Varmepumper er også en fordel i store bygninger

Brødrene Dahl og varmepumpespecialisten Cronborg har indgået et nyt partnerskab, hvor formålet er at udbrede brugen af varmepumper i store bygninger.

Store bygninger kan med fordel benytte varmepumper, oplyser Brødrene Dahl og Cronborg. De vil i et fælles samarbejde sætte fokus på, at større virksomheder skal satse på varmepumper for at nedbringe energiforbruget..

Varmepumper forbindes ofte med énfamiliehuse. Men også store industribygninger, landbruget og offentlige anlæg som eksempelvis svømme- og idrætshaller kan opnå store økonomiske og miljømæssige fordele ved at anvende varmepumper. Det sætter Danmarks største VVS-grossist Brødrene Dahl og varmepumpespecialisten Cronborg nu fokus på. De to virksomheder stiller sig i spidsen for en udrulning af varmepumper i store bygninger.

Et marked på seks-syv milliarder kroner
Lars Pedersen, salgschef for klima i Brødrene Dahl, siger om baggrunden for samarbejdet, at Energistyrelsen har screenet markedet og identificeret et stort forbrug af energi i landbrug og fremstillingsvirksomheder. Derfor er der et meget stort økonomiske potentiale på dette område, vurderer han:

"Mange steder har man en gas- eller oliekedel stående, og her kan man med fordel erstatte en meget stor del af opvarmningen med en varmepumpe. Potentielt taler vi om et marked på 6-7 milliarder kroner, og her taler vi udelukkende industrivirksomheder og landbrug. Dertil kommer svømme- og idrætshaller, som også kan høste en økonomisk gevinst ved at investere i en varmepumpe," siger Lars Pedersen. Han står i spidsen for det korps af klimasælgere, Brødrene Dahl har dedikeret til opgaven. Ud over markedskontakt og rådgivning står Brødrene Dahl også for at gennemføre de økonomiske beregninger i hver enkelt sag.

Virksomheder kan tjene investeringen hjem på 2-4 år
Brødrene Dahls og Cronborgs beregninger viser desuden, at virksomheder kan tjene investeringen i en varmepumpe hjem i løbet af 2-4 år, og de er så sikre i deres sag, at de giver garanti for, at tilbagebetalingstiden holder. Cronborg har allerede installeret varmepumper i en stribe industrivirksomheder, som har tjent investeringen hjem på omkring tre år og opnået årlige økonomiske besparelser på mellem 100.000 og 200.000 kroner.

Læs også: Varmepumper gør flere boliger grønne

"Vi får rigtig mange henvendelser fra installatører, som er interesserede i at høre om løsningen, fordi de har potentielle kunder til den. Installatørerne kan se en mulighed for at opbygge et nyt forretningsområde på dette felt, og det vil vi gerne hjælpe med," siger Lars Pedersen.

- OWG

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Annonce

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Installator.dk

Ansøgninger om tilskud til varmepumper vælter ind

Installator.dk

Brancheforening: Elektrificeringsplan skal ind i regeringsgrundlag

Installator.dk

Grossist lancerer batteriløsning med indbygget indtjening

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

17.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

GN Belysning
Webinar
Gratis webinar: Hvad betyder kravet om dataopsamling for dig som elinstallatør?

De nye krav til dataopsamling rammer direkte ned i hverdag – de påvirker dine byggeprojekter, din dokumentation og den måde, du rådgiver dine kunder på.

Dato

18.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Hikvision

Ansigtsgenkendelsesbaseret adgangskontrol - præcis adgang for autoriserede personer

Dato

19.03.2026

Tid

10:00

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark