Strømsparende gadelampe er kommet til Danmark

Danske gader kan nu blive oplyst af LED-lamper, der sparer på strømmen. Det er LedTraffic, der står bag COBRA-lampen.

Det miljørigtige lys kan for fremtiden falde over de danske gader og stræder. Firmaet LedTraffic er klar med Skandinaviens første LED-gadelampe, COBRA, som ifølge firmaet sparer på strømmen og giver et blødt lys.
”COBRA skiller sig ud, fordi den udnytter energien langt bedre end traditionel gadebelysning og derfor bruger omkring 20 - 30 procent mindre strøm. Det svarer til omkring 17.000 tons CO2 om året, hvis alle danske gadelamper benyttede LED-teknologi frem for traditionelle lyskilder. Og udviklingen går så stærkt, at man om to til tre år forventer at kunne spare endnu mere på strømmen,” siger Lars Kjær, der er direktør i LedTraffic.
Ifølge ham har COBRAs LED-lyskilde en forventet levetid på godt 10 år i modsætning til lyskilden i traditionelle gadelamper, der normalt bør udskiftes hvert andet eller tredje år. Og på trods af den lange levetid er der kun lidt eller ingen vedligeholdelse.
Skal COBRA alligevel have et tjek, skulle et indbygget styringssystem betyde, at teknikere hurtigt kan finde frem til lampen modsat i dag, hvor det er nødvendigt at lyse hele gader op for at finde en defekt pære.
De danske regler
Der har ligget en lang udviklingsproces forud for lanceringen af COBRA, da lampen blandt andet skal leve op til de officielle, danske vejregler, der stiller krav til lysintensitet og lysspredning.
”I udviklingsfasen har vi samarbejdet tæt med Technical Traffic Solution, og i dag er COBRA forsynet med verdens mest effektive LED. Sammen med et højeffektivt linsesystem betyder det, at COBRA lever op til alle krav om lysintensitet, og samtidig giver det den optimale energibesparelse på gadebelysningen,” siger Lars Kjær.
Udover at bidrage til energibesparelser skulle det nyudviklede linsesystem også medføre besparelser på anlægsudgifterne. Systemet skulle gøre det muligt at holde en større afstand mellem armaturmasterne, og det betyder færre master og mindre anlægsudgifter.
Blødt lys
Arbejdet med lysintensiten betyder blandt andet, at lysets farve er justeret, så lampen giver et blødt lys i bybilledet. Det samspil mellem lampen og dens omgivelser har, oplyser LedTraffic, været i fokus under udviklingen af lampen, som er formgivet af det danske designfirma Harriet og Sørensen.
”Vi tænker i helheder, og vi har derfor lagt stor vægt på at skabe en lampe i tråd med tidens strømninger inden for byplanlægning. Med sit elegante og lette design matcher COBRA de mange danske gademiljøer, der i disse år omformes til moderne byrum med beplantning, granitbelægninger og designede parkbænke,” siger Lars Kjær.
Ifølge firmaet er COBRA den første gadelampe, der benytter LED-dioder frem for glødepærer, og derudover indeholder COBRA hverken kviksølv eller tungmetaller, og lampen er derfor ikke underlagt EU’s WEEE-direktiv, der medfører en dyr bortskaffelsesproces af udtjente lamper.

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Alcadon ApS

Sponseret

PÅ RUNDTUR MED PER - Oplev Alcadons stand på kun 3 minutter

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup