Stor efterspørgsel får fjernvarmeproducent til at udvide produktionen

Efterspørgslen på fjernvarmeløsninger er massiv, og konvertering til fjernvarme er en central brik i regeringens klimamålsætning for 2030. Det mærker Gemina Termix tydeligt, og derfor udvider Gemina Termix nu produktionen med 4.500 kvm.

Efterspørgslen på fjernvarmeløsninger er massiv, og konvertering til fjernvarme er en central brik i regeringens klimamålsætning for 2030. Det mærker Gemina Termix tydeligt, og derfor udvider Gemina Termix nu produktionen med 4.500 kvm. Foto: 123rf.com..

Den 30. august var en vigtig dag for Gemina Termix i Sunds ved Herning. Her tog man første spadestik til en stor udvidelse af virksomhedens produktion, som skal gøre fjernvarmeproducenten i stand til at møde den massive efterspørgsel på intelligente fjernvarmeløsninger i fremtiden.

Når byggeriet står færdigt medio 2024 vil Gemina Termix råde over et samlet areal på knapt 12.000 kvadratmeter. Udvidelsen er centreret omkring selve produktionen for at øge kapaciteten, så virksomheden fortsat kan møde den massive efterspørgsel. 

”Dansk fjernvarme har været på en succesfuld rejse i mange år, og i dag har 66 procent af alle danske husstande allerede fjernvarme. Men effektiviteten skal skrues op, hvis vi skal møde behovet frem mod 2030”, forklarer General Manager i Gemina Termix, Christian Bentzen-Bilkvist.

Der er flere årsager til, at efterspørgslen på fjernvarme er så massiv. Konverteringen er en vigtig brik i regeringens klimamålsætning for 2030, hvor landets CO2-udslip skal være reduceret med 70 procent. Her er fjernvarmen et oplagt indsatsområde, fordi den sparer klimaet for mange ressourcer og er langt hurtigere at gøre klimaneutral end for eksempel landbrug og transport.

Derudover har det danske marked også vist en stigende interesse for en hurtigere konvertering efter de seneste års stigende energipriser. Skrækhistorier om familier, der fik flerdoblet varmeregningen, har gjort ønsket om billigere og grønnere alternativer større.

”Frem mod 2030 skal branchen imødekomme 300.000 konverteringer, og herudover øvrige opgaver fra renovering og byggeri. Den hastighed, vi udbreder fjernvarmen med, er helt unik, og det er kun muligt, fordi vi fra starten har haft en solid og vedholdende politisk support. Der har været et klart mål fra starten”, siger Søren Lyngholm, Vice President, Light Duty Stations, Danfoss. 

Læs også: Projektforslag skal genberegnes for at undgå fejlinvesteringer

Fra produktionen i Sunds leverer Gemina Termix totalløsninger til alle kunder; fra parcelhuse, til firmaer og større boligkomplekser. Alle fjernvarmeunits bliver fremstillet lokalt, og med den kommende udvidelse og en øget interesse, vil producenten øge sin kapacitet i de kommende år.

”Dansk fjernvarmeteknologi er en succeshistorie, som også spreder sig uden for landets grænser. Fjernvarme er en del af den grønne omstilling og vil bidrage til fossilfri energiforsyning. Med den nye udvidelse er vi gearet til de næste års vækst”, slutter Søren Lyngholm, Vice President, Light Duty Stations, Danfoss.

- PiB

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Annonce

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams