Unge talenter skal gøre skoleelever nysgerrige på erhvervsuddannelser i nyt projekt

SkillsDanmark, Erhvervsskolernes Elevorganisation og Tuborgfondet er gået sammen om at skabe et korps af rollemodeller, der skal inspirere flere unge til at vælge en erhvervsuddannelse.

Rollemodellerne skal fortælle om deres passion for faget, og hvorfor de har valgt en erhvervsuddannelse. Foto: SkillsDanmark.

Organisationerne SkillsDanmark, Erhvervsskolernes Elevorganisation og Turborgfondet vil skabe et nyt korps af såkaldte ”rollemodeller” blandt landets dygtigste unge faglærte og lærlinge. Ambitionen er, at rollemodellerne skal inspirere flere unge til at vælge en erhvervsuddannelse.

Rollemodellerne skal fortælle om deres passion for faget, og hvorfor de har valgt en erhvervsuddannelse – både ved besøg på skoler, ved messer og online. Rollemodellerne er alle deltagere i DM i Skills.

”Vi samler hvert år 300 af de dygtigste unge i Danmark, der alle er seriøse og ambitiøse om deres fag og arbejder hårdt på at dygtiggøre sig. De viser deres evner og faget frem ved DM i Skills, men der er også et stort potentiale i at lade flere komme ud og inspirere andre unge til at tage en erhvervsuddannelse. Derfor starter vi det her projekt, hvor vi undersøger, hvordan det bedst kan lade sig gøre, og hvordan vi bedst får de unge til at synes, at det er fedt at fortælle andre unge om deres fag”, siger direktør i SkillsDanmark, Simon Neergaard-Holm.

LÆS OGSÅ: Lærlingemangel: Nu inviterer direktøren studievejledere på besøg i værkstedet

Et samarbejde om at fremme erhvervsuddannelserne

Projektet er et samarbejde mellem SkillsDanmark og Erhvervsskolernes Elevorganisation med støtte fra Tuborgfondet. SkillsDanmark har kontakten til de unge og onlineeksponeringen, og EEO står for at uddanne, administrere og booke besøg på for de unge rollemodeller samt at skabe et fællesskab blandt de frivillige. EEO trækker på deres store erfaring med rollemodeller, fra deres faste rollemodelkorps.

”SkillsDanmark er en af de største eksponenter for faglig stolthed på erhvervsuddannelserne. Derfor er vi glade for, at det med hjælp fra Tuborgfondet er lykkedes at få et samarbejde. Samarbejdet betyder, at der er endnu flere grundskoler, der i år kan få besøg af en rollemodel. Besøgende giver eleverne nysgerrighed på at tage en ehvervsuddannelse og er med til at flytte de unges ideer om, hvad de skal efter grundskolen”, siger Albert Janssens, næstformand i EEO.

”I Tuborgfondet har vi et fokus på, at flere unge kommer godt i gang med arbejdslivet. Netop erhvervsuddannelserne har brug for, at vi som samfund gør en ekstra indsats for at flere unge vælger den vej – og jeg er glad for at vi i Tuborgfondet kan bidrage til netop det”, siger Peter Giacomello, sekratariatschef i Tuborgfondet.

-AKJ

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

18.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Små virksomheder høster anerkendelse hos store kunder, når de går forrest med ESG-rapportering

18.09.2025Installator.dk

Rejsegilde på nationalt distributionscenter

18.09.2025Installator.dk

Brødrene Dahl vender tilbage til HI-Messen

18.09.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

EVENT: Mød os til Green Hydrogen Week den 6.-10. oktober

17.09.2025Installator.dk

Ny digital løsning til grønnere planlægning

17.09.2025Installator.dk

Solceller stiller nye krav til tagene

16.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Sidste chance for støtte til en ESG-ekspert gennem SMV:GrønneKompetencer

16.09.2025Installator.dk

Automation og robotter i centrum på årets HI-Messe

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle