Ventilation og vvs oplever vækst under corona, mens el oplever fald

Velteks beregninger om tallene for Q2 2020 viser, at el-branchen oplever et fald i omsætningen efter første halvdel af 2020. Men sådan så det også ud sidste år.

El-branchen har haft fald i omsætningen efter første halvdel af 2020. Men for ventilation- og vvs-branchen ser det anderledes ud. Arkivfoto..

To ud af tre brancher, som er repræsenteret i Velteks Markedsanalyse, kommer ud af Q2 2020 med en lille stigning. Men kigger man på el-branchen, er der sket et fald. Det skriver Velteks artiklen Anden mellemtid på Coronakrisen hos VELTEKs medlemmer.

Foreningen Veltek repræsenterer producenter og leverandører inden for elkomponenter og -produkter, vandarmaturer og brusesystemer samt ventilationssystemer og -komponenter. De har tidligere beskrevet, at det så positivt ud af Q1 2020 for de af Velteks medlemmer, som indberetter til Velteks statistiksystem. Det nye tal for Q2 2020 viser også et overordnet positivt billede.

To af de brancher, som indgår i statistiksamarbejdet, har en fremgang fra Q1 2020 til Q2 2020. Det gælder for vvs- og ventilationsbranchen, som i 2020 har oplevet et Q2, som var bedre end Q2 sidste år. Vvs-branchen har således fremgang på 1,1 procent og ventilationsbranchen har fremgang på 2,1 procent.

Dog oplever el-branchen et fald i omsætningen på 6,9 procent. Men det er ikke første gang, at branchen har haft nedgang. Samme fald forekom også for branchen i 2019.
De indberettende medlemmer i Velteks statistiksystem udgøres af producenter og leverandører inden for el-komponenter- og produkter, vandarmaturer og brusesystemer og ventilationssystemer- og komponenter.

-CH

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

SIF Gruppen køber op i Nordsjælland

Installator.dk

DTU vil afsløre skjult varmespild med data fra 2.000 lejligheder

Installator.dk

Eltel udvider fibersamarbejde med GlobalConnect

Installator.dk

El-varebiler tager større bid af markedet

Installator.dk

Geografien afgør unges chance for et fritidsjob i teknikbranchen

Installator.dk

TEKNIQ: EU-plan for elektrificering er et vigtigt skridt

Installator.dk

Hver fjerde dansker udfører autorisationskrævende arbejde selv

Installator.dk

Brændstofkrise får installatører til at kigge mod elvarebiler

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Millionregn over 34 grønne energiprojekter

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle