VVS-virksomhed skal betale 575.000 kroner i kartelbøde

Der er foregået en ulovlig informationsudveksling mellem VVS-virksomheden Christoffersen & Knudsen og Sanoterm Danmark. Sagen er en del af en større udredning, hvor der nu er udstedt bøder for over 1,5 millioner kroner.

Der er blevet uddelt fem bøder i et større sagskompleks om VVS-firmaer, der har overtrådt konkurrenceloven..

VVS-virksomheden Christoffersen & Knudsen har ulovligt udvekslet oplysninger om priser og andre vilkår med konkurrenten Sanoterm Danmark, der siden er gået konkurs. Det koster nu Christoffersen & Knudsen en bøde på 575.000 kroner for overtrædelse af konkurrenceloven, oplyser Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen på sin hjemmeside. 

Læs også: Dansk Energi: Tekniq opfordrer til karteldannelse

Informationsudvekslingen mellem de to firmaer skete i slutningen af 2012 i forbindelse med et tilbud på VVS-arbejde på byggeprojektet Enebærhaven.

Der er tale om et sagskompleks
Christoffersen og Knudsen er ikke den eneste virksomhed, der skal betale ved kasse ét for brud på konkurrenceloven. Der er tale om et sagskompleks, hvor der nu er udskrevet fire bøder til VVS-virksomheder og ledende medarbejdere.

”Ved at udveksle priser har de involverede virksomheder sat konkurrencen ud af spil til skade for kunderne, der risikerede at betale for meget. De fire bøder, som nu er vedtaget, vedrører alle tilbudskoordinering i VVS-branchen”, siger Jakob Hald, direktør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Foruden bøden på 575.000 kroner, har en ledende medarbejder fra Christoffersen og Knudsen, en ledende medarbejder fra Fredensborg VVS-Teknik samt en forhenværende ledende medarbejder fra Sanoterm Danmark hver betalt en bøde på 25.000 kroner.

Tidligere bøde på én million kroner
I samme sagskompleks betalte virksomheden Fredensborg VVS-Teknik tilbage i 2017 en bøde på én million kroner for at have koordineret tilbud med en konkurrent på fem byggeprojekter.

Samlet set er der udstedt fem bøder på over 1,5 millioner kroner for VVS-kartelaftaler i sagen.

Det var på baggrund af et tip, at Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen i 2015 indledte en efterforskning af tilbudskoordinering blandt flere VVS-virksomheder.

Læs også: VVS-firma får millionbøde for kartelaftaler

Sidenhen anmeldte Konkurrencerådet sagen til Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet med henblik på strafferetlig forfølgelse.

- SDN

Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

01.05.2025DTU

Sponseret

Styrk dine kompetencer med en diplomuddannelse på DTU

01.05.2025Avidenz A/S

Sponseret

Arbejdstilsynet har fokus på regler og praksis for eftersyn af tekniske hjælpemidler

01.05.2025Coromatic A/S

Sponseret

Datacentre er en sårbar og kritisk infrastruktur

01.05.2025Installator.dk

VVS´25: Grundfos klar med app-styrede pumper

01.05.2025Installator.dk

Koble etablerer sig i Midtjylland med optagelse af AC i Vejle

30.04.2025Installator.dk

AO overtager webshop fra VVS-eksperten

29.04.2025Installator.dk

Københavns Kommune skifter til intelligent LED: 160.000 armaturer udskiftes

28.04.2025Belimo A/S

Sponseret

Mød Belimo på VVS’25, hvor vi fejrer 50 år med god energi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
El-sikkerhed, diplomkursus - 2 dage

Over 2 dage giver kurset et godt kendskab til lovgivning og standarder indenfor elektrisk sikkerhed, og til hvordan kravene efterleves i praksis.

Dato

06.05.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding Kokholm 2 6000 Kolding

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Grundkursus

Kuldebroer kan have væsentlig betydning for bygningers energiforbrug, og i værste fald kan de medføre kondens og risiko for svamp og skimmel i konstruktioner og på overflader.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kvalitet, sikkerhed og miljø (EL)

Få kvalitet, miljø og sikkerhed til at gå op i en højere enhed.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Schneider Electric A/S
Messe
ROBOTBRAG 2025! Prep din virksomhed med robotter

Find inspiration til, hvad der kan lade sig gøre med AI og robotteknologi – og hvordan du bedst forbereder din virksomhed til fremtiden. Kom til ROBOTBRAG – inklusiv DIRA Business – hos Teknologisk Institut i Odense

Dato

08.05.2025