Tre firmaer har vundet omfattende installationsopgave i koldkrigsbunker

Tre installationsvirksomheder i Nordjylland har fået æren af at opdatere flere tekniske installationer i den fredede koldkrigsbunker Regan Vest, så den lever op til de krav nutidens byggeregler stiller.

De tre firmaers opgaver er mange og omfattende, da bunkeren i 2014 blev fredet af Slots- og Kulturstyrelsen. Foto: Flickr/Morten Jensen. .

Nordjyllands Historiske Museum vil nu åbne dørene op for den fredede koldkrigsbunker Regan Vest, og i den forbindelse har VVS-firmaet DTEK fra Støvring, KT Electric fra Aalborg og Lillegården Ventilation fra Hobro har fået til opgave at gennemføre omfattende installationer, der skal gøre den sikker at færdes i. Det skriver nordmus.dk. 

Det er sket med en såkaldt begrænset licitation uden foregående prækvalifikation, hvor fem grupper blev inviteret i august 2019 til at afgive tilbud.

I 2014 blev bunkeren Regan Vest fredet af Slots- og Kulturstyrelsen, hvorfor der opstår nogle udfordringer i forhold til renoveringen. De moderne installationer skal så vidt muligt skjules, så bunkeren fremtræder autentisk. Derudover skal de installationer, som ikke kan skjules, udformes, så de fremstår som en naturlig del af bunkerens udseende.

”Bunkeren Regan Vest er helt unik, fordi den i modsætning til så mange andre koldkrigsbunkere fremstår med alt originalt interiør, og en af vores fornemste opgaver som museum er at bevare bunkerens autentisitet for publikum og for eftertiden. Så selv om der er tale om et anlægsarbejde til en samlet sum tæt på ni mio. kr. så skal de kommende gæster i anlægget helst ikke kunne se, hvad pengene er brugt til”, siger museumsdirektør Lars Christian Nørbach fra Nordjyllands Historiske Museum.

Læs også: Indtjeningen i Intego er den bedste i tre år

Omfattende opgaver
Lillegården Ventilations ansvarsområder vil hovedsageligt bestå i at skære hul i 18 centimeter dobbeltarmeret in situ-støbt jernbeton og ombygning af bunkerens ventilationsanlæg. Derudover skal de installere OTV til sikring af evakueringsrum samt CTS.

KT Electric skal stå for ny installation af nødbelysning i bunkeren, samt ombygning af 745 lysarmaturer fra lysstofrør til LED. El-tavler skal ombygges, og der skal endvidere installeres fire forskellige brandmeldesystemer.

DTEK skal indstifte en sikker forsyning af slukningsvand i tilfælde af brand og aflukning af toiletter samt tilpasning af vandforsyning til museumsdrift, så de kan betjene 350 gæster. Herunder indgår installation af køletårn, luftrensning, køkken og to vandværker.

De mange opgaver er imdlertid kun halvdelen af det arbejde, der skal udføres, før bunkeren kan åbnes op for offentligheden. Der skal efterfølgende installeres evakueringshejs ved nødudgangen, bores to skorstene, etableres et sikkert kommunikationsnetværk og opsættes alarmer i alle rum.

Det forventes, at bunkeren åbner i 2021.

- HL

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Mød METRO THERM på Dansk Fjernvarmes Landsmøde

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup