Ventilationsvirksomheder overholder den nye brandnorm

Øland og Venti har nu opnået det officielle stempel for, at deres rektangulære ventilationskanaler lever op til den nye brandnorm. Det sker på baggrund af et samarbejde mellem de to konkurrenter.

De to direktører, Carsten Madsen (tv) og Søren Lindahl (th) mener begge, at samarbejdet har styrket de respektive virksomheders knowhow. Foto: Øland og Venti. .

Da den nye brandnorm DS 428-5 blev vedtaget i september sidste år, besluttede Øland og Venti at indgå et partnerskab omkring godkendelse af deres respektive ventilationskanaler. 

Det har tilsyneladende vist sig for at være en klog beslutning. Seks måneder før fristen for at opnå godkendelse udløber, er Øland og Venti nemlig nået i mål. 

De to ventilationsvirksomheder har arbejdet sammen om gennemførelsen af brandnormens krav vedrørende knowhow, produktudvikling og dokumentation.

“Det stramme testforløb er et præmieeksempel på, at 1+1 kan give 3. Lige så dygtige vi er til at konkurrere, lige så dygtige er vi til at samarbejde, når det gælder. Vi har spillet ind med viden og ressourcer hele vejen, og det har virkelig styrket vores knowhow og holdt omkostningerne nede”, siger de to direktører fra Venti og Øland, Søren Lindahl og Carsten Madsen og fortsætter:

Læs også: Entreprenører flokkes om kurser i ny brandnorm

“Under normale omstændigheder ville montørerne ikke kunne købe godkendte kanaler allerede nu. Det er et gevaldigt tigerspring, vi har foretaget sammen med Venti, og det kommer vores kunder til gode nu”, siger Carsten Madsen.

Carsten Madsen tilføjer desuden, at der oftest udvikles specialprodukter for at kunne efterkomme brandnormens nye krav, hvor det er en fordel for montørerne, at de kan overholde loven med standardprodukterne. Derudover skal samarbejdet gøre det muligt at kombinere Ølands og Ventis kanaler i samme byggerier. 

Det er Dansk Brand- og Sikringsinstitut (DBI), der har foretaget testene af Ølands og Ventis kanaler. Kanalerne har gennemgået tests i tusind grader varme ovne med ild for at se, om ilden spreder sig i ventilationssystemet.

Godkendelsen omfatter i første omgang Ølands og Ventis rektangulære kanalprogrammer. De to virksomheder har nu taget hul på godkendelsen af de cirkulære kanaler, som forventes at opnå godkendelse inden sommeren 2020.

- HCL

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Carlog System

Sponseret

Digital struktur med Carlog sikrer skalerbar drift

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Installator.dk

August gav højeste elpriser siden energikrisen

Installator.dk

Elbiler kan tredoble spidsbelastningen på elnettet

Installator.dk

TEKNIQ: Stærk økonomi skal omsættes til bedre vilkår for virksomhederne

Installator.dk

Forsyningssektoren går sammen i kampen om arbejdskraft

Installator.dk

Øget beskæftigelse i energisektoren

Installator.dk

Energinet fyrer sin administrerende direktør

Installator.dk

Markant kursfald rammer ny aktie efter halvårsregnskab

Installator.dk

Eltel styrker gadebelysningen i Jylland med EWII-opkøb

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

01.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

02.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia

DTU
Efteruddannelse
Webteknologier

Vil du have kendskab til de mest aktuelle tilgange til udvikling af webbaserede systemer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at udvikle systemløsninger for din virksomhed.

Dato

02.09.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

03.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus