Styr på temperatur og CO2 på skolen i Hellerup

Rygaards International School i Hellerup har taget indeklima-tyren ved hornene og installeret afbalanceret ventilation med varmegenvinding samt CTS-styring. Det mindsker både varmeforbruget og CO2-niveauet i undervisningslokalerne.

”Rygaards Skole havde store problemer med for varme og CO2-overfyldte lokaler, fordi solindfaldet gennem de store vinduer varmede lokalerne op. Og fordi der ikke var nogen styring af CO2-niveauet i klasselokalerne, hvor de mange elever i løbet af en undervisningstime udånder en masse CO2”, fortæller Ryan Dag Johansen. Foto: Kemp & Lauritzen..

Skolens hovedbygning er flere hundrede år gammel og var helt uden nogen form for indeklimastyring. Skolens øvrige fem bygninger er udstyret med store sydvendte vinduer, gulvvarme, udsugning i klasselokalerne og Air Master-løsninger, der blæser varm luft ind i undervisningslokalerne. Privatskolen Rygaards International School i Hellerup havde som så mange andre skoler i Danmark et stort behov for at forbedre indeklimaet.

”Rygaards Skole havde store problemer med for varme og CO2-overfyldte lokaler, fordi solindfaldet gennem de store vinduer varmede lokalerne op. Og fordi der ikke var nogen styring af CO2-niveauet i klasselokalerne, hvor de mange elever i løbet af en undervisningstime udånder en masse CO2”, fortæller Ryan Dag Johansen, der er energikonsulent hos Kemp & Lauritzen.

… vi måtte termografere gulvet og kortlægge rørenes forløb, så vi ikke borede igennem et varmerør

Ryan Dag Johansen

Han fortæller også, at gulvvarmen i store træk blev suget ud af udsugningen, så skolen altså både havde et varmeproblem og meget lav energiudnyttelse. Det sidste leder naturligt nok til en høj varmeregning.

Rygaards Skole hyrede et energirådgivningsfirma, der har rådgivet om energirenovering af skolen. Rådgivningen lød på solafskærmning ved sydvendte vinduer, ny ventilationsløsning og indførelse af CTS, så det er muligt at detailstyre varme, ventilation og energiforbrug.

Læs også: Facadeintegreret mikroventilation giver installatørerne et fantastisk kort på hånden

CTS styrer sol, ventilation og varme
Kemp & Lauritzen blev hyret som totalleverandør på de nye løsninger og er i skrivende stund (december 2021, red.) i fuld sving med at installere:

• solafskærmning for de store vinduespartier i den ene bygning.
• installere ventilationsanlæg, der er udstyret med VAV-spjæld, som justerer luftind- og udtag, og
• varmegenvinding på én af skolens i alt seks bygninger.

Varmegenvinding ske via en veksler og filtre, som renser luften og sørger for, at luften i klasselokalerne er ren og opvarmet. Det hele er styret af et CTS-system baseret på den åbne platform Niagara. Foto: Kemp & Lauritzen..

Varmegenvinding ske via en veksler og filtre, som renser luften og sørger for, at luften i klasselokalerne er ren og opvarmet.

Det hele er styret af et CTS-system baseret på den åbne platform Niagara. Det brugervenlige CTS-system skal betjenes af skolens pedel, og Ryan Dag Johansens erfaring er, at det vil kræve mindre end en halv dags undervisning for, at pedellen med CTS-systemet kan foretage præcis styring af varme og ventilation og derved mindske varme- og elforbrug.

Installerer i ferier og weekender
”Vi installerede en del af løsningerne i skolens efterårsferie, og så har vi ellers været nødsaget til at arbejde eftermiddag og weekender, når der ikke var undervisning. Vi var udfordret af, at vi ikke havde tegninger over gulvvarmerørene, så vi måtte termografere gulvet og kortlægge rørenes forløb, så vi ikke borede igennem et varmerør”, fortæller Ryan Dag Johansen.

Ventilationsanlæggets forsyningsrør er placeret på bygningens flade tag og forsyner to etager med ren luft.

Bedre indeklima og lavere varmeregning
Gevinsterne ved den kombinerede løsning med solafskærmning, ventilation og CTS er:

• Bedre indeklima med rette temperatur og CO2-niveau.
• Lavere varmeregning både på grund af præcis styring, mindre spild og lavere returafgift på det returnerede fjernvarmevand.
• En tilbagebetalingstid på cirka 8 år.

Skolen kan indgå en løbende serviceaftale med Kemp & Lauritzen om årlig vedligeholdelse af ventilationsanlæg og CTS.

Ryan Dag Johansen fremhæver lidt gode råd til andre skoler, der er udfordret af dårligt indeklima:

• Et afbalanceret ventilationsanlæg med CTS-styring giver præcis styring af varme og indeklima, det giver bedre indeklima og lavere forbrug.
• En opdateret eltavle med de rette komponenter er grundlaget for en effektiv CTS-styring.

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Denne artikel er del af et tema:

Tema om indeklima 2022

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Klovborg Maskinfabrik investerer i effektiv udsugning af svejserøg

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Installator.dk

Elpriser sender tarifferne op til nytår

Installator.dk

Energinet vil frigøre op mod 5 GW med nye adgangsregler til elnettet

Installator.dk

InstallatørGruppen øger omsætningen markant – men overskudsgraden falder

Installator.dk

Varmepumpesalget stiger markant – men det er ikke de tilskudsberettigede, der trækker læsset

Installator.dk

Caverion vinder højspændingsordre til 67 millioner kroner

Installator.dk

Energinet kræver 150 millioner efter ulovligt prissamarbejde

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Digitale forretningsstrategier og -modeller

Vil du have bedre forståelse for digital transformation og digitale strategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at vurdere og definere digitale forretningsstrategier, der skaber værdi for din virksomhed.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Roskilde)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Roskilde Park, Ved Ringen 2, 4000 Roskilde

Luxtek ApS
Kursus
Certificeringskursus i KNX

Få en officiel KNX-certificering hos Luxtek

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Maglebjergvej 13, 2800 Kgs. Lyngby

DTU
Efteruddannelse
Livscyklusanalyser og bæredygtigshedpåvirkninger

På dette kursus, som også er et diplommodul, lærer du at vurdere miljøbelastninger gennem et produkts livscyklus. Kurset dækker en LCA-screening af et produkt og dækker beregning af effekter på miljø, klima og natur.

Dato

04.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut i Taastrup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup