Udfordringen: Fortsat vækst skal gå hånd i hånd med høj tilfredshed

En af landets største VVS- og blikkenslagerforretninger, John Jensen VVS A/S fik 1. november ny adm. direktør, da den mangeårige ejer, Jesper Leen Jensen, overlod posten til virksomhedens driftsdirektør Bennet Onsvig. Der er dermed ikke lagt op til revolutioner, men fortsat udvikling, siger den nye mand i toppen.

Bennet Onsvig er ny adm. direktør i John Jensen VVS.. Foto: John Jensen VVS

Med mere end 11 år som ansat i virksomheden, er det en særdeles erfaren mand, der siden 1. november har indtaget rollen som adm. direktør i virksomheden, der med omkring 250 medarbejdere hører til blandt landet største. 

Hvad bliver din største udfordring som administrerende direktør? 

Jeg ser nu mere på det som opgaver. Det der har været vores identitet og den rejse, vi har været på, er en vækstrejse. Jeg var medarbejder nr. 75 og vi omsatte for 78 mio. kr. da jeg startede i firmaet, og det, der har drevet både Jesper og jeg har været at udvikle virksomheden og det er en retning som vi skal fortsætte. 

John Jensen VVS kom ud af 2022 med en bruttofortjeneste på 173 mio. kr. og et resultat på knap 13 mio. kr. i 2022 og fortsatte dermed både vækst og solid indtjening, der kun var afbrudt i Corona-året 2021, hvor virksomheden fik både omsætningsnedgang og et underskud på 3,6 mio. kr. 

Hvilke ambitioner har du på virksomhedens vegne? 

”Som minimum skal vi fastholde vores gode virksomhed - og vækste på flere af vores kerneområder. Derudover går vi nu i gang med at etablere flere lokalafdelinger,” siger Bennet Onsvig. 

John Jensen VVS er en af de nu i alt 16 danske installationsvirksomheder, der gik sammen med den nordeuropæiske kapitalfond, FSN Capital, om at etablere InstallatørGruppen, der vil kombinere lokal forankring og nære kunderelationer med en stor gruppes mulighed for at tilbyde totalløsninger til kunderne landet over. 

På den måde er John Jensen VVS nu med i et landsdækkende samarbejde, men virksomhedens udvidelsesplaner omfatter alene Sjælland, hvor den i dag har afdelinger i Hedehusene, Roskilde, Kalundborg, Hørsholm, Frederiksværk, Tåstrup og København. 

”Vi har ikke planer om at udvide til hverken Fyn eller Jylland. For hvis vi kigger os omkring, er der rigtig mange gode kunder her på Sjælland, som vi ikke har hilst på endnu, og derfor er der ingen grund til at køre andre steder hen,” fastslår Bennet Onsvig.  

Hvordan vil medarbejderne opleve, at der er kommet en ny person ind som administrerende direktør? 

”Jesper er jo Jesper og Bennet er jo Bennet. Og jeg vil selvfølgelig komme med noget, men jeg vil ikke komme med en revolution. Jeg har jo selv haft indflydelse på virksomheden gennem alle årene. Og vi kommer ikke til at se de store – hvad kan man sige – landvindinger her, men naturligvis vil der ske ændringer på både den korte og lange bane.” 

I hvilken retning? 

”Mere service ind i forretningen. Vi har en utrolig stærk serviceforretning og rigtig mange gode kompetencer. Vi har en stærk platform at bygge videre på, og den vil vi gerne udbrede noget mere. 

Vi laver en hel del entreprisesager, men halvdelen af vores omsætning kommer fra service, blik og forsikrings opgaver, og den del vil vi gerne rette noget mere fokus på i de kommende år.  

Så vil vi også fortsat kigge på energioptimering, som også er et område, hvor vi står stærkt sammen med en række gode samarbejdspartnere,” siger Bennet Onsvig. 

Vækst kræver flere medarbejdere – og de er i dag ofte svære at finde. Hvordan har det været for Jer? 

”Når vi ser på ansættelser generelt, så har vi igennem årene løbende haft succes med at tiltrække de medarbejdere, vi har haft behov for. Ikke at det altid har været let, men det har kunnet ladet sig gøre, fordi vi har et godt navn, ry og rygte ude i byen. 

Det handler om at have nogle relationer rundt omkring, nogle gode fortællinger om virksomheden, den gode fortælling om, hvordan vi passer på vores medarbejdere, som er vores største aktiv  

Og så er et af vores helt store fokusområder at sikre, at det er en god arbejdsplads at være en del af. Vi har mange arrangementer og et højt informationsniveau, så alle ved, hvad der foregår og også stor inddragelse i hverdagen,” siger Bennet Onsvig 

Hvad vil du gerne måles på, når du har siddet i stolen i et år? 

”At vi fortsat er en god kompetent virksomhed for både medarbejdere og kunder - og at vi har vækstet nogle af vores forretningsområder,” siger den nye administrerende direktør. 

Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

01.05.2025PETTINAROLI A/S

Sponseret

Pettinaroli investerer i danske løsninger: Mere plads, mere prefab og mindre CO₂

01.05.2025Grohe A/S

Sponseret

Nye koncepter til fremtidens vandoplevelser

01.05.2025Guldager A/S

Sponseret

Fjernvarmeanlæg med dårlig afkøling

30.04.2025H. Jessen Jürgensen A/S

Sponseret

Installerer du fremtidens klimaanlæg og varmepumper?

29.04.2025Unidrain A/S

Sponseret

Spritnye EPD’er og en selvrensende vandlås på Unidrains messedagsorden

28.04.2025Minimax Danmark

Sponseret

MINIMAX INNOVA Wi-Fi – her er tænkt på miljø og økonomi

27.04.2025Geberit A/S

Sponseret

VVS’25 byder på nyt fokus og en opgradering af en gammel klassiker

23.04.2025PETTINAROLI A/S

Sponseret

Pettinaroli introducerer dynamiske strengreguleringsventiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
El-sikkerhed, diplomkursus - 2 dage

Over 2 dage giver kurset et godt kendskab til lovgivning og standarder indenfor elektrisk sikkerhed, og til hvordan kravene efterleves i praksis.

Dato

06.05.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding Kokholm 2 6000 Kolding

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Grundkursus

Kuldebroer kan have væsentlig betydning for bygningers energiforbrug, og i værste fald kan de medføre kondens og risiko for svamp og skimmel i konstruktioner og på overflader.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kvalitet, sikkerhed og miljø (EL)

Få kvalitet, miljø og sikkerhed til at gå op i en højere enhed.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Schneider Electric A/S
Messe
ROBOTBRAG 2025! Prep din virksomhed med robotter

Find inspiration til, hvad der kan lade sig gøre med AI og robotteknologi – og hvordan du bedst forbereder din virksomhed til fremtiden. Kom til ROBOTBRAG – inklusiv DIRA Business – hos Teknologisk Institut i Odense

Dato

08.05.2025