Tre fjerdedele i byggeriet er omfattet af en sundhedsordning

Ifølge en undersøgelse fra Dansk Byggeri benytter de ansatte i byggebranchen sig i stigende grad af sundhedsordninger. Således er næsten tre fjerdedele af de ansatte i byggeriet omfattet af en sådan.

"Det er positivt, at de ansatte i byggeriet også benytter sig af sundhedsordningen, når de har brug for det. Det er vigtigt med en hurtig udredning og behandling for både medarbejderen og virksomheden", mener Anja Bülow Jensen, der er afdelingschef hos Arbejdsgiversekretariatet i Dansk Byggeri. Arkivfoto..

En ny undersøgelse fra Dansk Byggeri, der er baseret på data fra PensionDanmark, viser nemlig, at andelen af ansatte i byggeriet, der får behandling via en sundhedsordning, kun ligger en smule under gennemsnittet.

Således er dækningsgraden fra 2013 til 2016 steget med 18 procent fra en dækningsgrad på 68 procent til 74 procent i 2016. Dermed er næsten tre fjerdedele af de ansatte i byggeriet nu omfattet af en sundhedsordning.

I samme periode er andelen af personer i byggeriet, som benytter sig af sundhedsordningen, vokset fra 8 procent til 8,9 procent:

”Arbejdet i byggebranchen er fysisk hårdt, risikofyldt og slider på kroppen. Derfor giver det god mening, at overenskomsterne indeholder aftaler om en sundhedsordning, så de ansatte kan komme i behandling, når de har brug for det”, siger Anja Bülow Jensen, der er afdelingschef hos Arbejdsgiversekretariatet i Dansk Byggeri.

Byggeriet er kendetegnet ved hårdt arbejde
Hovedparten af de ansatte i byggebranchen er mænd, og det ser derfor ud til, at mænd er lige så gode til at benytte sundhedsordningen som kvinder.

De ansatte i byggeriet er primært timelønnede, hvilket ikke ser ud til at have nogen betydning i forhold til anvendelsen af sundhedsordningen:

”Vi arbejder hele tiden med at øge kendskabet til og brugen af sundhedsordningen, og det er meget glædeligt at notere fremgangen. Sundhedsordningen er især vigtig for beskæftigede i byggeriet, fordi branchen er kendetegnet ved hårdt arbejde, slid og skader, som det er vigtigt at få taget i opløbet, før de udvikler sig til noget alvorligt”, siger Torben Möger Pedersen, der er adm. direktør i PensionDanmark.

Vigtigt med hurtig udredning
Undersøgelsen fra Dansk Byggeri viser, at antallet af behandlinger pr. person er faldet fra 7,3 behandlinger i 2013 til 6,3 i 2016. Samme fald kan registreres på landsplan, men her ligget antallet af behandlinger lidt højere. Således var tallet 8 i 2013 og 7,3 i 2016:

”Jeg kan kun være tilfreds med stigningen i dækningsgraden, så tre ud af fire nu er dækket af en sundhedsordning. Det er også positivt, at de ansatte i byggeriet også benytter ordningen, når de har brug for det”, siger Anja Bülow Jensen og fortsætter:

Læs også: Stigende mangel på arbejdskraft i byggesektoren

”Det er vigtigt med en hurtig udredning og behandling for både medarbejderen og virksomheden, så den ansatte kan blive rask og komme tilbage på jobbet igen. Jeg håber, at endnu flere overenskomster i fremtiden kommer til at indeholde en sundhedsordning."

- EL

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Nu har de eldrevne lagt sig i spidsen

Installator.dk

EU vil gøre tekniske standarder gratis

Installator.dk

Andel overtager hele Clever efter milliardtab

Installator.dk

OK vil etablere 70 batterianlæg uden nye nettilslutninger

Installator.dk

Populært akkord-værktøj har fået nye funktioner

Installator.dk

Lindab lancerer ventilationskanaler med lavere CO2-aftryk

Installator.dk

Varmepumper vinder frem: Danske hjem skar ned på olie og gas

Installator.dk

Ny platform skal gøre det lettere at få anlæg koblet på elnettet

Installator.dk

Tidligere folketingsmedlem bliver direktør for brintorganisation

Installator.dk

Regeringen vil skære op til to år af elnetprojekter

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

21.10.2026

Tid

13:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams