Tættere samarbejde kan øge produktiviteten i byggeriet

De største gevinster i byggebranchen kan blandt andet hentes ved tættere samarbejde mellem leverandører, bygherrer, arkitekter og entreprenører, fremgår det af en ny analyse fra Dansk Byggeri.

Lindab har gode og kontante erfaringer med et tæt samarbejde med både bygherrer, arkitekter og entreprenører. Foto: Lindab..

Bedre procesoptimering, tættere samarbejde og grundigere foranalyser er de tre områder, som byggebranchen selv vurderer rummer de største potentialer for produktivitetsforbedringer. Det fremgår af en ny analyse fra Dansk Byggeri.

Læs også: Indspark: Samarbejde på tværs giver nye muligheder

Partnerskaber kan være en del af opskriften
At et tættere samarbejde i byggebranchen medfører gevinster, bakkes op af Lindab, der er totalleverandør af produktløsninger til byggebranchen. Virksomheden har nemlig gode og kontante erfaringer med et tæt samarbejde med både bygherrer, arkitekter og entreprenører.

”Vi ser os selv som en partner i alle byggeprojekter, hvor vi er leverandør. Som leverandør har man et ansvar for, at ens produkter får mest mulig værdi for alle interessenter. Derfor rådgiver vi vores kunder gennem hele projektet og hjælper dem med at optimere både byggeriet og processen”, siger René Jensen, der er salgschef for projektsalg i Lindab.

René Jensen har ansvaret for Lindab Byggepartner, som virksomheden kalder sit nye koncept, der indebærer, at leverandøren går i dialog med arkitekter og bygherrerådgivere, deltager i opstartsmøder på byggepladsen og rådgiver om krav, produktvalg og montage.

Specialviden effektiviserer processen
Ifølge Kristoffer Jepsen fra den jyske entreprenørvirksomhed Jensen og Jensen, kan byggebranchen hente store gevinster, hvis samarbejdet omkring byggeriet forbedres. Det handler om at blive bedre til at udnytte leverandørens specialviden om produkterne. 

”Det er en kæmpe hjælp for os, at produktleverandøren også kan fungere som rådgiver. Vi kender ikke produkterne, så derfor er det altafgørende for en effektiv byggeproces, at vi kan få råd og sparring fra leverandøren undervejs”, siger Kristoffer Jepsen.

Læs også: Nye krav til digitalt samarbejde i byggeriet

René Jensen fra Lindab mener ligeledes, at de forskellige parter skal bidrage med deres specialviden.

”I princippet kan mange entreprenører klare hele opgaven selv. Men vi føler os forpligtede til at dele vores specialviden og hjælpe med den konkrete tilpasning af standardprodukterne, så arbejdet kører lidt lettere. Samtidig garanterer det jo bygherren, at der ikke falder noget ned mellem to stole. Vores erfaringer viser, at det giver store driftsfordele med et tæt samarbejde”, siger René Jensen.

-SSM

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Supersygehus sikrer strømforsyning uden klimaskadelig SF6-gas

RN Solutions ApS

Sponseret

Lysstyring efter solopgang og solnedgang giver markante energibesparelser i kvægstalde

Relateret indhold

03.10.2025Installator.dk

Varmepumpeindustrien rykker ind i TEKNIQ

03.10.2025TEKNIQ

Sponseret

Der er meget at spare på efteruddannelse

02.10.2025Installator.dk

Green Power Denmark ønsker bindende elektrificeringsmål

02.10.2025Installator.dk

Nyt AI-kørekort skal løfte underviserne på EUD og AMU

01.10.2025Installator.dk

Aarhus tester nye letvægts-solceller

01.10.2025Carlog System

Sponseret

Effektiv ruteplanlægning giver hurtigere service og lavere udgifter

30.09.2025Geberit A/S

Sponseret

Geberit lancerer dokumentationspakke til den nye DGNB-manual

30.09.2025Geovent

Sponseret

Familiedag hos Geovent: Når arbejdsplads og familieliv mødes

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

30.09.2025

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Kurset gennemgår BR18’s krav til brandsikring af installationsgennemføringer, samt en grundig gennemgang af test- og normkrav til dokumentation af projektering og udførsel.

Dato

07.10.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

DTU
Efteruddannelse
Digitale forretningsstrategier og -modeller

Vil du have bedre forståelse for digital transformation og digitale strategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at vurdere og definere digitale forretningsstrategier, der skaber værdi for din virksomhed.

Dato

07.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
Varmepumpe kursus - Vølund Akademiet

Det videregående kursus giver dig et dybere kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning samt fejlfinding og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver, og det forudsættes, at du har en vis erfaring indenfor VVS, el og køleteknik.

Dato

08.10.2025

Tid

08:00

Sted

Herning

Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – fra lovgivning til deling af grøn energi

Få styr på reglerne, teknologien og mulighederne for at dele solenergi – og bliv klar til at udnytte bygningernes fulde potentiale! Solcellemarkedet spiller en nøglerolle i den grønne omstilling, og potentialet for at udnytte tagflader, facader og grønne arealer til energiproduktion er større end nogensinde. Men vejen fra idé til nettilsluttet anlæg kan være kompleks – især når ambitionerne rækker ud over egetforbrug.

Dato

09.10.2025

Tid

08:30

Sted

Solar Skolen - Vejen eller Brøndby

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.10.2025

Sted

Online + classroom