Varmepumper er også en fordel i store bygninger

Brødrene Dahl og varmepumpespecialisten Cronborg har indgået et nyt partnerskab, hvor formålet er at udbrede brugen af varmepumper i store bygninger.

Store bygninger kan med fordel benytte varmepumper, oplyser Brødrene Dahl og Cronborg. De vil i et fælles samarbejde sætte fokus på, at større virksomheder skal satse på varmepumper for at nedbringe energiforbruget..

Varmepumper forbindes ofte med énfamiliehuse. Men også store industribygninger, landbruget og offentlige anlæg som eksempelvis svømme- og idrætshaller kan opnå store økonomiske og miljømæssige fordele ved at anvende varmepumper. Det sætter Danmarks største VVS-grossist Brødrene Dahl og varmepumpespecialisten Cronborg nu fokus på. De to virksomheder stiller sig i spidsen for en udrulning af varmepumper i store bygninger.

Et marked på seks-syv milliarder kroner
Lars Pedersen, salgschef for klima i Brødrene Dahl, siger om baggrunden for samarbejdet, at Energistyrelsen har screenet markedet og identificeret et stort forbrug af energi i landbrug og fremstillingsvirksomheder. Derfor er der et meget stort økonomiske potentiale på dette område, vurderer han:

"Mange steder har man en gas- eller oliekedel stående, og her kan man med fordel erstatte en meget stor del af opvarmningen med en varmepumpe. Potentielt taler vi om et marked på 6-7 milliarder kroner, og her taler vi udelukkende industrivirksomheder og landbrug. Dertil kommer svømme- og idrætshaller, som også kan høste en økonomisk gevinst ved at investere i en varmepumpe," siger Lars Pedersen. Han står i spidsen for det korps af klimasælgere, Brødrene Dahl har dedikeret til opgaven. Ud over markedskontakt og rådgivning står Brødrene Dahl også for at gennemføre de økonomiske beregninger i hver enkelt sag.

Virksomheder kan tjene investeringen hjem på 2-4 år
Brødrene Dahls og Cronborgs beregninger viser desuden, at virksomheder kan tjene investeringen i en varmepumpe hjem i løbet af 2-4 år, og de er så sikre i deres sag, at de giver garanti for, at tilbagebetalingstiden holder. Cronborg har allerede installeret varmepumper i en stribe industrivirksomheder, som har tjent investeringen hjem på omkring tre år og opnået årlige økonomiske besparelser på mellem 100.000 og 200.000 kroner.

Læs også: Varmepumper gør flere boliger grønne

"Vi får rigtig mange henvendelser fra installatører, som er interesserede i at høre om løsningen, fordi de har potentielle kunder til den. Installatørerne kan se en mulighed for at opbygge et nyt forretningsområde på dette felt, og det vil vi gerne hjælpe med," siger Lars Pedersen.

- OWG

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Installator.dk

Elpriser sender tarifferne op til nytår

Installator.dk

Energinet vil frigøre op mod 5 GW med nye adgangsregler til elnettet

Installator.dk

InstallatørGruppen øger omsætningen markant – men overskudsgraden falder

Installator.dk

Varmepumpesalget stiger markant – men det er ikke de tilskudsberettigede, der trækker læsset

Installator.dk

Caverion vinder højspændingsordre til 67 millioner kroner

Installator.dk

Energinet kræver 150 millioner efter ulovligt prissamarbejde

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Digitale forretningsstrategier og -modeller

Vil du have bedre forståelse for digital transformation og digitale strategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at vurdere og definere digitale forretningsstrategier, der skaber værdi for din virksomhed.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Roskilde)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Roskilde Park, Ved Ringen 2, 4000 Roskilde

Luxtek ApS
Kursus
Certificeringskursus i KNX

Få en officiel KNX-certificering hos Luxtek

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Maglebjergvej 13, 2800 Kgs. Lyngby

DTU
Efteruddannelse
Livscyklusanalyser og bæredygtigshedpåvirkninger

På dette kursus, som også er et diplommodul, lærer du at vurdere miljøbelastninger gennem et produkts livscyklus. Kurset dækker en LCA-screening af et produkt og dækker beregning af effekter på miljø, klima og natur.

Dato

04.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut i Taastrup