Tekniq: Regeringens skatteudspil kan gøre det mere attraktivt at arbejde

Hos Tekniq er man overordnet tilfreds med V, K og LA's skatteudspil, dog mener man, at regeringen godt kunne have gået mere ambitiøst til værks.

Selvom man overordnet set er tilfreds med regeringens nye skatteudspil, er der stadig behov for flere initiativer, hvis arbejdsstyrken skal øges tilstrækkeligt, mener Niels Jørgen Hansen, der er adm. direktør i Tekniq. Foto: Tekniq..

Regeringens skatteudspil, der blev præsenteret tidligere i dag, indeholder en række initiativer, som vil sænke det samlede skattetryk for en stor del af danskerne – og det er særdeles positivt, mener man hos brancheorganisationen Tekniq:

”Det er positivt, at regeringen på den måde forsøger at gøre den enkelte lønkrone mere værd og dermed gøre det mere attraktivt at arbejde og yde en ekstra indsats”, siger Niels Jørgen Hansen, der er adm. direktør i Tekniq.

Netop installationsbranchen oplever i disse år en stadig større mangel på kvalificeret arbejdskraft. Derfor er man hos Tekniq ganske tilfreds med regeringens initiativer som for eksempel en forhøjelse af loftet over beskæftigelsesfradraget og indførelse af et nyt jobfradrag målrettet de lavere indkomster.

Behov for flere initiativer
I forbindelse med regeringens skatteudspil påpeger Niels Jørgen Hansen dog, at man hos Tekniq godt kunne ønske sig, at regeringen var gået endnu mere ambitiøst til værks:

”Forhåbentlig kan det være første skridt i en proces, der får flere ind på arbejdsmarkedet og få dem, der allerede er i gang til at blive længere og investere både tid, kræfter og penge i dansk erhvervsliv. Det er et godt og vigtigt signal at sende, men der er stadig tale om forholdsvist beskedne beløb”, siger han.

Læs også: Tekniq: Boligjobordning skal gøre det attraktivt at investere i en grønnere bolig

I skatteudspillet lægges der også op til indførelsen af et ekstra skattefradrag for indbetalinger til fradragsberettigede pensionsordninger.

Her er håbet, at den lavere skat på pensionsindbetalinger vil gøre det mere attraktivt at spare op til egen pension og løse det såkaldte samspilsproblem:

”Gevinsten ved at arbejde bliver større, og vi anerkender, at der med regeringens udspil tages et væsentligt skridt til at sikre, at det giver mening at spare op til pensionen”, siger Niels Jørgen Hansen.

- EL

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

20.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Ny markedschef skal styrke Wexøes løsninger til installatører, rådgivere og grossister

20.11.2025Installator.dk

VELTEK styrker sekretariatet

20.11.2025Installator.dk

Utilfredsstillende resulater fører til ny ledelse i Nordelektro

19.11.2025Installator.dk

GK Danmark opkøber Sjølund Svejse- og VVS-Service

19.11.2025Installator.dk

Skattestyrelsen advarer: Kædesvig kan ramme virksomheder hårdt

19.11.2025Installator.dk

Deadline nærmer sig hastigt for tusindvis af personligt ejede virksomheder

18.11.2025Geovent

Sponseret

Geovent-lærling i top-10 ved europæisk konkurrence i Lissabon!

18.11.2025Installator.dk

Forslag: Kommuner skal have større andel fra solceller og vindmøller

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

30.09.2025

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.11.2025

Sted

Online + classroom

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 Opfølgningskursus

Bliv opdateret på HD60364-standarderne. Få de sidste nye ændringer med om bl.a. installationer i baderum, PoE-installationer og meget andet.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams