Unikt vedvarende energianlæg indviet

Brønderslev Forsynings nye energianlæg, som har kostet 330 millioner kroner, er nu klar til at producere bæredygtig varme og strøm ved hjælp af et højteknologisk solenergisystem udviklet af Aalborg CSP.

Anlægget i Brønderslev er ifølge Aalborg CSP verdens første CSP-system kombineret med et biomasse-ORC-anlæg. PR-foto. .

Omlægningen fra traditionelle energikilder, som eksempelvis naturgas, til mere grøn energi er et naturligt skridt for det danske fjernvarmemarked, hvor de fleste anlæg normalt skifter til solenergi eller biomasse.

Men i Brønderslev er man mere ambitiøse og har derfor valgt en langt mere innovativ energiløsning, som – via kombination af flere teknologier – nu producerer både varme og strøm.

Den valgte løsning i Brønderslev er ifølge Aalborg CSP det første kraftvarmeanlæg i verden, der kombinerer koncentreret solenergi (CSP) med en biomassekedel, som, samlet og via en avanceret organic rankine cycle (ORC), omsætter energien til både el og fjernvarme.

Den innovative teknologi sikrer Brønderslev Forsyning en rekordhøj effektivitet, lavere energipriser og en langtidssikret og ren energiløsning, hvor man ikke længere er afhængig af de skiftende priser på traditionelle brændstoffer. Løsningen bidrager desuden til, at byen reducerer sin udledning af CO2 med mere end 25.000 tons.

Det epokegørende energianlæg blev officielt indviet den 19. marts af energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt (V). Skatteminister Karsten Lauritzen (V) og bestyrelsesformand i EUDP, Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram, Ann-Dorthea Larsen deltog også i åbningen.

”Hos Aalborg CSP er vi stolte over at være med i dette banebrydende energiprojekt, som vi betragter som endnu et eksempel på, hvordan innovative danske teknologier har potentiale til at booste den nødvendige omlægning fra konventionelle til vedvarende energikilder”, siger Jes Donneborg, divisionsdirektør i Aalborg CSP, og tilføjer:

”Tiden rinder snart ud for gas- og kulkraftværker. Derfor mener vi, at Brønderslev Forsynings innovative og dokumenterede energiløsning kan hjælpe globale markeder med at løse fremtidens behov for vedvarende energi. Et godt eksempel er Kina, som har et stort behov for innovative fjernvarmeløsninger”.

Det nye bæredygtige og avancerede CSP-anlæg fra Aalborg CSP har et belysningsareal på 26.929 m2 og har med stor succes produceret varme i Brønderslev siden slutningen af 2016. Med idriftsættelsen af det biomassebaserede ORC-anlæg, er solenergiløsningen dermed også klar til at støtte el-produktionen.

- JKK

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Danvak

Sponseret

Hvordan nytænker du designet af varmesystemet og udnytter overskudsvarme i bygninger?

Installator.dk

InstallatørGruppen køber op på Sjælland

Installator.dk

Ny organisation i Green Power Denmark får færre afdelinger

Installator.dk

Ny Geberit-direktør i fladt marked: Konsolidering og løsningssalg skal drive væksten

Installator.dk

Flyvede start på EL & TEKNIK 2026

Installator.dk

Aalborg Portland får milliardstøtte til CO2-fangst

Installator.dk

Caverion og Danfoss udvider samarbejdet med performancebaseret tilgang

Installator.dk

TEKNIQ, Dansk El-Forbund og Solar styrker elektrikerlandsholdet

InstallatørGruppen køber ventilationsspecialist i Fredericia

Installator.dk

Installator.dk

Hurtigere udbygning kræver færre barrierer ved skrivebordene

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle