Trykkeri: Gulpladebiler mangler stadig CVR-numre

Selvom gulpladebiler per 1. januar skal være forsynet med synligt CVR-nummer og firmanavn, er der fortsat mangler hos mange. Derfor har et aarhusiansk firma i en måned gratis trykt mærkater med oplysningerne til landets virksomheder.

Som led i kampen mod organiseret sort arbejde skal gulpladebiler per 1. januar 2013 være forsynet med synligt firmanavn eller logo samt brugervirksomhedens CVR-nummer.

CVR og firmanavn på gulpladebiler: Sådan er reglerne

· Reglerne gælder for alle gulpladebiler med ikke over fire tons totalvægt. Undtaget er udrykningskøretøjer og andre specialbiler, institutionsbusser, biler på papegøjenummerplader og øvrige biler, der må bruges privat.
· Oplysningerne skal både fremgå af bilens højre og venstre side.
· Skiltene må ikke kunne tages af og på, men skal fastgøres med fx selvklæbende plastfolie. Plus flere regler.
Kilder: SKAT, LaserTryk.dk, retsinformation.dk

Hos LaserTryk.dk i Aarhus har man erfaret, at rigtig mange fortsat mangler at få sådanne mærkater på deres biler. Derfor har virksomheden igennem en måned - fra midt i november til midt i december - kommet med gratis håndsrækning til landets brugere af gulpladebiler. Fra LaserTryk.dk's direktør Esben Mols Kabell lyder det i en pressemeddelelse:

"En forbløffende stor del af landets virksomheder med gulpladebiler har endnu ikke fået mærkaterne på. Som Skandinaviens største digitaltrykkeri kan vi bidrage til, at eksisterende og potentielle kunder undgår dårlige oplevelser med myndighederne. Igennem en måned forærede vi derfor op til seks mærkater til samtlige danske virksomheder, der stadig manglede at få klistermærker på deres biler".

Firmaet trykker CVR-klistermærker med firmalogo i stedet for navn. Esben Mols Kabell anslår, at langt over 100.000 gulpladebiler fortsat mangler oplysningerne på deres sider.

Kolossal interesse for gratis labels
At rigtig mange virksomheder fortsat mangler klistermærker med CVR-numre på bilerne, illustreres tydeligt af den enorme interesse, LaserTryk.dk har oplevet for tilbuddet om gratis labels.

"Vi søsatte initiativet i midten af november, og allerede på den første dag henvendte mere end 500 erhvervsdrivende sig med bestillinger. I løbet af kampagneperioden har vi uddelt tusindvis af gratis klistermærker, selvom vi udelukkende har informeret om tilbuddet i en mail til de omkring 50.000 virksomheder i vores kundedatabase. Den er til gengæld blevet flittigt videresendt," fortæller Esben Mols Kabell.

LaserTryk.dk har en klar intention med søsætningen af initiativet: 

"Vi har i forvejen flere erhvervskunder end noget andet skandinavisk trykkeri, og det er vores erfaring, at når først en kunde én gang har fået en god oplevelse, kommer vedkommende igen. Derfor er vi meget glade for med vores kampagne at have hjulpet flere tusinde virksomheder til at overholde lovgivningen," siger Esben Mols Kabell.

Den gratis periode er ovre , og det koster nu penge at få labels fra LaserTryk.dk.

-KH 
 
 

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Annonce

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Installator.dk

Brancheforening: Brug for national strategi for energilagring

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom