Uddannede bedst informeret i krisetider

Når krisen kradser for en virksomhed, vil en ansat med en lang uddannelse blive bedre informeret end en ansat uden uddannelse. Det viser en undersøgelse fra Kommunikationsgruppen as.

Når krisen kradser for en virksomhed, vil en ansat med en lang uddannelse blive bedre informeret end en ansat uden uddannelse. Det viser en undersøgelse fra Kommunikationsgruppen as.
Ifølge undersøgelsen, som Kommunikationsgruppen as har lavet i samarbejde med analyseinstituttet Zapera, er virksomhederne generelt gode til at informere deres medarbejdere om virksomhedens situation. Men kun hver anden af de adspurgte – 53 procent – som ikke har anden uddannelse end grund- eller realskole har fået klar besked af ledelsen om krisens betydning for virksomheden, mens tallet for de ansatte med en lang, videregående uddannelse er 64 procent. Således mener kun 19 procent af ansatte uden uddannelse, at de er godt informeret, mens det gælder for 49 procent af dem med en lang videregående uddannelse.
Undersøgelsen viser også, at information betyder meget for, hvor godt medarbejderne har det på arbejdspladsen. 52 procent svarer, at det i høj grad påvirker deres arbejdsgælde i positiv retning, at de er informeret om, hvordan det går med virksomheden. Modsat svarer 49 procent, at manglende information gør dem utrygge. Og her gør det ikke nogen forskel, om man har en lang uddannelse eller slet ingen.

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Markant fremgang på elinstallatøruddannelsen

Installator.dk

Erhvervsakademi København øger optaget på installatøruddannelserne

Installator.dk

Verdo investerer i fremtidens vandforsyning i Randers

Installator.dk

SIF Gruppen køber op i Nordsjælland

Installator.dk

DTU vil afsløre skjult varmespild med data fra 2.000 lejligheder

Installator.dk

Eltel udvider fibersamarbejde med GlobalConnect

Installator.dk

El-varebiler tager større bid af markedet

Installator.dk

Geografien afgør unges chance for et fritidsjob i teknikbranchen

Installator.dk

TEKNIQ: EU-plan for elektrificering er et vigtigt skridt

Installator.dk

Hver fjerde dansker udfører autorisationskrævende arbejde selv

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle