Tryghed med på ferien: Hver fjerde bolig er tyverisikret

Mere end en fjerdedel af de danske boligejere har investeret i alarmer og videoovervågning, så hjemmet kan forlades og ferien nydes uden bekymring. Flere overvejer at gøre det samme.

Bo Odgaard er partner i Deloitte og ekspert i installatør- og sikringsbranchen. Foto: Deloitte..

Skoleferien skydes snart i gang og med den efterlades hundredetusindevis af danske hjem ferietomme. Det betyder dog ikke nødvendigvis, at de efterlades ubeskyttede, skriver Deloitte.

Revisionsfirmaet har nemlig udfærdiget en undersøgelse, der viser, at mere end hver fjerde boligejer har sikret sit hjem mod ubudne gæster i ferien. Mere præcist har 27 procent af de adspurgte sikret hjemmet mod indbrud, mens 14 procent overvejer at gøre det.

”Markedet for indbrudssikring er lige nu i hastig vækst. Det er jo et voldsomt indgreb i ens privatliv at få besøg af tyve derhjemme. Derfor er danskerne også villige til at betale millioner af kroner for at undgå det”, siger partner i Deloitte, Bo Odgaard.

Læs også: Danskerne vil have LED

Undersøgelsen, der baserer sig på interviews med 810 udvalgte borgere, viser til gengæld også, at 45 procent hverken har eller overvejer at få tyverisikring i hjemmet. Og det kan der være flere årsager til, forklarer Bo Odgaard:

”Der er store geografiske forskelle, når det gælder risikoen for indbrud. Generelt er større byer og forstadskvarterer hårdest ramt, mens risikoen er lidt mindre i provinsbyer og mindst på landet. Derfor er det naturligvis ikke alle, der har lyst til at betale for sikring, ligesom der også kan være en holdningsmæssig grund til ikke at ville installere en alarm”, siger han.

Læs også: Danskerne er klar til moderne VVS-installationer

I 2015 blev der anmeldt cirka 33.000 indbrud i danske hjem.

-CHM

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Har du en forældet smart home installation? Konverter nemt til Niko Home Control

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Én samlet genvej til dine kunders analoge og digitale måledata

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Installator.dk

Populære eldrevne varebiler slipper for afgiftsstigning i 2027

Installator.dk

Brødrene Dahl opruster i el-forretningen

Installator.dk

Batterier løfter 63 A nettilslutning til 360 kW ladekapacitet

Installator.dk

Direktør stopper i kriseramt forsyningsselskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Kolding)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

07.10.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus