Strategisk opkøb skal styrke Norconsult i Jylland

Den rådgivende ingeniørvirksomhed Ingeniørværket, med kontorer i Esbjerg og Horsens, bliver en del af Norconsult. Opkøbet styrker Norconsults geografiske tilstedeværelse i Sydvestjylland og er det syvende opkøb i rækken siden 2017.

Fra venstre ses Thomas Bolding Rasmussen, administrerende direktør i Norconsult Danmark, Finn Moe Bojsen, direktør Ingeniørværket, Tage Øhlenschlæger, Partner og projektchef, Certificeret brandrådgiver hos Ingeniørværket og Jacob Ilsøe, Direktør, Byggeri & Anlæg i Norconsult. Foto: Ingeniørværket / Norconsult..

Norconsult fortsætter med at vokse. I dag offentliggør virksomheden købet af den rådgivende ingeniørvirksomhed, Ingeniørværket, der tilbyder rådgivning indenfor alle byggeriets områder. Med opkøbet vokser Norconsult til cirka 560 medarbejdere i Danmark og udvider sin geografiske tilstedeværelse med nye kontorer i Horsens og Esbjerg.

Administrerende direktør i Norconsult, Thomas Bolding Rasmussen, glæder sig over at 26 kompetente og erfarne medarbejdere nu bliver en del af Norconsult. Ifølge ham er der tale om et godt match både fagligt og kulturelt.

”Jeg er rigtig glad for, at vi kan byde Ingeniørværket og vores nye kolleger velkommen i Norconsult. Vi har ikke kun vores høje faglighed tilfælles, men deler også værdier, der handler om at give stor autonomi til vores dygtige ingeniører, at sætte sig i kundens sted og have en god forståelse for købmandskab. Vi glæder os også over, at vi styrker os i Sydvestdanmark og dermed øger vores nærhed til kunderne. Vi ser Esbjerg som et yderst interessant område med stort potentiale for vækst og udvikling, og vi glæder os derfor også meget til at udvikle forretningen sammen med Ingeniørværket”, siger Thomas Bolding Rasmussen.

Læs også: Bravida udvider med nyt opkøb

Også hos Ingeniørværket vækker det glæde at blive en del af Norconsult. Ifølge direktør Finn Moe Bojsen er overtagelsen et naturligt næste skridt for virksomheden.

”Vi er glade for de muligheder, vi får ved at blive en del af Norconsult. Overtagelsen giver os større muskler, men vi har fortsat det samme hoved. Som en del af Norconsult kan vi fortsætte vores vækst og ekspansion til gavn for både kunder og medarbejdere”, siger Finn Moe Bojsen og tilføjer:

"Norconsults stærke kultur med decentrale enheder og selvbestemmelse har været afgørende for os. Vi vil fortsat have en flad struktur, hvor alle tager ansvar, og hvor der er god styring af projekterne. Samtidig vil vi nyde godt af at blive indlemmet i de stærke faglige fællesskaber, der eksisterer på tværs af koncernen".

Syv opkøb på seks år
Overtagelsen af Ingeniørværket er det syvende af slagsen siden 2017 og det andet i 2023 for Norconsult. Senest blev LB Consult en del af familien i januar 2023, og det glæder Thomas Bolding Rasmussen, at Norconsult kan trække på erfaringerne fra en stribe vellykkede integrationer.

”Vores succes med vellykkede integrationer af opkøb skyldes både vores omfattende erfaring på området og den kultur, der præger Norconsult. Vi er en smidig organisation med decentrale enheder, der har evnen til at operere lokalt. Dette giver vores medarbejdere mulighed for at træffe gode, faglige beslutninger, hvilket er afgørende for vores integrationssucces", siger Thomas Bolding Rasmussen.

Ingeniørværket vil i en periode skifte navn til Norconsult-Ingeniørværket, men vil på sigt komme til at hedde Norconsult.

- PiB

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

27.02.2026Installator.dk

TEKNIQ: Styrkelse af rammevilkår skal i fokus i valgkampen

27.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

ALMEMO® MA104 – seneste generation datalogger fra Ahlborn

26.02.2026Avidenz A/S

Sponseret

Hurtigere overblik over virksomhedens tekniske udstyr med ny app

26.02.2026Installator.dk

AO leverer stærkt regnskab og forventer yderligere vækst

26.02.2026LAGUR A/S

Sponseret

LAGUR A/S får ny ejerkreds

26.02.2026Installator.dk

Statsministeren har udskrevet folketingsvalg

26.02.2026Installator.dk

Dansk lysvirksomhed investerer i egen fabrik i Kina

26.02.2026Installator.dk

Light + Building samler 2.000 udstillere i Frankfurt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i København

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i København! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

28.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lokomotivværkstedet, København

Dansk Standard
Seminar
DS Elektrodag 2026

På DS Elektrodag sætter Dansk Standard fokus på beredskab og beskyttelse af kritisk infrastruktur i en tid med mere elektrificering, klimarisici og et skærpet geopolitisk trusselsbillede.

Dato

02.03.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i Nordhavn eller online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

03.03.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus