Tekniq opdager falsk markedsføring månedligt

Tekniq får cirka en gang månedligt anmeldelser om virksomheder, der bruger organisationens to mærker, elmærket og vvs-mærket, uden at være medlemmer. Det er falsk markedsføring.

Omtrent en gang om måneden får Tekniq information om, at deres mærker, elmærket og vvs-mærket, bliver brugt af enten ikke-medlemmer, eller af virksomheder, der ikke har den fornødne autorisation til at markedsføre sig som el- eller vvs-installatør.

Når elmærket og vvs-mærket bliver brugt, giver det forbrugerne en forventning om, at der er en garanti for det udførte arbejde.

Kun når virksomheden er medlem af Tekniq, har forbrugerne mulighed for at klage til Ankenævnet for Tekniske Installationer, som er en godkendt klageinstans, hvor der er tilknyttet en garantiordning.

Det betyder, at forbrugeren kan få dækket sine omkostninger ved tilfælde af sjusk, fejl og mangler. Derfor kan det være en dyr sag for kunder, der har betalt en virksomhed, som angav at være autoriseret uden at være det.

Mærkerne kræver medlemsskab
Når ikke-medlemmer kører med Tekniq’s garantimærker, er det ulovlig markedsføring, som kan føre til bøder på omkring 50.000 kroner, som tilfalder staten.

Oveni det får indehaveren af varemærket – i dette tilfælde Tekniq – en erstatning for krænkelsen, hvor Højesteret har lagt et niveau på 100.000 kroner.

”Vi oplever også, at der er nogle unge, nyuddannede installatører, der starter en butik og bruger mærket uden at være medlemmer og samtidig uden at vide, at de ikke må bruge mærket,” siger Preben Meinecke-Søes til installator.dk.

Det kan også forekomme, at virksomheder uden autorisation bruger mærkerne. Det er ligeledes snyd og falsk markedsføring.

Straf for at snyde med autorisation
Tekniq er opsøgende i forhold at opdage de uautoriserede virksomheder, der foretager falsk markedsføring med mærkerne, og derfor gennemfører organisationen en systematisk gennemgang af virksomheder.

”Det er typisk medlemmer, der melder uautoriserede, der kører rundt med mærkerne. Medlemmerne har jo en interesse i, at de uautoriserede ikke angiver at være autoriserede”, siger advokat i Tekniq, Preben Meinecke-Søes til installator.dk.

Strafferammen for at optræde som autoriseret uden at være det, er bøder på omkring 20.000 kroner. Har virksomheden først udført arbejde uden den fornødne autorisation, vil straffen kunne stige til 75.000 kroner, som den seneste praksis fra landsretterne slog fast. Hertil er der endvidere en straf og erstatning for krænkelse af varemærket, hvor landsretterne og Højesteret har lagt et niveau på op til 50.000 og 100.000 kroner.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Blackstone investerer milliarder i Eurowind Energy

Installator.dk

Verdo får trecifret million-tab og sælger ud

Installator.dk

Energi Fyn lander hidtil bedste resultatet

Installator.dk

Grønne energiløsninger - muligheder i en tid med bump på vejen

Installator.dk

Pettinaroli A/S fejrer 50 år i VVS-branchen

Installator.dk

Vinderne af DM i Skills 2026 er kåret

Installator.dk

Elektrikeruddannelsen hitter – men lærepladser mangler trods markant løft

Installator.dk

Energinet har sat strøm til Vestkystforbindelsen

Installator.dk

Formand: Fjernvarmen har leveret som forventet

Installator.dk

InstallatørGruppen opkøber stor nordjysk installationsvirksomhed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle