Videnscenter åbner tre 3D-Labs på tre erhvervsskoler

3D printere, Virtual Reality, laser cuttere, 3D design bliver blandt andet en del af undervisningen for erhvervsskoleelever på tre skoler.

Elever på erhvervsskoler kan nu glæde sig til at eksperimentere med 3D-værktøjer. Arkivfoto..

Skoledagene bliver muligvis en del sjovere for elever på erhvervsskoler i Danmark. Videnscenter for Håndværk – Design & Arkitektur åbner nemlig tre 3D-laboratorier på tre erhvervsskoler i landet. Det betyder, at eleverne fremover kan eksperimentere med blandt andet 3D-printere, Virtual Reality, laser cuttere, 3D-design i deres undervisning og finde nye muligheder i deres fag.

Især i byggefagene vil de nye muligheder blive brugt på tre erhvervsskoler, som er henholdsvis Techcollege i Aalborg, Mercantec i Viborg og hos Next Uddannelse København.

3D skal gøre erhvervsskoler mere attraktive

De nye 3D-printere er sendt til skolerne for at gøre erhvervsuddannelserne mere attraktive. Det er også et redskab, så uddannelserne fremtidssikres, siger Ole Heinager, direktør hos Next Uddannelse København og formand for DEG.
”Hvis ikke vores unge elever og lærlinge kommer ud med den her teknologiforståelse, så får de et chok, når de for alvor rammer arbejdsmarkedet derude”, siger han.

Eleverne glæder sig

Ideen bag 3D-printerne ser allerede ud til at virke. Flere elever på de tre erhvervsskoler udtrykker deres begejstring for deres nye muligheder til at eksperimentere med fagets fremtid.

"Der er ingen tvivl om, at det også vil finde vej til for eksempel byggepladser, så hvis vi som tømrere lige mangler et bestemt stykke til et hjørne, så kan vi printe det frem for at skulle bestille det", siger Philip Gerdes, tømreelev i Aalborg.
Også Simon Alexander Arnby, der eux-tømrer-elev, ser nye muligheder inde for faget ved brugen af 3D-værktøjer.

”Det har været rigtig fedt og en hel ny måde at se tingene på. Det giver en helt nyt vinkel og perspektiv”, siger han.

Claus Hønborg, der studerer med Simon Alexander Arnby, er også glad for den nye teknologi.
”Det er fedt at få adgang til alt det udstyr. Det gør det lidt sjovere at få at vide mandag morgen, at man skal sidde og tegne hele dagen” udtaler han.

-CH

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

Installator.dk

Danmarks første vindmøllebatteri skal aflaste elnettet

Installator.dk

Eltel vinder landsdækkende aftale Vejdirektoratet

Installator.dk

Daikin vil være blandt markedslederne på varmepumper om tre år

Installator.dk

Massivt brug af AI i det tekniske erhvervsliv

Installator.dk

Nyt partnerskab skal give el- og VVS-elever adgang til ny teknologi

Installator.dk

Ny DataHub kan give midlertidige driftsforstyrrelser

Installator.dk

Minister: Batterier er geniale

Installator.dk

Brødrene Dahl får ny salgsdirektør

Installator.dk

Grundfos samler pumpestyring til HVAC på én platform

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

21.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus