Tidligere VVS-installatør bliver salgschef i Øland

Jacob Wahler Jensen overtager stillingen som salgschef for ventilation i Øland. Stillingen overtages efter Flemming Weinrich Christensen, der har valgt at skifte til et job hos GL VVS.

Jacob Wahlers Jensen har blandt andet tidligere været salgskonsulent i Swegon Ventilation, Dantherm Technologies og Aliaxis. Foto: Øland.

Ventilationsleverandøren Øland har fået ny salgschef for ventilation. Stillingen er blevet besat af Jacob Wahler Jensen, som overtager posten fra Flemming Weinrich Christensen, der har valgt at skifte til et jobs hos en af Ølands kunder, GL VVS.

Jacob Wahlers Jensen betræder ikke ny jord hos Øland, da han har været ansat som salgskonsulent i virksomheden i halvandet år og derfor allerede har kendskab til forretningen. Han får ansvar for både den interne og eksterne salgsafdeling med 25 medarbejdere:

”Jacob er det helt rigtige match til rollen som salgschef. Det falder ham så naturligt at tænke i bredden og se mulighederne i integrationen mellem Øland og AiRFORCE, som vi købte i 2021 med henblik på at blive systemleverandør. Han er en engageret og medrivende person, der tænker i teams, og han har modet til at udvikle både sig selv og andre”, siger administrerende direktør i Øland Carsten Madsen og fortæller, at tanken oprindeligt var at ansætte en udefra:

”Vi har haft bureau på opgaven, fordi vi gerne ville hente friske kræfter ind, men Jacob scorede højst i alle tests, og så skal man have modet til at forlade sin kongstanke. Selvom han ikke har været leder før, er jeg sikker på, at vi kan udvikle ham til en dygtig salgschef”, siger Carsten Madsen.

Jacob Wahlers Jensen har blandt andet været salgskonsulent i Swegon Ventilation, Dantherm Technologies og Aliaxis. Udover at flytte fokus fra komponent- til systemsalg forventer han ikke at ændre Ølands salgsfilosofi:

”Det ligger både i mit og Ølands DNA, at man skal møde kunden i øjenhøjde, uanset om man taler med montøren på byggepladsen eller direktøren på kontoret. Alle skal føle sig velkomne i vores hus. Man kan selvfølgelig ikke gøre alle tilfredse, men vi skal altid give det et skud. Det er det, der kendetegner måden, vi arbejder på i Øland, og det skal vi naturligvis blive ved med, siger Jacob Wahlers Jensen.

-AKJ

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Store emner kræver fleksibel udsugning

Installator.dk

Økonomiaftale åbner for milliardinvesteringer i nedslidte skoler

Installator.dk

400 lærlinge har gennemført sikkerhedsuddannelse

Installator.dk

InstallatørGruppen efter børsnotering: Vil være større i udlandet end i Danmark

Installator.dk

Datacentre og batterilagre kommer bagerst i køen

Installator.dk

Dansk Fjernvarme: Lars Aagaards analyse er forkert

Installator.dk

Dansk virksomhed lancerer ny serie af intelligente energisystemer

Installator.dk

Caverion køber BS Sikring og Elteknik

Installator.dk

Brugte elbilbatterier skal styrke butikkers forsyningssikkerhed

Installator.dk

Ingen udfasning af gas i private boliger efter 2035

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle