Varmepumper slår brint, biomasse og gas

Industrielle højtemperatur-varmepumper er den billigste vej til grøn procesvarme. Det viser en ny analyse fra Teknologisk Institut og University of Oxford.

Selv hvis elprisen er høj, er industrielle højtemperatur varmepumper stadig den mest økonomiske og energieffektive løsning til at generere varme op til 150°C, viser analysen.. Foto: Teknologisk Institut

Ifølge undersøgelsen,  der er offentliggjort i Cell Reports Sustainability, kan varmepumper reducere varmeomkostningerne med op til 75 pct. sammenlignet med brintkedler og overgår også biomasse- og gasløsninger i de fleste scenarier.

Analysen sammenligner varmepumper, brintkedler, biomassekedler og elektriske kedler i 2030 og 2050. Her vurderes varmepumper som den mest økonomiske og energieffektive løsning til temperaturer op til 150 °C – selv ved høje elpriser.

Kombineres varmepumper med termisk energilagring, falder varmeomkostningerne yderligere med op til 15 pct. Det gør teknologien til en central del af industriens grønne omstilling, forklarer Wiebke Brix Markussen, faglig leder på Teknologisk Institut og hovedforfatter på undersøgelsen:

”Vores analyser viser, at direkte elektrificering med varmepumper er den mest økonomiske løsning til industriens varmebehov ved lave og mellemhøje temperaturer. Hvis industrien udnytter overskudsvarme og kombinerer med termisk energilagring, kan det både føre til markante reduktioner i CO₂-udledninger og styrke virksomhedernes konkurrenceevne”.

Professor Jan Rosenow fra University of Oxford, medforfatter på studiet, fremhæver i en pressemeddelelse fra Teknologisk Institut, at varmepumper allerede i 2030 kan levere varme langt billigere end både brint- og biomassekedler. Han understreger dog, at politisk handling er nødvendig for at accelerere udviklingen.

Forskerne efterlyser klare rammer, der reducerer investeringsrisikoen, styrker elnettets kapacitet og fremmer udnyttelse af overskudsvarme og termisk lagring.

”Teknologien er klar, økonomien er overbevisende – nu mangler modig politisk handling,” siger Rosenow, der for nylig briefede samtlige EU’s energiministre om resultaterne.

-emte

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

17.11.2025Installator.dk

Varmepumper slår brint, biomasse og gas

14.11.2025Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

Kan en varmepumpe virkelig sænke varmeregningen med 16.000 kr. om året?

12.11.2025Installator.dk

Varmepumpeindustrien: Uafklarede fjernvarmeprojekter bremser varmepumpesalget

10.11.2025BRUGG Denmark A/S

Sponseret

Grøn varme til fremtiden: BRUGG Pipes styrker Danmarks fjernvarmenet

06.11.2025Installator.dk

Dansk Fjernvarme: Udrulningen går bedre end sit rygte – men politisk kurs mangler

03.11.2025Installator.dk

Fjernvarmebranchen samlede rekordmange i Odense

03.11.2025Installator.dk

Nu får Aarhus varme fra undergrunden

31.10.2025Installator.dk

Varmepumper presser de fossile brændsler ud

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle