hvor de mange projekter rundt om i landet begynder at tage form, bliver vi i den grad bekræftet i, at der er et kæmpe potentiale, og at fjernvarmeselskaberne heldigvis har stor appetit på at bidrage til at indfri klimamålene”, siger Nicolai Kipp, chefkonsulent i Dansk Fjernvarme.

Danskerne vil fjernvarmen

I forbindelse med klimaforhandlingerne sidste år anbefalede COWI at 200.000 boliger, ud af de cirka 380.000 boliger, der i dag opvarmes med naturgas, kan skifte til fjernvarme.

”Der er et stort potentiale. Men jeg ikke i tvivl om, at vi vil se endnu flere boligejere skifte til den grønne fjernvarme, når de bliver opmærksom på, at der rulles fjernvarme ud lige netop der, hvor de bor og de bliver opmærksom på den komfort, der ligger i den grønne fjernvarme, der som bekendt hverken larmer, kræver omfattende vedligehold, etc.”, siger Nicolai Kipp.

Han mener, at politikerne snarest bør beslutte, hvordan vi kommer videre, når midlerne fra klimaaftalen er brugt op.

-CH

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Supersygehus sikrer strømforsyning uden klimaskadelig SF6-gas

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

07.10.2025GF Building Flow Solutions (Uponor A/S)

Sponseret

Nye Smatrix termostater – skabt til holdbarhed og stil

03.10.2025Installator.dk

Godt nyt til jordvarme-virksomheder

01.10.2025Installator.dk

Ny direktør hos Sønderborg Varme

29.09.2025KUDSK Service

Sponseret

Effektiv ventiludskiftning på Struer Energis 12” fjernvarmeledning

25.09.2025Installator.dk

Fjernvarmen i København fylder 100 år – og er på vej til at blive helt grøn

24.09.2025Installator.dk

Opsigtsvækkende kendelse stopper etablering af jordvarme

24.09.2025BRUGG Denmark A/S

Sponseret

Havenergi til kulstoffattig fjernvarme

23.09.2025Installator.dk

Skattefordel til varmepumpekunder blåstemplet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle