Tilbagebetalingstiden er vigtigere end prisen

Det har sin pris, at forbrugerne i shoppingcentrene kan gå fra butik til butik uden at få vådt tøj og kolde fødder, centrene er storforbrugere af energi til bl.a. lys. Field’s i Ørestaden er nu i gang med at udskifte 2300 halogenlamper med LED-lamper.

2300 halogenlamper i det 115.000 kvadratmeter store Field’s i Ørestaden er for tiden under udskiftning. I forbindelse med en omfattende kortlægning af de miljømæssige forhold i Skandinaviens største shoppingcenter besluttede centrets driftsledelse at skifte til LED. Investeringen er tjent ind allerede efter ca. et år.

”Da centret åbnede i 2004, lå det årlige elforbrug på knap 12 millioner kWh. Det er senere reduceret til godt seks millioner kWh, men der kan gøres meget mere endnu,” siger driftsleder Thomas Møller, Fields, som fortæller, at de første energibesparelser er opnået gennem luxstyring af belysningen og tidsstyring af ventilationen. Han nævner som eksempel, at rengøringen er flyttet fra nat til dag, så der ikke bruges lys om natten.

Nu er turen kommet til den resterende belysning, halogenlamperne, som dels fungerer som supplerende belysning og dels som effektbelysning. ”Ved at gå over til LED-belysning kan vi med luxstyring i gennemsnit spare knap en million kWh mere. Det svarer med en rå kWh pris på ca. 90 øre til et beløb på omkring en million kroner, så faktisk er regnestykket ganske simpelt, men ikke mindre overbevisende af den grund,” siger han.

Det gælder om at tænke nyt
Projektet kom i gang på initiativ af Yossi Maman fra Ligro Ligthing, der i dansk sammenhæng er en af pionererne inden for LED-belysning.

”Jeg holdt et foredrag for driftslederne hos Steen & Strøm, der ejer og driver sytten shoppingcentre i Danmark, og et halvt år senere blev Ligro Ligthing valgt som leverandør af nye LED-lamper,” forklarer han.

Han er ked af, at mange virksomheder helt afslår at tale om ændringer, uanset hvor kort tilbagebetalingstiden er, og hvor store miljøfordele, det giver. "Der findes rigtig mange store, urealiserede energibesparelser, også selvom de efter bare et år ville være rent overskud. Det gælder om at tænke nyt, men mange er ikke villige til det,” siger Yossi Maman, som tidligere har gennemført projekter i Nordisk Films biografer, Udenrigsministeriet og mange andre steder.

LED-lamperne kan også styres
Alene i Danmark kan der ifølge Yossi Maman spares enorme beløb på shoppingcentrenes elregninger, og dertil skal lægges de miljømæssige gevinster i form af mindre udslip af drivhusgasser samt bedre udnyttelse af ressourcerne.

Thomas Møller lægger desuden vægt på de reducerede driftsudgifter. ”Udgifterne til udskiftning af lamper falder ganske meget. Jeg forstår, at en halogenlampe i gennemsnit ikke lever i mere end maksimalt 3000 timer, hvor en LED-lampe af den nyeste teknologi lever i mindst 30.000 timer – uden at lyskvaliteten forringes. Her i Field’s er det heller ikke så ligetil at udskifte en halogenlampe. Der er højt til loftet, og udskiftningen kan kun ske fra en lift, siger han.

Arbejdet hos Field’s gik i gang sidst i februar måned 2009 og forventes afsluttet engang i maj måned. Som lyskilde er valgt en Ligro Lighting 12 V 8 W LED med MR16 sokkel og farvetemperatur på 5000 grader K. Det er den kolde variant, som ifølge Yossi Maman er utrolig velegnet i den sammenhæng. ”Fields sparer ikke bare energi, det bliver også meget flottere,” siger han.

Lyset fra shoppingcentrets halogenlamper styres efter lysindfaldet udefra (luxstyring). Det samme bliver de kommende LED-lamper. Styringen kan i de fleste tilfælde umiddelbart overføres til de nye LED-lamper – hvilket ifølge Yossi Maman er lidt udsædvanligt for en LED-lampe. Han peger samtidig på, at det er vigtigt at undersøge, om de bestående transformere umiddelbart kan strømforsyne LED-lamperne.

”Jeg har erfaret, at der kan være problemer med nogle typer elektroniktransformere, fordi LED-lamperne bruger meget mindre energi end halogenlamperne. Derfor går vi aldrig ind i et projekt, uden at de bestående transformere kommer med i vurderingerne,” siger Yossi Maman. Thomas Møller regner da også med, at det bliver nødvendigt at udskifte nogle af dem, men tilføjer, at det ikke ændrer meget på tilbagebetalingstiden.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Hurtigere udbygning kræver færre barrierer ved skrivebordene

Installator.dk

Flyvede start på EL & TEKNIK 2026

Installator.dk

Aalborg Portland får milliardstøtte til CO2-fangst

Installator.dk

Caverion og Danfoss udvider samarbejdet med performancebaseret tilgang

Installator.dk

TEKNIQ, Dansk El-Forbund og Solar styrker elektrikerlandsholdet

InstallatørGruppen køber ventilationsspecialist i Fredericia

Installator.dk

Installator.dk

Hurtigere udbygning kræver færre barrierer ved skrivebordene

Installator.dk

VELTEK rykker ind hos TEKNIQ

Installator.dk

AO: Stabil start på 2026 trods vejrudfordringer

Installator.dk

Brancheorganisation: Brug for strategi for batterier og øget fleksibilitet i elnettet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Messe
EL & TEKNIK 2026 - Ses vi?

Kom og besøg os på stand SJF-6165

Dato

05.05.2026

Sted

Odense Congress Center

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Skanderborg)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

05.05.2026

Tid

08:00

Sted

Hotel Skanderborghus, Dyrehaven 3, 8660 Skanderborg

Erik Larsen & Søn
Messe
Ses vi på tirsdag?

eller onsdag eller torsdag? Vi står klar på stand C-4058 på El & Teknik.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Odense Congress Center

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Grundkursus

Kuldebroer kan have væsentlig betydning for bygningers energiforbrug, og i værste fald kan de medføre kondens og risiko for svamp og skimmel i konstruktioner og på overflader. Kuldebroernes relative betydning stiger med øgede isoleringstykkelser, og derfor er det med den fortsatte skærpelse af energikravene vigtigt hele tiden at have fokus på kuldebroer.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Udvidet kursus

Det påpeges i Bygningsreglementets kapitel 11, at kuldebroer er meget vigtige at medtage i beregningen af varmetabet, da kuldebroer potentielt kan medføre et 50-70% højere transmissionstab i en bygning. Det er derfor afgørende for bygningers energieffektivitet at kunne udpege og kvantificere kuldebroer.

Dato

06.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Functionel safety - ISO 13849

Dette kursus handler om konstruktion af sikkerhedsrelaterede styresystemer i henhold til ISO 13849-1.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn