VVS Søberg overtager VVS Company i Aarhus

Med overtagelsen af VVS Company får VVS Søberg nu muligheden for at udbygge sine aktiviteter i Aarhus-området.

"At blive en del af VVS Søberg vil sikre, at både kunder og medarbejdere får de bedste muligheder for fortsat udvidelse og udvikling", siger Poul Frederiksen og Jørn Lausten, der ejer VVS Company..

Målet med overtagelsen er at udbygge virksomhedens aktiviteter i Aarhus-området og Midtjylland generelt, samt opnå yderligere stordriftsfordele. Dog er det stadig vigtigt for virksomheden, at nærheden til kunderne bevares lokalt, forklarer Kjeld Søberg, der ejer VVS Søberg.  

”Det, der har været vigtigst for os i denne sammenhæng, er at bevare den lokale nærhed og relation til kunderne, samtidig med at vi øger specialiseringen inden for vores kernekompetencer og sikrer, at vi får udbytte af stordriftsfordelene. Netop den lokale nærhed og de relationer, der er mellem de enkelte montører og kunderne, er en styrke i begge virksomheder ”, siger Kjeld Søberg.

For Poul Frederiksen og Jørn Lausten, der ejer VVS Company, har det krævet mange overvejelser at sælge virksomheden. Men netop behovet for specialisering har været afgørende, da de mener, at der i dag stilles større og større krav til den enkelte medarbejder.

Læs også: VVS Søberg opruster i trekantsområdet

”I alle årene har det handlet om at udvikle forretningen – og dermed udvikle medarbejderne. At blive en del af VVS Søberg vil sikre, at både kunder og medarbejdere får de bedste muligheder for fortsat udvidelse og udvikling. Så selv om det naturligvis har været noget, vi har tænkt meget over, er vi ikke i tvivl om, at det er det bedste for virksomheden, kunderne og de ansatte” siger Poul Frederiksen og Jørn Laustsen, der vil være tilknyttet i en overgangsperiode, for derefter at gå på pension.

-SSM

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

13.01.2026Installator.dk

Energi Fyn henter ny topchef i Green Power Denmark

13.01.2026Installator.dk

Kloakmessen 2026 samler branchen i Fredericia

12.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny stemme i telefonen hos Avidenz

12.01.2026Installator.dk

Nye tal: Danskerne installerer fortsat tusindvis af gasfyr

09.01.2026Armadan A/S

Sponseret

Øget viden. Øget ro i maven. To nye brandtekniske rådgivere hos Armadan

09.01.2026Installator.dk

Dansk automatisering helt i top

08.01.2026Installator.dk

Rambøll udvider med stort opkøb

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle