Teknikvirksomhed har øget sikkerheden med adfærds- og kulturændring

Fredag den 28. april var det "World Day for Safety and Health at Work". Dagen promoverede forebyggelsen af arbejdsrelaterede ulykker og sygdomme. Kemp & Lauritzen er et eksempel på en virksomhed, der har taget den vigtige dagsorden til sig. Som resultat af en målrettet indsats, har den 2.500 mand store teknikvirksomhed nedbragt antallet af alvorlige arbejdsulykker med knap 66 procent på fem år.

Billedtekst Den 2.500 mand store teknikvirksomhed, Kemp & Lauritzen, har nedbragt antallet af alvorlige arbejdsulykker med knap 66 procent på fem år. Foto: Kemp & Lauritzen. .

Siden 2018 har Kemp & Lauritzen sat massivt ind, for at nedbringe antallet af arbejdsulykker, fortæller Thomas Thorsøe, der er HR-direktør i Kemp & Lauritzen.
”Vi vil ikke acceptere, at vores ansatte ikke kommer hele hjem fra arbejde. Derfor har vi siden 2018 intensiveret vores indsats for at få hver enkelt medarbejder til at tænke over sin egen sikkerhed. Vores fokus har været at rykke ved adfærden og skabe en kulturændring i hele organisationen – lige fra vores lærlinge til vores øverste ledere”, siger Thomas Thorsøe.

Kemp & Lauritzen har implementeret tre overordnede tiltag: "Safety walks" mellem ledere og ansatte, et værktøj til risikovurdering af opgaver, samt sikkerhedstræning ved onboarding. Desuden har de udvidet arbejdsmiljøorganisationen fra 40 til 120 arbejdsmiljørepræsentanter, hvoraf alle er en del af driften, med praktisk forståelse af arbejdet med sikkerhed.

Læs også: Mange brandsyn afslører dårlig brandsikkerhed

Den samlede indsats har bidraget til, at Kemp & Lauritzen har nedbragt antallet af alvorlige arbejdsulykker med næsten 66 procent siden 2018. Ulykkesfrekvensen (LTI'en), der før lå på 25, er i dag helt nede på 8,6. I samme periode er sygefraværet faldet fra 6,7 procent til 4,1 procent.

”Vi er rigtig stolte af vores foreløbige resultater, og at vi har nedbragt vores alvorlige arbejdsulykker med næsten to tredjedele, er en god milepæl for os. Når det er sagt, er det altafgørende, at vi får tallet endnu længere ned. Vores medarbejderes sikkerhed, sundhed og trivsel kommer før alt andet”, afslutter Thomas Thorsøe.

Uddybende om de tre tiltag

• "Safety walks": Dialogværktøj, hvor lederen ude hos teknikerne italesætter den operative sikkerhed
• "Sikker Job Analyse (SJA)": Oversigt og tjekliste til teknikerne med risikovurdering af arbejdsopgaven
• Sikkerhedstræning: Online sikkerhedskursus

- PiB

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

16.06.2025Elma Instruments A/S

Sponseret

Mål fra begge ender - Afstandsmåling på et helt nyt niveau!

13.06.2025Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

13.06.2025Fagerhult AS

Sponseret

Det fleksible kontor i et nyt lys – fremtidens innovative belysningsdesign

12.06.2025Alcadon ApS

Sponseret

De 3 mest stillede spørgsmål om webinaret med STL og Alcadon på mandag kl. 10.00

12.06.2025Fagerhult AS

Sponseret

Det fleksible kontor i et nyt lys – fremtidens innovative belysningsdesign

12.06.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

10KW strømforsyning med 2 afkølingssystemer

11.06.2025Alcadon ApS

Sponseret

I næste uge går det HELT NED med Jetting og Alcadon…

11.06.2025Elsikkerhed.dk

Sponseret

Nyt kursus med fokus på sikkerhed i industrien

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle