VVS-messen klar til 2021

Trods en nuværende coronakrise er VVS’21 ikke i tvivl om, at messen er klar til at åbne dørene op for tusinder af gæster til april næste år.

Selvom der er mere end et halvt år til, at messen skal afholdes, er 80 procent af standarealet allerede solgt. Foto: OCC..

Sidste år, i 2019, var der mere end 200 udstillere i teknologi, viden og netværk inden for branchen og knap 10.000 gæster, der besøgte messen over tre dage. Odense Cengress Center vil den 21.-23. april 2021 afholde næste messe, VVS’21, skriver arrangørerne i en pressemeddelelse.

Men messen bliver ikke afholdt uden retningslinjer for sikkerhed mod coronavirus. På OCC har man derfor bygget ”OCC Clean & Safe”, som er et detaljeret koncept for, hvordan messer fremover skal afvikles, så alle retningslinjer overholdes. Dermed håber de på, at både gæster, udstillere og personale kan føle sig fuldstændig trygge.

”Et af elementerne i Clean & Safe-konceptet er, at gangarealerne gøres bredere, så gæster kan holde større afstand til hinanden. Men fordi vi har så store sale og haller, bliver det ikke en udfordring”, forklarer Louise Jørgensen projektleder på VVS’21.

Stor opbakning

Selvom der er mere end et halvt år til, at messen skal afholdes, er 80 procent af standarealet allerede solgt, og der kommer løbende nye udstillere til.

”Alle messer i landet mærker corona, men til VVS’21 oplever vi stor opbakning og tillid fra vores udstillere. Der er lagt mange kræfter i at gøre messen tryg for alle, lige fra de ankommer til matriklen til, de forlader os igen, så vi er enormt glade for, at virksomhederne stoler på, at VVS’21 bliver en sikker succes på linje med tidligere år”, fortæller Louise Jørgensen.

Fordi retningslinjerne for messer er de samme, som gælder for indkøbscentre, gælder forsamlingsforbuddet ikke. I stedet er det antallet af kvadratmeter, der er afgørende for, hvor mange gæster, der må lukkes ind. Odense Congress Center har knap 20.000 m2 under ét tag og kan derfor teknisk set lukke flere tusinde besøgende ind.

-CH

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Installator.dk

Elpriser sender tarifferne op til nytår

Installator.dk

Energinet vil frigøre op mod 5 GW med nye adgangsregler til elnettet

Installator.dk

InstallatørGruppen øger omsætningen markant – men overskudsgraden falder

Installator.dk

Varmepumpesalget stiger markant – men det er ikke de tilskudsberettigede, der trækker læsset

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle