Virksomheder kan spare millioner på ventilation

600 millioner kroner kan danske virksomheder hvert år spare på ventilation til rumvarme. Forrentningen er 50 procent eller derover. Det viser beregninger fra Go’ Energi.

Frisk luft er vigtigt for både arbejds- og produktionsmiljø i virksomhederne, men ofte er ventilationen så ineffektiv, at pengene og energien nærmest blæser ud af ventilationsanlægget. Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra Go’ Energi, som har beregnet, at danske virksomheder kunne spare 600 millioner om året i energi til ventilation.

Find millioner i ventilations- og varmeanlægget

Elbesparelser:

  • Tilpasning af luftskifte til behov
  • Justering af driftstid
  • Minimering af tryktab
  • Udskiftning af gamle ventilatorer til nye energieffektive

Varmebesparelser:

  • Tilpasning af luftskifte til behov
  • Justering af driftstid
  • Optimering af varmegenvinding

Læs mere om energibesparelser på ventilationsanlæg

”Der er et kæmpe potentiale. Og det vel at mærke med investeringer i tiltag, der forrenter sig med 50 procent eller mere,” siger projektleder Thomas Drivsholm i Go’ Energi, der har lavet beregningerne for at gøre danske produktionsvirksomheder opmærksomme på de nemme og store besparelser i deres bygninger.

Trykkeri ser frem til besparelse på syv millioner kroner
At der er millionbesparelser for den enkelte virksomhed bekræftes af for eksempel Bording Koncernen. Virksomheden tjekkede et anlæg i en lagerhal, lavede en enkelt ombygning og kan nu – for en investering på under 200.000 kroner – se frem til at spare over 200.000 kroner om året, eller næsten syv millioner i investeringens levetid.

Tidligere brugte firmaet en af sine lagerhaller som trykkeri, og derfor var der blevet opført et stort, ventilationsanlæg, som sugede overskudsvarme og støv ud og sikrede frisk luft i hallens 1.625 m2. Virksomheden holdt det i stand med løbende service. Efter en årrække valgte ledelsen at se nærmere på anlægget.

”Vi opdagede problemet, da vi så på budgettet. Netop på det lager brugte vi cirka tre gange mere energi per kvadratmeter end i de andre bygninger. Så det gik vi i gang med at undersøge,” siger Mikael Løgstrup, økonomidirektør i Bording A/S.

Bording fik et tjek af deres ventilationsanlæg. Konklusionen var, at den mængde luft, som blev skiftet ud, var alt for stor til det nuværende behov, og at ventilationsmotorerne kørte med dårlig virkningsgrad.

Efter ingeniørrådgivning valgte Bording at lave en enkel ombygning af deres ventilationsanlæg. Det sænker luftcirkulationen, recirkulerer luften i hallen og bruger mindre energi til opvarmning af luften. Samtidig forbedrede Bording deres porte for at forhindre varme i at slippe ud. I dag bruger firmaet omkring 400.000 kWh mindre per år på det ene lager, hvilket svarer til godt 220.000 kroner. Størstedelen af besparelserne er på varme.

Regel nummer et: Indret efter behovet
Bordings eksempel er langt fra et særsyn, påpeger Go’ Energi:

”Vores beregninger og erfaringer fra virksomhederne viser med al tydelighed, at det for alvor kan betale sig for virksomhederne at vende blikket mod ventilations- og varmeanlæggene. Så vi kan kun opfordre virksomhederne til at finde de mange millioner kroner i ventilationsanlæggene rundt omkring,” siger Thomas Drivsholm.

I de fleste virksomheder kommer de store besparelser primært ved at regulere ventilationsanlægget efter behovet. Det gælder såvel bedre styring af driftstiderne som regulering af tryk i anlægget. Med et Go’ Energi-tjek for ventilation er det nemt at finde ud af, hvor det kan betale sig at sætte ind. Et tjek kan spare op til flere hundrede tusind om året og sikrer blandt andet, at man kun ventilerer efter behovet.

-KPE

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Har du en forældet smart home installation? Konverter nemt til Niko Home Control

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Nyt værktøj skal gøre valg af ventilation lettere i etageboliger

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Installator.dk

Populære eldrevne varebiler slipper for afgiftsstigning i 2027

Installator.dk

Brødrene Dahl opruster i el-forretningen

Installator.dk

Batterier løfter 63 A nettilslutning til 360 kW ladekapacitet

Installator.dk

Direktør stopper i kriseramt forsyningsselskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Kolding)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

07.10.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus