Unidrain og eurodan-huse fortsætter professionelt samarbejde

VVS-firmaet Unidrain og eurodan-huse har underskrevet endnu en treårig samarbejdsaftale, som betyder, at Unidrain fortsætter som fast leverandør af design linjeafløb.

I både Unidrain og eurodan-huse er man tilfredse med det fortsatte samarbejde. Foto: Unidrain .

Med en forlænget aftale sikret kan virksomhederne Unidrain og eurodan-huse bygge videre på deres professionelle samarbejde. Hos eurodan-huse ser man frem til at udvikle partnerskabet. 

”Samarbejdet med Unidrain strækker sig over mange år. Vi har fundet en god vej, og udviklingen vil vi naturligvis gerne fortsætte”, fortæller administrerende direktør hos eurodan-huse Thomas Dahl. 

I Unidrain er man også positivt stemt overfor det fortsatte samarbejde.

”Nogle af de tiltag, som indgår i vores nye samarbejde, er blandt andet opgradering af showroom og her giver det rigtig god mening at tænke langsigtet”, fortsætter Henrik Handschuh, administrerende direktør hos Unidrain.

”Eurodan-huse er en stor og vigtig spiller på det danske typehusmarked. Deres sans for kvalitet og design matcher vores profil rigtig godt. Derudover er vi begge store virksomheder med danske rødder, og vi sætter stor pris på langsigtede relationer”, tilføjer Henrik Handschuh.

Stigende efterspørgsel på typehuse

Hos eurodan-huse har forskellige omstændigheder været medvirkende til, at der det senest år har været en enorm efterspørgsel på typehuse. 

”Særligt foråret 2021 var vildt. Nu ser vi dog ind i et mere stabilt marked, der er ved at finde et naturligt leje, som vi regner med, vil være på ca. 5.500 enfamiliehuse om året”, siger Thomas Dahl. 

Og velviljen og glæden over de fortsatte samarbejde er gengældt hos eurodan-huse.  

”Vi var faktisk de første, som anvendte Unidrain i vores branche, og set i bakspejlet var det en rigtig god beslutning. Unidrain er et stærkt brand, som i høj grad matcher vores værdier og høje standarder”, siger Thomas Dahl. 

Hos både Unidrain og eurodan-huse er man overbevist om, at det tætte samarbejde har betydet en større tryghed for eurodan-huses konsulenter i forhold til at kunne rådgive sikkert og professionelt om Unidrains løsninger. 

”Vi er stolte af at være en del af eurodan-huses vækstrejse, og vi er glade for fortsat at være med til at tilføre eksklusivitet og godt design til danske badeværelser til kommende generationer”, afslutter Henrik Handschuh.

-AKJ

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

03.12.2025Installator.dk

TEKNIQ: EU’s gasstop fra 2027 kræver turbo på elektrificeringen

03.12.2025Installator.dk

EU siger nej til russisk gas fra 2027

02.12.2025Installator.dk

Dansk Industri opruster med ny brancheplatform for teknik og installation

02.12.2025VELTEK

Sponseret

VELTEK styrker sekretariatet med ny chefrådgiver – Varmt velkommen til Anja Kraag

02.12.2025TEKNIQ

Sponseret

Sæt grænser før julefrokosten

02.12.2025KlarPris

Sponseret

Prisgennemsigtighed presser markedet. Hvordan vender du det til en fordel?

01.12.2025Installator.dk

Stark Danmark tæt på 10 mia. kr. i omsætning

01.12.2025Installator.dk

Danskerne holder igen med boligforbedringer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle