Stor efterspørgsel får fjernvarmeproducent til at udvide produktionen

Efterspørgslen på fjernvarmeløsninger er massiv, og konvertering til fjernvarme er en central brik i regeringens klimamålsætning for 2030. Det mærker Gemina Termix tydeligt, og derfor udvider Gemina Termix nu produktionen med 4.500 kvm.

Efterspørgslen på fjernvarmeløsninger er massiv, og konvertering til fjernvarme er en central brik i regeringens klimamålsætning for 2030. Det mærker Gemina Termix tydeligt, og derfor udvider Gemina Termix nu produktionen med 4.500 kvm. Foto: 123rf.com..

Den 30. august var en vigtig dag for Gemina Termix i Sunds ved Herning. Her tog man første spadestik til en stor udvidelse af virksomhedens produktion, som skal gøre fjernvarmeproducenten i stand til at møde den massive efterspørgsel på intelligente fjernvarmeløsninger i fremtiden.

Når byggeriet står færdigt medio 2024 vil Gemina Termix råde over et samlet areal på knapt 12.000 kvadratmeter. Udvidelsen er centreret omkring selve produktionen for at øge kapaciteten, så virksomheden fortsat kan møde den massive efterspørgsel. 

”Dansk fjernvarme har været på en succesfuld rejse i mange år, og i dag har 66 procent af alle danske husstande allerede fjernvarme. Men effektiviteten skal skrues op, hvis vi skal møde behovet frem mod 2030”, forklarer General Manager i Gemina Termix, Christian Bentzen-Bilkvist.

Der er flere årsager til, at efterspørgslen på fjernvarme er så massiv. Konverteringen er en vigtig brik i regeringens klimamålsætning for 2030, hvor landets CO2-udslip skal være reduceret med 70 procent. Her er fjernvarmen et oplagt indsatsområde, fordi den sparer klimaet for mange ressourcer og er langt hurtigere at gøre klimaneutral end for eksempel landbrug og transport.

Derudover har det danske marked også vist en stigende interesse for en hurtigere konvertering efter de seneste års stigende energipriser. Skrækhistorier om familier, der fik flerdoblet varmeregningen, har gjort ønsket om billigere og grønnere alternativer større.

”Frem mod 2030 skal branchen imødekomme 300.000 konverteringer, og herudover øvrige opgaver fra renovering og byggeri. Den hastighed, vi udbreder fjernvarmen med, er helt unik, og det er kun muligt, fordi vi fra starten har haft en solid og vedholdende politisk support. Der har været et klart mål fra starten”, siger Søren Lyngholm, Vice President, Light Duty Stations, Danfoss. 

Læs også: Projektforslag skal genberegnes for at undgå fejlinvesteringer

Fra produktionen i Sunds leverer Gemina Termix totalløsninger til alle kunder; fra parcelhuse, til firmaer og større boligkomplekser. Alle fjernvarmeunits bliver fremstillet lokalt, og med den kommende udvidelse og en øget interesse, vil producenten øge sin kapacitet i de kommende år.

”Dansk fjernvarmeteknologi er en succeshistorie, som også spreder sig uden for landets grænser. Fjernvarme er en del af den grønne omstilling og vil bidrage til fossilfri energiforsyning. Med den nye udvidelse er vi gearet til de næste års vækst”, slutter Søren Lyngholm, Vice President, Light Duty Stations, Danfoss.

- PiB

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

30.06.2025LEDVANCE A/S

Sponseret

SURFACE CIRCULAR SENSOR

30.06.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Løsningen klar til kablede IHC-installationer

27.06.2025Installator.dk

Koble køber op i Region Midtjylland

27.06.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Ny underdel til elektronikhuse i ICS-serien

26.06.2025Alcadon ApS

Sponseret

Hvordan vælger du det rigtige fiberkabel?

26.06.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

Høj udgangsspænding med vand eller luftkøling

26.06.2025Installator.dk

Markant stigning i investeringer i lokale elnet

25.06.2025WAGO Denmark A/S

Sponseret

WINSTA® Stikforbindelser - det korrekte valg til det modulære byggeri.

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
ECIT Consulting A/S
Webinar
Effektiv dokumentation af processer med Page Scripting i Microsoft Business Central

ECIT inviterer dig til et informativt webinar, hvor vi præsenterer den nye Page Scripting funktion i Microsoft Business Central. Lær, hvordan du kan bruge denne funktion til at dokumentere og teste dine forretningsprocesser effektivt, sikre kontinuerlig drift og undgå nedetid ved implementering af nye opdateringer.

Dato

09.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

26.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup