Tvang sikrer kun få praktikpladser

Københavns Kommune har via sociale klausuler, der skal tvinge virksomheder til at tage lærlinge ind, sikret 55 nye lærlinge- og praktikpladser. Men det er bestemt ikke imponerende, mener Dansk Byggeri.

I Københavns Kommune har man i halvandet år haft de såkaldte sociale klausuler, der skal tvinge virksomheder til at ansætte lærlinge, hvis de vil bygge for kommuner og stat. Københavns Kommune har netop gennemført en analyse af ordningen, som viser, at 55 lærlinge- og praktikpladser er det konkrete udbytte af Københavns Kommunes krav indtil videre. Dansk Byggeri mener, at de nye tal underbygger, at ordningen ikke fungerer optimalt.

I Københavns Kommune manglede der i januar 1386 praktikpladser, og netop derfor er 55 lærlinge et uacceptabelt lille antal, mener Dansk Byggeri.

’Ren symbolpolitik’
Afdelingschef i Dansk Byggeri, Louise Pihl, mener, at analysen understreger, at brugen af sociale klausuler er ren symbolpolitik, som politikerne bruger til at vise, at de gør noget. Hun mener ikke, at det er godt at tvinge virksomhederne til at ansætte lærlinge og har fra andre kommuner gode erfaringer med at indgå frivillige partnerskaber.

”Sociale klausuler er både bureaukratiske og ufleksible. Dansk Byggeri har i stedet lavet en frivillig partnerskabsaftale, som vi i øjeblikket drøfter med 12 kommuner, og den forventer vi os rigtig meget af. Den fleksibilitet, der er i en partnerskabsaftale, får simpelthen flere til at turde ansætte en ekstra lærling,” siger Louise Pihl. 

Alle redskaber skal i brug
Beskæftigelsesborgmester i Københavns Kommune Anna Mee Allerslev mener, at 55 lærlinge- og praktikpladser er en god begyndelse. Hun understreger, at det klart ville være bedst, hvis de sociale klausuler ikke var nødvendige, og hvis partnerskabsaftaler alene kunne løse problemet; men [kursiv]sådan[/kursiv] forholder det sig ikke. 

”Det er klart, at jeg er enig i, at det bedste ville være, at alle virksomhederne tog ansvaret på sig af sig selv, men da det desværre ikke er sket, så er de sociale klausuler et af de redskaber, vi benytter os af nu,” siger Anna Mee Allerslev og fortsætter:

 ”Når det så er sagt, så lytter jeg naturligvis til kritikken om, at det er bureaukratisk. Det er en vigtig pointe, og derfor har jeg allerede opfordret KL til at få lavet en samlet model for alle 98 kommuner, staten og regionerne, så virksomhederne ikke skal forholde sig til alle mulige forskellige ordninger.”    

Tekniq: Ikke effektivt  
Niels Jørgen Hansen, administrerende direktør i Tekniq, mener, at sociale klausuler er et velment tiltag, men ikke et effektivt instrument. Han understreger, at det tager mange år at uddanne en lærling, og derfor er det kun meget store projekter, der matcher den lange forpligtelse. Den typiske installatør har derfor ikke mulighed for at ansætte lærlinge med begrundelse i et enkelt projekt.

”Vore medlemsvirksomheder har ikke behov for, at de offentlige bygherrer presser på for at tage lærlinge. Vore virksomheder er i forvejen meget bevidste om, at der skal gøres en indsats, og at antallet af uddannelsesaftaler faktisk er pænt i betragtning af, at beskæftigelsen er faldet drastisk.”

De sidste nye tal fra Undervisningsministeriet viser, at der på landsplan mangler 9.755 praktikpladser, hvilket er 22 procent flere end for et år siden.

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

11.07.2025BDO Statsautoriseret revisionsaktieselskab

Sponseret

Det kan blive dyrt at tage gulpladebilen med på festival

11.07.2025Installator.dk

Virksomheder holder fast i ESG-rapportering trods lempede krav

10.07.2025Installator.dk

Mangel får virksomheder til at ansætte lærlinge

07.07.2025Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

☀️ Rigtig go' sommer

07.07.2025Installator.dk

Flere unge søger tekniske uddannelser

04.07.2025Inspectly ApS

Sponseret

Regler er ikke skurke, men kan blive det!

04.07.2025Installator.dk

God sommerferie!

03.07.2025Coromatic A/S

Sponseret

En Plan B for digital infrastruktur er vigtigere end nogensinde

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup