Vil væk fra branchens konfliktkultur

Alt for mange projekter i byggebranchen oplever konflikter på tværs af faggrupper og flere sager ender i juridiske tvist.

Alt for mange projekter i byggebranchen oplever konflikter på tværs af faggrupper og flere sager ender i juridiske tvist. Øens VVS Entreprise A/S og en række andre partnere vil gøre op med denne konfliktkultur. Foto: Øens VVS Entreprise..

Øens VVS Entreprise A/S og en række andre partnere vil gøre op med denne konfliktkultur. Via strategiske partnerskaber koncentrerer parterne sig om at skabe en positiv byggeproces. En byggeproces baseret på god forberedelse, samarbejde på tværs og rum til at lytte til hinandens interesser. Via strategiske partnerskaber som for eksempel ”HJEM” og ”&os” er visionen at ændre byggebranchens måde at gennemføre almene byggeprojekter på. Her vælger partnerne at indgå i interessebaserede samarbejder.

Læs også: Sådan vækster du fra lille installatør til stor entreprenør

”Vi er meget stolte over at være en del af sådanne partnerskaber,” fortæller Lars C. Nielsen, direktør i Øens VVS Entreprise A/S.
Interessebaseret samarbejde skaber winwin-løsninger Byggebranchen lider alt for ofte under konflikter mellem de forskellige parter, og det skaber ikke gode rammer for samarbejde – eller for resultatet af byggeprojektet.

”De strategiske partnerskaber er et bevidst opgør med konfliktkulturen, som byggebranchen desværre alt for ofte lider under,” siger Øens VVS-direktør Lars C. Nielsen og fortsætter: ”Derfor er det fantastisk at indgå i interessebaserede samarbejder. Her arbejder man bevidst med at lære hinandens forskellige interesser at kende og herefter opnå kompromiser, der tilgodeser partnernes behov. Den måde at samarbejde på er noget, som vi i Øens VVS virkelig embracer og som vi mener klæder byggebranchen”.

Rum for læring
Formålet med partnerskaberne er netop at skabe rum for læring på tværs af faggrupper og projekter. Læring og knowhow, der kan tages med på flere projekter. Alle er parate til at styrke hinandens faglighed og derved finde de mest optimale veje til målet - og det skaber winwin resultater for alle involverede.
”Igennem strategiske partnerskaber kan vi koncentrere os om at finde løsningerne sammen. Vi kan bygge og samarbejde med alle parter, som arbejder efter ét formål: nemlig at levere bedre og billigere boliger og bedre byggeoplevelser for beboerne”, forklarer Lars C. Nielsen.

Denne byggesags-model resulterer også i et bedre udfald efter projektet er afsluttet. Der er større mulighed for at se tilbage på et positivt projekt, hvor alle føler, de har tjent det, de forventede og også hjulpet til, hvis der har været mangler.

”Parterne står ikke og slås om midlerne eller peger fingre ad hinandens håndværk. Vi ser en markant forbedring på hver byggesag, hvor alle er glade. I stedet for at insistere på kontraktbundne rettigheder og regler, som ofte fører til irriterende konflikter med juridiske tvister til følge,” siger Lars C. Nielsen og afslutter: ”Vi kalder det VVS med al respekt.”

- PiB

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

18.07.2025Installator.dk

Mange indbrud i håndværkerbiler

16.07.2025SCANGRIP A/S

Sponseret

SCANGRIP er stolt sponsor af EUROSKILLS 2025

15.07.2025Installator.dk

TSG Group vil dominere markedet for grøn energi til erhvervssektoren

11.07.2025BDO Statsautoriseret revisionsaktieselskab

Sponseret

Det kan blive dyrt at tage gulpladebilen med på festival

11.07.2025Installator.dk

Virksomheder holder fast i ESG-rapportering trods lempede krav

10.07.2025Installator.dk

Mangel får virksomheder til at ansætte lærlinge

07.07.2025Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

☀️ Rigtig go' sommer

07.07.2025Installator.dk

Flere unge søger tekniske uddannelser

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup