Venstre vil genoprette håndværkerfradrag med fokus på energiforbedring

Håndværkerfredraget vil afskaffet i 2021 af rød blok, men det var en fejl, mener Venstres formand, Troels Lund Poulsen, der har sat en genindførsel af fradraget på den politiske dagsorden. God idé mener bl.a. TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Troels Lund Poulsen, fmd. for Venstre og Forsvarsminister vil genoplive det populære håndværkerfradrag.. Foto: Venstre

Det populære håndværkerfradrag, der i 2021 blev benyttet af 550.000 borgere, skal indføres, mener Venstre.

Præcis hvordan det skal udformes, har Venstre ikke lagt sig fast på, men det kan blive målrettet energiforbedring og klimasikring, og det er en god idé, mener TEKNIQ Arbejdsgivernes adm. direktør, Troels Blicher Danielsen.

“Det er fornuftigt og udtryk for rettidig omhu, at Venstre vil genindføre håndværkerfradaget. Danskerne skal have optimale muligheder for at forbedre deres hjem. Det her kan samtidig være med til at sikre den folkelige opbakning til i den bæredygtige omstilling. Her spiller energirenoveringer, installation af varmepumper og klimasikring en meget væsentlig rolle, siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Han håber, at man ved de kommende forhandlinger justerer en række elementer i fradraget. For eksempel fradrag på materialer.

-emte

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

15.12.2025Installator.dk

SMVdanmark: Bæredygtighedsaftale sikrer permanente lettelser

12.12.2025Installator.dk

Fire stærke lysprojekter nomineret til Den Danske Lyspris 2025

11.12.2025Installator.dk

AI giver installationsvirksomhed fuldt overblik over CO2-aftryk

11.12.2025Inspectly ApS

Sponseret

Case: Sådan sparede Kemp & Lauritzen en fuldtidsstilling 📲

11.12.2025Installator.dk

Koble udvider med østjysk elinstallatør

10.12.2025Installator.dk

3byggetilbud.dk opkøbt af nordisk kapitalfond

10.12.2025Installator.dk

Andelen af nyindregistrerede elvarebiler sætter igen rekord

09.12.2025Installator.dk

Gå ikke glip af de vigtigste opdateringer i EL, VVS og Ventilation! Tilmeld dig Installatør.dk's Nyhedsbrev

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle