Tekniq opdager falsk markedsføring månedligt

Tekniq får cirka en gang månedligt anmeldelser om virksomheder, der bruger organisationens to mærker, elmærket og vvs-mærket, uden at være medlemmer. Det er falsk markedsføring.

Omtrent en gang om måneden får Tekniq information om, at deres mærker, elmærket og vvs-mærket, bliver brugt af enten ikke-medlemmer, eller af virksomheder, der ikke har den fornødne autorisation til at markedsføre sig som el- eller vvs-installatør.

Når elmærket og vvs-mærket bliver brugt, giver det forbrugerne en forventning om, at der er en garanti for det udførte arbejde.

Kun når virksomheden er medlem af Tekniq, har forbrugerne mulighed for at klage til Ankenævnet for Tekniske Installationer, som er en godkendt klageinstans, hvor der er tilknyttet en garantiordning.

Det betyder, at forbrugeren kan få dækket sine omkostninger ved tilfælde af sjusk, fejl og mangler. Derfor kan det være en dyr sag for kunder, der har betalt en virksomhed, som angav at være autoriseret uden at være det.

Mærkerne kræver medlemsskab
Når ikke-medlemmer kører med Tekniq’s garantimærker, er det ulovlig markedsføring, som kan føre til bøder på omkring 50.000 kroner, som tilfalder staten.

Oveni det får indehaveren af varemærket – i dette tilfælde Tekniq – en erstatning for krænkelsen, hvor Højesteret har lagt et niveau på 100.000 kroner.

”Vi oplever også, at der er nogle unge, nyuddannede installatører, der starter en butik og bruger mærket uden at være medlemmer og samtidig uden at vide, at de ikke må bruge mærket,” siger Preben Meinecke-Søes til installator.dk.

Det kan også forekomme, at virksomheder uden autorisation bruger mærkerne. Det er ligeledes snyd og falsk markedsføring.

Straf for at snyde med autorisation
Tekniq er opsøgende i forhold at opdage de uautoriserede virksomheder, der foretager falsk markedsføring med mærkerne, og derfor gennemfører organisationen en systematisk gennemgang af virksomheder.

”Det er typisk medlemmer, der melder uautoriserede, der kører rundt med mærkerne. Medlemmerne har jo en interesse i, at de uautoriserede ikke angiver at være autoriserede”, siger advokat i Tekniq, Preben Meinecke-Søes til installator.dk.

Strafferammen for at optræde som autoriseret uden at være det, er bøder på omkring 20.000 kroner. Har virksomheden først udført arbejde uden den fornødne autorisation, vil straffen kunne stige til 75.000 kroner, som den seneste praksis fra landsretterne slog fast. Hertil er der endvidere en straf og erstatning for krænkelse af varemærket, hvor landsretterne og Højesteret har lagt et niveau på op til 50.000 og 100.000 kroner.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Installator.dk

Store elkunder kan komme til at vente i årevis

Installator.dk

Høje elpriser kan give danskerne en dyr vinter

Installator.dk

Nyt vækstmarked: Integrerede energiløsninger og husstandsbatterier på vej mod gennembrud

Installator.dk

Elektriske varebiler nærmer sig halvdelen af salget

Installator.dk

Kinesiske vindmøller kan koste tusindvis af danske job

Installator.dk

Norlys ud med nyt underskud

Installator.dk

SG lukker produktionen i Odense

Installator.dk

Grossisterne sælger mere – men milliarder er forsvundet fra bundlinjen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

20.08.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup