VandTek-messen er i gang

VandTek-messen finder sted frem til fredag i denne uge. Her samles folk fra branchen for vand, afløb og spildevandsrensning for at gå til konferencer og udstillinger.

Branchen for vand, afløb og spildevandsrensning sætter i disse dage hinanden stævne til VandTek-messen med fokus på fremtidige produkter og løsninger. Der er mange nyheder ved udstillingerne, spændende konferencer og rig mulighed for at få opdateret viden

Fakta om VandTek

VandTek 2012 er skabt i fællesskab med MCH Messecenter Herning og DANVA (Dansk Vand- og Spildevandsforening), Dansk Miljøteknologi, SSTT (Scandinavien Society For Trenchless Technology), FVD (Foreningen af Vandværker i Danmark), STF (Spildevandteknisk Forening) og Dansk Byggeri – Rørtekniksektionen, KL Kommunernes Landsforening og som konferencearrangør Danish Water Forum.

 

Der er gratis adgang til Vandtek-messen, som foregår i Odense Congress Center fra i går den 20. november til på fredag den 23. november. Her er fagfolk fra branchen for vand, afløb og spildevandsrensning. Der vil være udstillinger, konferencer og prisoverrækkelser, og 28 verdensnyheder præsenteres på messen.

Fra vandplaner til virkelighed
Temaet på VandTek i år er "Fra vandplaner til virkelighed". Der er et 250 kvadratmeter stort vådområde med daglige demonstrationer fra branchens aktører. 

På VandTek afholdes der politisk mini-topmøde med deltagelse fra vandselskaberne, kommunerne, Christiansborg og branchens medlemmer. Her skal man drøfte de kommende opgaver og udfordringer omkring realiseringen af vandplanerne.

I forbindelse med VandTek 2012 uddeles der flere priser. Blandt andet kåres vinderen af G.O. Andrups Grundvandspris. Ligeledes SSTT No-Dig Miljøpris, DANVAs Energipris og VTUF (Vandsektorens Teknologiudviklingsfond) uddeler bevillinger for 20 millioner kroner.

Det er anden gang, VandTek-messen finder sted. Første gang var i 2009. Se programmet for dette års VandTek her.

-KH

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

03.09.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager TR Teknik i Esbjerg

03.09.2025Elcor A/S

Sponseret

Elcor samler kræfterne: Produktionskapaciteten styrkes på tværs af lokationer

03.09.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Nyt podcastafsnit: Kan vindindustrien blive CO₂-neutral – og hvordan?

02.09.2025Geovent

Sponseret

Fra røg og støj til stilhed og renhed – Geovent kører grønt!

02.09.2025Avidenz A/S

Sponseret

Apps kan styrke arbejdsmiljøet – hvis de bruges rigtigt

02.09.2025Installator.dk

Gjensidige bliver ny forsikringspartner for TEKNIQ

01.09.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Wicotec Kirkebjerg-koncernen leverer teknikinstallationer i særklasse

01.09.2025Installator.dk

VELTEK samlede branchen til årsmøde i Nyborg

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle