Stor efterspørgsel får fjernvarmeproducent til at udvide produktionen

Efterspørgslen på fjernvarmeløsninger er massiv, og konvertering til fjernvarme er en central brik i regeringens klimamålsætning for 2030. Det mærker Gemina Termix tydeligt, og derfor udvider Gemina Termix nu produktionen med 4.500 kvm.

Efterspørgslen på fjernvarmeløsninger er massiv, og konvertering til fjernvarme er en central brik i regeringens klimamålsætning for 2030. Det mærker Gemina Termix tydeligt, og derfor udvider Gemina Termix nu produktionen med 4.500 kvm. Foto: 123rf.com..

Den 30. august var en vigtig dag for Gemina Termix i Sunds ved Herning. Her tog man første spadestik til en stor udvidelse af virksomhedens produktion, som skal gøre fjernvarmeproducenten i stand til at møde den massive efterspørgsel på intelligente fjernvarmeløsninger i fremtiden.

Når byggeriet står færdigt medio 2024 vil Gemina Termix råde over et samlet areal på knapt 12.000 kvadratmeter. Udvidelsen er centreret omkring selve produktionen for at øge kapaciteten, så virksomheden fortsat kan møde den massive efterspørgsel. 

”Dansk fjernvarme har været på en succesfuld rejse i mange år, og i dag har 66 procent af alle danske husstande allerede fjernvarme. Men effektiviteten skal skrues op, hvis vi skal møde behovet frem mod 2030”, forklarer General Manager i Gemina Termix, Christian Bentzen-Bilkvist.

Der er flere årsager til, at efterspørgslen på fjernvarme er så massiv. Konverteringen er en vigtig brik i regeringens klimamålsætning for 2030, hvor landets CO2-udslip skal være reduceret med 70 procent. Her er fjernvarmen et oplagt indsatsområde, fordi den sparer klimaet for mange ressourcer og er langt hurtigere at gøre klimaneutral end for eksempel landbrug og transport.

Derudover har det danske marked også vist en stigende interesse for en hurtigere konvertering efter de seneste års stigende energipriser. Skrækhistorier om familier, der fik flerdoblet varmeregningen, har gjort ønsket om billigere og grønnere alternativer større.

”Frem mod 2030 skal branchen imødekomme 300.000 konverteringer, og herudover øvrige opgaver fra renovering og byggeri. Den hastighed, vi udbreder fjernvarmen med, er helt unik, og det er kun muligt, fordi vi fra starten har haft en solid og vedholdende politisk support. Der har været et klart mål fra starten”, siger Søren Lyngholm, Vice President, Light Duty Stations, Danfoss. 

Læs også: Projektforslag skal genberegnes for at undgå fejlinvesteringer

Fra produktionen i Sunds leverer Gemina Termix totalløsninger til alle kunder; fra parcelhuse, til firmaer og større boligkomplekser. Alle fjernvarmeunits bliver fremstillet lokalt, og med den kommende udvidelse og en øget interesse, vil producenten øge sin kapacitet i de kommende år.

”Dansk fjernvarmeteknologi er en succeshistorie, som også spreder sig uden for landets grænser. Fjernvarme er en del af den grønne omstilling og vil bidrage til fossilfri energiforsyning. Med den nye udvidelse er vi gearet til de næste års vækst”, slutter Søren Lyngholm, Vice President, Light Duty Stations, Danfoss.

- PiB

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Har du en forældet smart home installation? Konverter nemt til Niko Home Control

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

PHOENIX CONTACT

Sponseret

SPTH i Twin design med Push-in tilslutning

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Installator.dk

Populære eldrevne varebiler slipper for afgiftsstigning i 2027

Installator.dk

Brødrene Dahl opruster i el-forretningen

Installator.dk

Batterier løfter 63 A nettilslutning til 360 kW ladekapacitet

Installator.dk

Direktør stopper i kriseramt forsyningsselskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Kolding)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 - Virtuelt kursus

Bliv opdateret i DS/HD 60364 og Installationsbekendtgørelsen med et virtuelt kursus i standardsamlingen.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

07.10.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding