Trykkeri: Gulpladebiler mangler stadig CVR-numre

Selvom gulpladebiler per 1. januar skal være forsynet med synligt CVR-nummer og firmanavn, er der fortsat mangler hos mange. Derfor har et aarhusiansk firma i en måned gratis trykt mærkater med oplysningerne til landets virksomheder.

Som led i kampen mod organiseret sort arbejde skal gulpladebiler per 1. januar 2013 være forsynet med synligt firmanavn eller logo samt brugervirksomhedens CVR-nummer.

CVR og firmanavn på gulpladebiler: Sådan er reglerne

· Reglerne gælder for alle gulpladebiler med ikke over fire tons totalvægt. Undtaget er udrykningskøretøjer og andre specialbiler, institutionsbusser, biler på papegøjenummerplader og øvrige biler, der må bruges privat.
· Oplysningerne skal både fremgå af bilens højre og venstre side.
· Skiltene må ikke kunne tages af og på, men skal fastgøres med fx selvklæbende plastfolie. Plus flere regler.
Kilder: SKAT, LaserTryk.dk, retsinformation.dk

Hos LaserTryk.dk i Aarhus har man erfaret, at rigtig mange fortsat mangler at få sådanne mærkater på deres biler. Derfor har virksomheden igennem en måned - fra midt i november til midt i december - kommet med gratis håndsrækning til landets brugere af gulpladebiler. Fra LaserTryk.dk's direktør Esben Mols Kabell lyder det i en pressemeddelelse:

"En forbløffende stor del af landets virksomheder med gulpladebiler har endnu ikke fået mærkaterne på. Som Skandinaviens største digitaltrykkeri kan vi bidrage til, at eksisterende og potentielle kunder undgår dårlige oplevelser med myndighederne. Igennem en måned forærede vi derfor op til seks mærkater til samtlige danske virksomheder, der stadig manglede at få klistermærker på deres biler".

Firmaet trykker CVR-klistermærker med firmalogo i stedet for navn. Esben Mols Kabell anslår, at langt over 100.000 gulpladebiler fortsat mangler oplysningerne på deres sider.

Kolossal interesse for gratis labels
At rigtig mange virksomheder fortsat mangler klistermærker med CVR-numre på bilerne, illustreres tydeligt af den enorme interesse, LaserTryk.dk har oplevet for tilbuddet om gratis labels.

"Vi søsatte initiativet i midten af november, og allerede på den første dag henvendte mere end 500 erhvervsdrivende sig med bestillinger. I løbet af kampagneperioden har vi uddelt tusindvis af gratis klistermærker, selvom vi udelukkende har informeret om tilbuddet i en mail til de omkring 50.000 virksomheder i vores kundedatabase. Den er til gengæld blevet flittigt videresendt," fortæller Esben Mols Kabell.

LaserTryk.dk har en klar intention med søsætningen af initiativet: 

"Vi har i forvejen flere erhvervskunder end noget andet skandinavisk trykkeri, og det er vores erfaring, at når først en kunde én gang har fået en god oplevelse, kommer vedkommende igen. Derfor er vi meget glade for med vores kampagne at have hjulpet flere tusinde virksomheder til at overholde lovgivningen," siger Esben Mols Kabell.

Den gratis periode er ovre , og det koster nu penge at få labels fra LaserTryk.dk.

-KH 
 
 

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

19.02.2026Installator.dk

Nye tal: Tyverier fra varebiler falder markant

18.02.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny app løser de klassiske udfordringer med arbejdsmiljøarbejdet endnu bedre

18.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

18.02.2026Installator.dk

InstallatørGruppen udvider i Schweiz

17.02.2026Installator.dk

Nu bliver det lettere at sætte solceller op på offentlige bygninger

17.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

EVENT: Kom med til ASKx Conference 2026 Scandinavia

17.02.2026TEKNIQ

Sponseret

Gør ESG-arbejdet lettere med ny rabataftale

17.02.2026Installator.dk

Milliardprojekter dominerer byggeriet i 2026

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

26.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i København

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i København! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

28.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lokomotivværkstedet, København