TOPNORDIC og Elsparefonden vil samarbejde om el-besparelser

Elbesparelser på 250 GWh i Skandinavien kan blive resultatet af et nyt samarbejde mellem TOPNORDIC og Elsparefonden.

I et helt nyt samarbejde med Elsparefonden går TOPNORDIC på koncernplan efter at øge omsætningen af energirigtige produkter inden udgangen af 2009. Det vil ifølge Elsparefonden give store besparelser på GWh på nordisk plan hvert år. Planen er en del af det netop offentliggjorte grønne it-koncept GOitGREEN, der skal inspirere virksomhederne til at investere i energirigtige produkter.

En god kombination
TOPNORDIC og Elsparefonden har sammen mulighed for at opnår store miljø-besparelser, mener TOPNORDICs administrerende direktør Peter Trans.
”Samarbejdet med Elsparefonden er kommet i stand, fordi vi føler, at deres rådgivning ligger helt i tråd med, hvordan TOPNORDIC gerne vil kommunikere til markedet omkring miljøet. Vi har en stor markedsvolumen, og derfor påvirker vi også i høj grad vores kunder, når de køber produkter. Vi føler et stort ansvar for at gøre opmærksom på de besparelser, der relativt enkelt kan hentes ved at købe grønt. Og netop Elsparefonden – med deres viden på området og ikke mindst troværdighed – kan være med til at blåstemple de løsninger, vi peger på som energirigtige”, siger Peter Trans.


Basis for besparelse på 250 GWh
Med baggrund i TOPNORDICs omsætningstal og målsætning om at øge markedsandelen for energieffektive produkter fra de nuværende estimeret 10 til 25 procent har Elsparefonden vurderet, at der er basis for en potentiel elbesparelse på 250 GWh for hele Skandinavien. Det svarer til prisbesparelser på op mod 300-400 millioner kroner. Alene for Danmark svarer tallene til omkring 80 GWh elbesparelser og 120 millioner kroner i prisbesparelser.
”TOPNORDIC gør deres kunder en stor tjeneste ved at sætte handling bag holdning og gå 100 procent aktivt ind i at gøre sig til en grøn forhandler. Det er god kunderådgivning. Deres satsning er markant, og ikke noget vi tidligere har været vidne til inden for branchen. Vi håber at se en afsmittende effekt på andre aktører i branchen”, siger projektleder Anders Hjorth Jensen fra Elsparefonden.

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

27.02.2026Installator.dk

Danmark er bagud på batterier: Tarifmodellen er forældet

26.02.2026Alcadon ApS

Sponseret

[ALCADON SIGER TAK] Der blæser positive unge vinde over branchen

25.02.2026Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Opnå driftssikker arbejdsbelysning med 230V LED bånd

25.02.2026Installator.dk

Længe efterspurgt mekanisme er på vej

25.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Skal du måle spændinger op til 16.8 kVeff?

25.02.2026Alcadon ApS

Sponseret

Kan du gætte hvor Alcadon har åbnet nyt kontor?

24.02.2026PHOENIX CONTACT

Sponseret

M8 og M12 stik til automatiske produktionsprocesser

23.02.2026LEDVANCE A/S

Sponseret

Vidste du, at LEDVANCE har tre produktklasser, der gør det let og overskueligt for dig at vælge den rigtige lyskilde til dit projekt!

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle