VVS-firma fyrer op under minikraftvarmeanlæg

Et minikraftvarmeanlæg kan skåne både miljøet og energiforbruget, oplyser energikonsulent fra Vejleby Smedie & VVS.

Nordvestsjællandske Vejleby Smedie & VVS sælger og monterer de energivenlige, danskproducerede minikraftvarmeanlæg af typen XRGI fra EC Power. Foto: Vejleby Smedie & VVS. .

Med et minikraftvarmeanlæg kan virksomheder, som eksempelvis større svinebedrifter, både spare på energiforbruget og skåne miljøet. Det fortæller energikonsulent Lars Kristiansen fra Vejleby Smedie & VVS.

Firmaet, der holder til i Hørve i Nordvestsjælland, sælger og monterer de energivenlige, danskproducerede anlæg af typen XRGI fra EC Power, skriver Effektivt Landbrug.

”XRGI-minikraftvarmeanlægget har en gasdrevet motor, der driver en generator, som producerer elektricitet. Kølevandet fra motoren og generatoren anvendes til opvarmning”, fortæller Lars Kristiansen til Effektivt Landbrug. Han fortsætter:

”Anlægget har en intelligent styring, som sørger for, at der kun produceres den mængde elektricitet, der er brug for. Varmen ledes over i anlæggets gaskedel, så der spares gas. Resultatet er, at energiudnyttelsen kan komme helt op på 98 procent”.

Læs også: Vandmålerne i Jelling bliver digitale

Lars Kristiansen fortæller endvidere, at XRGI-anlægget er en god løsning for virksomheder med et årligt energiforbrug på minimum 100.000 kWh.

”Resulterer etableringen af et minikraftvarmeanlæg i en energibesparelse, yder Dong Energy tilskud til de realiserede energibesparelser, så tilbagebetalingstiden i visse tilfælde kan komme helt ned på to og et halvt år. Er der ikke adgang til naturgas, kan gaskedlen køre på tankgas”, siger Lars Kristiansen til Effektivt Landbrug.

-CHM

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Brancheforening: Brug for national strategi for energilagring

Installator.dk

El & Teknik 2026: Hele branchen samles om elektrificering og energieffektivitet

Installator.dk

Lykketoft går i rette med hård kritik af Energinet

Installator.dk

Forsinket elnet bremser fjernvarmens elektrificering

Installator.dk

Rigsrevisionen i skarp kritik af Energinet og ministerie

Installator.dk

Elforbruget satte rekord i Østdanmark i 1. kvartal

Installator.dk

Grundfos i Kina: Hårdere konkurrence år for år.

Installator.dk

Fusion skal skabe komplette lys- og styringsløsninger

Installator.dk

Tekum i markant vækst: Ansætter 90 nye medarbejdere

Installator.dk

Danske særkrav bremser solcellemarkedet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle