Virksomhed arbejder smartere og reducerer vandforbrug

Norva24 Danmark har fordoblet opgaverne på fire år, uden at vandforbruget er steget. Som en af de eneste UIM-virksomhed i landet benytter Norva24 Danmark et nyt online kort, som gør det muligt at optimere på transporttid og vandforbrug.

Norva24 Danmark har fordoblet opgaverne på fire år, uden at vandforbruget er steget. Som en af de eneste UIM-virksomhed i landet benytter Norva24 Danmark et nyt online kort, som gør det muligt at optimere på transporttid og vandforbrug. Foto: Norva24 Danmark..

Kloakservice og undergrundsinfrastrukturvirksomheden Norva24 Danmarks ordrebog er fordoblet indenfor de største kundesegmenter, herunder produktionsvirksomheder, forsyninger og entreprenører, over de seneste fire år. Vandforbruget er dog ikke steget i takt med de mange nye opgaver. Det skyldes en gennemgående indsats for at sænke virksomhedens miljøaftryk.

”Vi arbejder altid på at optimere vores forbrug og mindske vores aftryk. Derfor har vi gennem de sidste to år arbejdet intensivt på at forbedre vores logistik og adgangen til vand, så vores operatører kører færrest mulige kilometer på vejene, samtidig med at de får adgang til den rette type og rette mængde vand til opgaverne”, siger Daniel Hansen, Regionsdirektør i Norva24 Danmark. Han tilføjer:

”Det kan vi se resultatet af nu, hvor vi har holdt forbruget af vand på samme niveau som tidligere, på trods af at antallet af opgaver er steget markant”.

Norva24 Danmark fortæller desuden, at hvor man tidligere i høj grad var afhængig af adgang til postevand fra forsyningerne, kan man nu i de fleste tilfælde erstatte postevandet med såkaldt teknisk vand fra lokale vandtanke og -reservoirer. Således består vandforbruget nu af 75 procent regnvand eller brakvand og kun cirka 25 procent postevand, hvor fordelingen for fire år siden var med omvendt fortegn. 

Vand er en uundværlig ressource, når man som Norva24 Danmark skal ud til mange opgaver om dagen. Adgangen til vand har derfor altid været afgørende for, hvor hurtig og hvor effektivt en given opgave kunne løses. Førhen har Norva24 Danmarks arbejdssjak nemlig været afhængige af lokalviden om vandressourcer, hvis ikke slamsugeren først skulle forbi en af virksomhedens afdelinger forud for en opgave.

Det ændrede sig dog, da Norva24 Danmark, som en af de eneste i branchen i Danmark, begyndte at bruge et onlinebaseret vand-oversigtskort til at styre slamsugernes ruter, så mange af de logistiske udfordringer blev løst.

”Med online kortet ved operatørerne og kørselslederne altid, hvor den nærmeste vandressource er. Det gør, at vi udover at kunne sætte den nærmeste vogn på opgaven, også ofte kan vælge teknisk vand i stedet for postevand. Og når opgaven er fuldført, viser kortet vej til nærmeste godkendte genanvendelsessted for sten, sand og jord”, fortæller Daniel Hansen.

Læs også: Ny dansk teknologi styrer varme og energi på intelligent vis

Samtidig med tilføjelsen af online kortet til logistiksystemet har man udvidet vognparken med nye genbrugsspulere til kloakopgaver, så der nu er 16 vogne af denne type til rådighed. Genbrugsspulerne sorterer og filtrerer det opsugede vand for sten og snavs, så vandet kan genbruges igen til næste opgave.

”Målet er, at forbruget af postevand skal under ti og gerne fem procent inden for få år. Med vores nye system og vogne er vi på rette vej, og jeg er stolt af, at vi hos Norva24 Danmark går forrest i branchen på området”, siger Daniel Hansen.

- PiB

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Termix HD opbl.: Redesignet for nemmere installation og service

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia