Værktøjsproducent investerer i DNA-mærkning

Contiga fik i foråret stjålet op mod 300 stk. el-værktøj til et betydeligt beløb. Med rådgivning og service fra engrosvirksomheden Carl Ras og sikkerhedseksperten Unisecure Nordic, får produktionsvirksomheden i Tinglev nu DNA-mærket alt værktøj for at øge sikkerheden og forhindre fremtidige indbrud.

Med DNA-mærkningen bliver værktøjet påført med en usynlig SelectaDNA væske, der kun kan ses med UV-lys, og et mærkat med en stregkode, som politiet kan aflæse og slå op i en database fra mere end 40 lande. Bliver man som håndværker udsat for indbrud og tyveri af værktøj, kan politiet identificere og spore værktøjets ejer og gerningsstedet. Foto: Carl Ras og Contiga..

Contiga havde ikke overvejet at bruge ressourcer på at DNA-mærke værktøj før uheldet var ude, og de blev udsat for indbruddet:

”Det har foreløbigt ikke været muligt for politiet at finde frem til tyvene og det stjålne værktøj. Vi var samtidig nødsaget til at sætte virksomhedsdriften på pause i halvandet døgn, indtil vi fik fremskaffet nyt værktøj. Der er ingen tvivl om, at driftstoppet har kostet os dyrt”, siger Thomas D. Holm, der er Økonomi-, IT- og indkøbschef i Contiga.

Kort tid efter opsatte Thomas D. Holm et akut møde med Carl Ras og Unisecure Nordic for at fremskaffe nyt værktøj og få rådgivning om DNA-mærkningen og servicen.
”Det kom bag på mig, at DNA-mærkningen ikke var dyrere taget i betragtningen af, hvor store omkostninger vi har haft efter indbruddet. Derfor takkede vi hurtigt ja til servicen”, siger han. 

Sammen med Contigas Teamleder på lageret har Carl Ras bistået med at DNA-mærke 1900 stykker el-værktøj, som også har fået integreret gps lokkeduer. De sender et aktivt signal, som selv i store boligblokke og kældre kan spore en præcis lokation for, hvor enheden er.

”Når vi DNA-mærker værktøjet, påfører vi hvert produkt med en usynlig DNA-væske, der kun kan ses ved hjælp af UV-lys og gennem scanning af en stregkode på et mærkat, som politiet kan aflæse og slå op i en database. Bliver værktøjet stjålet, kan politiet dermed identificere og spore værktøjets ejer og gerningsstedet”, fortæller salgskonsulent i Carl Ras, Christian Holdgaard Kuur Clausen, der har bistået med DNA-mærkningen hos Contiga. Han tilføjer:

”Contiga har en stor fabrik med el-værktøj fordelt over 35.000 kvm2 produktionshaller. Bare mærkningen af 100 stk. værktøj har taget cirka 10 timer, og det har taget flere uger at udføre DNA-mærkningen af alt værktøj”.

Læs også: Nyt partnerskab vil forebygge indbrud og tyveri af værktøj i byggebranchen

Contiga havde ingen baggrundsviden eller indsigt i DNA-mærkningen på forhånd. Ifølge Thomas D. Holm har det derfor været uundværligt for dem at få rådgivning og servicering i DNA-mærkningen igennem hele processen:

”Det har været afgørende for os at få specialistviden fra Carl Ras og Unisecure Nordic om DNA-teknologien og DNA-mærkningens effekt for at være ordentligt rustet til at udføre arbejdet i praksis”, fortæller han og tilføjer:

”Servicen har samtidig været helt i top og har ikke påvirket den daglige drift i Contiga. Vi har ikke selv tiden til at DNA-mærke alt vores værktøj, så uden Carl Ras hjælp, var vi nok ikke kommet i mål”.

Thomas D. Holm pointerer videre, at leveringstid, fleksibilitet og pris er afgørende for Contiga, som ikke kan risikere en produktionsdag uden skruer:
”Carl Ras går altid en ekstra mil for os, og vi får vores leverancer til tiden. Derfor er vi yderst tilfredse med samarbejdet”.

Carl Ras skal fremover DNA-mærke alt el-værktøj for Contiga for at forebygge fremtidige tyverier og indbrud, så risikoen bliver for stor i forhold til udbyttet.
Thomas D. Holm håber samtidig på at kunne inspirere andre virksomheder til at DNA-mærke deres værktøj, inden uheldet er omme:

”Jeg håber i bund og grund, at flere virksomheder vælger at sikre sig med DNA-mærkning af værktøj, så det får større konsekvenser for de kriminelle. Jo flere der gør det, jo større er chancen for at forhindre tyveri og indbrud i branchen”.

- PiB

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

26.02.2026Alcadon ApS

Sponseret

[ALCADON SIGER TAK] Der blæser positive unge vinde over branchen

25.02.2026Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Opnå driftssikker arbejdsbelysning med 230V LED bånd

25.02.2026Installator.dk

Længe efterspurgt mekanisme er på vej

25.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Skal du måle spændinger op til 16.8 kVeff?

25.02.2026Alcadon ApS

Sponseret

Kan du gætte hvor Alcadon har åbnet nyt kontor?

24.02.2026PHOENIX CONTACT

Sponseret

M8 og M12 stik til automatiske produktionsprocesser

23.02.2026LEDVANCE A/S

Sponseret

Vidste du, at LEDVANCE har tre produktklasser, der gør det let og overskueligt for dig at vælge den rigtige lyskilde til dit projekt!

23.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Ny kompakt OMICRON CPX 200 til mellem- og højspændingsanlæg

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

26.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

HIKVISION Europe B.V.
Webinar
Five Prevention Starts Before Flames

This is a quick reminder about our Thermal Fire Prevention webinar.

Dato

27.02.2026

Tid

11:00

Sted

Online

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i København

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i København! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

28.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lokomotivværkstedet, København

Dansk Standard
Seminar
DS Elektrodag 2026

På DS Elektrodag sætter Dansk Standard fokus på beredskab og beskyttelse af kritisk infrastruktur i en tid med mere elektrificering, klimarisici og et skærpet geopolitisk trusselsbillede.

Dato

02.03.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i Nordhavn eller online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

03.03.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding