Svært at tiltrække ansøgere til uddannelse som VVS-installatør

Selv om de nyuddannede VVS-installatører er populære på arbejdsmarkedet, er det vanskeligt at trække ansøgere til, siger rektor Lis Randa fra Erhvervsakademi Dania.

Som installator.dk tidligere har omtalt, er tre af de mindst eftertragtede studier i år installatøruddannelser. Heriblandt er den toårige videregående uddannelse til VSS-installatør på Erhvervsakademi Dania i Hadsten.  

Læs også: Unge gider ikke læse til installatør

Her siger rektor Lis Randa ligeud, at uddannelsen er svær at trække ansøgere til.

”Vi havde samme problem sidste år, og det er lidt enerverende, da VVS-installatørerne bliver revet væk, når de skal ud på arbejdsmarkedet”, siger hun til dr.dk.

For at blive optaget på uddannelsen, stilles der krav om, at man har en håndværksuddannelse i forvejen.

”Det er formentlig en del af begrundelsen, da der i øjeblikket er gode beskæftigelsesmuligheder for håndværkere, hvorfor mange vælger at arbejde og tjene penge frem for at videreuddanne sig”, siger Lis Randa.

Hun fastslår dog over for dr.dk, at det lønner sig at læse videre:

”Vi oplever, at beskæftigelsesmulighederne ligger på 100 procent. Og så vil det være et løft i stillingskategori fra at ordne rør til at få større indflydelse og ansvar, ligesom vi erfaringsmæssigt ved, at det vil give højere løn”.

- JKK 

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Mød Wygwam Danmark A/S på El & Teknik 2026

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Elektrikeruddannelsen hitter – men lærepladser mangler trods markant løft

Installator.dk

Formand: Fjernvarmen har leveret som forventet

Installator.dk

InstallatørGruppen opkøber stor nordjysk installationsvirksomhed

Installator.dk

Green Power Denmark henter ny viceadm. direktør i Energistyrelsen

Installator.dk

Kinas varmepumpeindustri buldrer frem

Installator.dk

Mumle åbner DM i Skills 2026 i Hjørring

Installator.dk

Koble leverer første overskud efter markant fremgang

Installator.dk

Geopolitik presser på: Organisationer vil have ny Power-to-X-strategi

Installator.dk

Heras samler danske sikringsaktiviteter under ét brand

Installator.dk

DI: Etabler fleksibelt elmarked nu – løsningerne findes allerede

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle