Stor leverandør må lukke for centralt produkt med tre dages varsel

Ingen troede, det kunne ske. Men det kunne det. Den globale gigant Schneider Electric meddelte den 28. august, at deres IHC-controller, som sidder i 60.000-80.000 danske IHC-installationer, udgår fuldstændig per 31. august 2023.

”Vi arbejder stenhårdt på at udvikle løsninger, der på den korte og mellemlange bane kan afhjælpe de problemer, der måtte opstå”, fortæller Martin Hannibal. IHC controller bidrager til at styre intelligente installationer i en bygning. Arkivfoto fra 123rf.com..

”Vores IHC-controller Visual 3 udgår”. Sådan lød den kontante besked fra Schneider Electric til markedet den 28. august 2023. Schneider Electric uddyber:

”I oktober 2022 fik vi at vide af vores underleverandører, at nogle af de komponenter, der anvendes i IHC Visual 3 controlleren, var udgået. Siden da har vi arbejdet på at udskifte disse komponenter, hvilket har krævet, at produktet skulle testes igen. Her har det vist sig, at IHC-controlleren ikke kunne opfylde de krav og standarder, der er på markedet, uden et totalt redesign. Det betyder, at vi først kan være klar med en ny controller om flere år. Det mener vi er en urealistisk tidshorisont, og derfor har vi valgt at lukke ned for salget af IHC-controlleren med virkning fra 31. august 2023”.

Læs også: Åbne standarder fjerner risiko for forsyningsproblemer

Meldingen er blevet modtaget med lige dele chok, bedrøvelse, målløshed og generelt negative reaktioner fra installatører. På Schneider Electrics Facebook-side er der næsten 100 relativt negative reaktioner. Én lyder for eksempel: ”Har I en rigtig god forklaring, man kan give videre til sine kunder, når man fortæller dem, at de nu skal bruge en formue på et nyt system, fordi I ikke kan producere en controller, der virker? Det er simpelthen en ommer. Kom i gang med den produktion igen omgående”.

En anden reaktion lyder: ”Min controller, som er en version 2 lukkede ned i sidste uge. Jeg kan ikke tænde mit lys, min alarm er ude og mine røgdetektorer er således også helt off. Jeg har baseret mine installationer på IHC - en delt trådløs. Så derfor @schneider: hvad gør jeg nu? Og er det jer, der har lukket controlleren, eller er det et uheldigt sammenfald?”.

”Denne situation betyder, at vi må skuffe en masse kunder og kunders kunder i form af installatører og bygningsejere. Vi taber en masse tillid i markedet, og det er vi mildt sagt rigtig trætte af”, fortæller Martin Hannibal. Foto: Schneider Electric..

Tab af tillid
”Vi ved godt, det er en meget hård nedlukning. Vi har i et stykke tid arbejdet intenst på at finde alternative leverandører til de to underkomponenter fra to asiatiske leverandører, som desværre i det ene tilfælde ikke længere kan levere til os, og i det andet tilfælde tilbyder leveringstider på mellem 40 og 70 uger, hvilket er helt uholdbart. Men vi må konstatere, at det ikke kan lade sig gøre. Vi har derfor valgt at spille med åbne kort og fortælle det, som det er”, fortæller produktchef Martin Hannibal, som ikke lægger skjul på, at han ikke er glad for situationen.

”Denne situation betyder, at vi må skuffe en masse kunder og kunders kunder i form af installatører og bygningsejere. Vi taber en masse tillid i markedet, og det er vi mildt sagt rigtig trætte af”, fortæller han.

Han fortæller også, at udvikling af en version 4 af IHC-controlleren ifølge Schneider Electrics globale udviklingsafdeling vil tage tre til fire år.

Presset elektronikmarked
Det globale marked for elektronik-underleverancer er et presset marked. De store bilproducenter har kastet sig over produktion af elbiler, og det presser markedet for elektronikkomponenter. Martin Hannibal ved ikke præcis, hvad årsagen til leverandørernes forsyningskvaler er; men han vurderer, at bilproducenternes indkøbsvolumen presser leverandørerne til at prioritere leveringer, og at Schneider Electric trods sin størrelse alligevel er en lille spiller sammenlignet med Tesla, Audi og Hyundai.

Løsninger på vej
”Vi arbejder stenhårdt på at udvikle løsninger, der på den korte og mellemlange bane kan afhjælpe de problemer, der måtte opstå. Vi har afholdt spørgemøder via Teams, vores tekniske support står klar til at forsøge at skræddersy en løsning, og vi arbejder på at udvikle interfaces til KNX og Wiser. Vi er også i gang med at tilbagekøbe IHC-controllere fra landets Tekniske Skoler, så vi har reservedele til reparation af et mindre antal controllere”, fortæller Martin Hannibal.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Denne artikel er del af et tema:

Tema om bygningsautomatik 2023

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Fremtidens intelligente nødstrøm: Hjemmebatteriet indtager Danmark – men installationskvaliteten kræver det rette måleudstyr

Installator.dk

Nye regler åbner offentlige tage for solceller

Installator.dk

Elbilmesse udvider med varebiler

Installator.dk

Tommy Ahlers: Batterier skal spille en større rolle

Installator.dk

Energinet sænker eltariffen igen i 2027

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

En god og ensartet kvalitet er grundlaget for en omkostningseffektiv produktion, tilfredse kunder, og evt. myndighedsgodkendelse. Derfor er kvalitetsstyring en essentiel del af virksomheden.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KUDSK Service
Webinar
Aktuatorer

Vi ser nærmere på motorisering af eksisterende ventiler og på, hvordan aktuatorer kan gøre ventilbetjeningen lettere og give mulighed for hurtigere sektionering.

Dato

11.09.2026

Tid

09:30

Sted

Online