Udenlandske elinstallatører opererer ulovligt i Danmark

Mindst 38 udenlandske el-installatører er i sving i Danmark. De fleste overholder ikke danske overenskomster, vurderer Dansk El-Forbund

I øjeblikket udføres mindst 38 el-installationsopgaver i Danmark af udenlandske firmaer. Det viser et udtræk fra det såkaldte RUT-register, som fagbladet Elektrikeren har foretaget. En meget stor del af dette arbejde er ikke overenskomstdækket, vurderer Dansk El-Forbund (DEF).

”Som udgangspunkt overholder de fleste udenlandske firmaer ikke de danske overenskomster. De prøver at operere under radaren i så lang tid som muligt. Men jeg vil tro, at mange af dem indgår i en overenskomst med os, når vi først finder frem til dem,” vurderer Ole Tue Hansen, forbundssekretær i DEF.

Læs også: Uautoriseret arbejde er fortsat et problem

Umuligt at få overblik
Mens en udenlandsk virksomheds ansatte arbejder i Danmark, skal virksomheden ifølge loven være registreret i SKAT og Erhvervsstyrelsens Register for Udenlandske Tjenesteydere, forkortet til RUT. Hvis de ikke registrerer sig, risikerer de en bøde på 10.000 kroner.

Læs også: Underbetalte håndværkere kan få arbejde i Skejby

Ifølge DEF er det nærmest umuligt at afgøre, hvor mange udenlandske el-installatører, der reelt operer i Danmark – ud over de 38, der er registreret i RUT. Det skyldes to forhold: For det første er der tale om et øjebliksbillede, da det kun fremgår af RUT, hvilke udenlandske firmaer, der operer i Danmark lige nu og her. For det andet er det vanskeligt at afgøre, hvor mange udenlandske firmaer, der slet ikke er opført i registeret, og således reelt driver piratvirksomhed i landet.

-LA

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Elcor A/S

Sponseret

Hvordan opgraderer man hjertet i en fabrik, der aldrig står stille?

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Installator.dk

Forbrugerrådet: Aconto-opkrævninger bør afskaffes

Installator.dk

Koble udvider til Sønderjylland med ny partner i Tønder

Installator.dk

TEKNIQ: Forhøjet seniorfradrag kan ikke stå alene

Installator.dk

Energinet sparer 650 mio. kr. på reserver i 2026

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle