TEKNIQ: Stil krav til optagelse på erhvervsskoler

Den nuværende regering har en målsætning om, at alle unge skal uddannes – de fleste på gymnasiet eller tilsvarende. Resten skal have en erhvervsuddannelse. Målet om uddannelse er TEKNIQ enig i, men dér stopper enigheden.

Hos TEKNIQ er man stærkt utilfreds med, at den nuværende regering har som erklæret mål, at alle, der ikke vælger en gymnasieuddannelse eller lignende, skal optages på erhvervsskolerne.

”Det er urimeligt, at erhvervsskolerne skal optage restgruppen af unge, der ikke vil i gymnasiet, når frafaldet på grundforløbet er så stort, som det er, blandt andet på grund af manglende kvalifikationer,” siger underdirektør i TEKNIQ Tina Voldby. Foto: TEKNIQ.

”Vi oplever i øjeblikket, at praktikpladskøen er blevet længere, men hvad værre er, ser vi også, at der står mange i den kø, som slet ikke har forudsætningerne for at gennemføre en erhvervsuddannelse og slet ikke en teknisk erhvervsuddannelse, hvor der kræves gode karakter i matematik, fysik og dansk,” siger Tina Voldby, underdirektør i TEKNIQ, og fortsætter: ”Der børe stilles adgangskrav til disse uddannelser. De unge skal have de rigtige kompetencer for at blive optaget. Det kan ikke være rigtigt, at restgruppen skal presses ind på erhvervsuddannelserne til skade for disse uddannelser, da vi ser et alt for stort frafald på grundforløbet.

Stort frafald på erhvervsskolerne
Således er det kun 54 procent af en årgang fra 2010, der kan forventes at fuldføre uddannelsen. Alene på grundforløbet er det 28 procent af de unge, som falder fra. Inden for de tekniske og håndværksmæssige uddannelser er det 36 procent af eleverne, som falder fra i løbet af grundforløbet. Ser man på grundforløbet for bygge og anlæg og strøm, styring og it er frafaldet endnu større – henholdsvis 40 procent og 47 procent i 2010. Det er vurderingen hos TEKNIQ, at det store frafald sker i begge ender så at sige. Altså både blandt de unge, der ikke har de fornødne kvalifikationer for eksempel inden for matematik, fysik og dansk og blandt de dygtige elever, som falder fra, fordi de ikke udfordres nok.
”På den måde risikerer vi, at de gode unge med de rigtige kompetencer forsvinder ud af erhvervsskolesystemet. Det er en katastrofal udvikling, fordi det giver både en mindre søgning og en negativ spiral med de dårlige lærlinge, der bliver i systemet, hvilket vil smitte negativt af på hele branchen,” påpeger Tina Voldby, og tilføjer, at erhvervsskolerne er på linje med TEKNIQ i dette spørgsmål.


”For installationsbranchen er det vigtigt at fastholde det høje faglige niveau på erhvervsskolerne, og det sikres efter min mening bedst gennem optagelse af kompetente og engagerede unge, der ønsker en faglig uddannelse,” mener distriktschef Tomas Kudsk, YIT A/S. Foto: Morten Sinding-Jensen .

Værn om det høje faglige niveau
”Jeg er meget enig med Tina Voldby. Vi skal ikke alle være professorer, og resten skal ikke alle have en erhvervsuddannelse. Der er en gruppe unge, der hverken har evnerne eller engagementet til at gennemføre en erhvervsuddannelse. De skal ikke tvinges ind i køen til erhvervsskolerne,” betoner distriktschef Tomas Kudsk, YIT A/S, og uddyber: ”Det vil på langt sigt skade det faglige niveau, der er højt i Danmark og skal vedblive at være det. Lærlingene skal være kompetente og engagerede. Ellers spilder vi alles tid. Skolernes, virksomhedernes og de unges tid skal bruges målrettet, og den tekniske branche skal ikke lide under en politisk målsætning hos den siddende regering, der ikke har hold i virkelighed.” 

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Fremtidens intelligente nødstrøm: Hjemmebatteriet indtager Danmark – men installationskvaliteten kræver det rette måleudstyr

Installator.dk

Nye regler åbner offentlige tage for solceller

Installator.dk

Elbilmesse udvider med varebiler

Installator.dk

Tommy Ahlers: Batterier skal spille en større rolle

Installator.dk

Energinet sænker eltariffen igen i 2027

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

En god og ensartet kvalitet er grundlaget for en omkostningseffektiv produktion, tilfredse kunder, og evt. myndighedsgodkendelse. Derfor er kvalitetsstyring en essentiel del af virksomheden.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KUDSK Service
Webinar
Aktuatorer

Vi ser nærmere på motorisering af eksisterende ventiler og på, hvordan aktuatorer kan gøre ventilbetjeningen lettere og give mulighed for hurtigere sektionering.

Dato

11.09.2026

Tid

09:30

Sted

Online