TotalFlex skudt i gang

Energinet.dk’s bestyrelse har godkendt konsortiet TotalFlex, som har til formål at identificere attraktive forretningsmodeller inden for fremtidens intelligente elsystem, Smart Grid. Partnerskaren består af universiteter, virksomheder, fremtidige brugere og netselskaber.

Endnu en brik til fremtidens intelligente elsystem Smart Grid er blevet lagt, efter Energinet.dk’s bestyrelse har godkendt konsortiet TotalFlex.Visionen er at udvikle et markedsbaseret system, der udnytter fleksibilitet fra både energiforbrug og produktion samtidig med, at der tages hensyn til balancering og flaskehalse i nettet. Konsortiet ønsker at identificere attraktive forretningsmodeller, hvor alle aktører i et Smart Grid, blandt andet balanceansvarlig, netselskab og slutkunde opnår en fordel ved introduktion af det fleksible forbrug. Partnerskaren består af universiteter, virksomheder, fremtidige brugere og netselskaber.

Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøde 2025 - Kolding

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ajour 2024

Relateret indhold

17.01.2025Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Dagslysstyring har sparet os cirka 3.000 kWh om måneden

17.01.2025WAGO Denmark A/S

Sponseret

Effektive og bæredygtige installationer med WINSTA®

17.01.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

NPP-serien fra MEAN WELL er både oplader og strømforsyning

17.01.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

M12 fordelerbokse med push-pull lynaflåsning og stikbar kappe

16.01.2025Prysmian Danmark

Sponseret

Prysmian navngiver sine to nye skibe: Alessandro Volta og Marco Polo

16.01.2025Installator.dk

Tre ud af fire ved stadig ikke, hvor strømmen kommer fra

16.01.2025Installator.dk

Better Energy har fået udsættelse

16.01.2025BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Ny OMICRON CMC500

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle