Wavin: EPD´er er blevet et konkurrenceparameter

Deltagelse i udbud kræver i stadig højere grad, at virksomhederne kan stille dokumentation for produkternes klimaaftryk. Det oplever man i plastrørsproducenten Wavin, der for nylig  vandt et udbud på et tocifret mio-beløb, fordi virksomheden havde styr klima-dokumentationen.

Ifølge Troels Krogh, der er Salgschef for VA i Wavin, åbner et øget fokus på EPD’erne muligheder for nye forretningsmuligheder på tværs af Wavin, og det er derfor vigtigt, at de bliver tænkt ind i alle dele af selskabets kundearbejde.. Foto: Wavin

Udledningerne fra byggeri vejer tungt i det danske klimaregnskab. Alene udledninger fra byggeprocessen og materialer udgør 10 procent af Danmarks samlede udledninger, mens 30 procent af hele Danmarks samlede CO2-udledning kommer direkte eller indirekte fra bygge- og anlægsbranchen.

Derfor er der nu stigende fokus på EPD´erne, der indeholder data om materialernes klima- og miljøbelastning gennem hele levetiden. Derfor er de også afgørende for, at et byggeri kan opnå certificeringer som DGNB eller Svanemærket.

Og den øgede efterspørgsel på dokumentation oplever Wavin bl.a. i forbindelse med offentlige udbud, hvor det er materialeleverandørens ansvar at stille EPD´er til rådighed for arkitekter og projekterende.

“Vi kan tydeligt mærke, at bæredygtighed og krav til klimaet i forbindelse med byggerier spiller en langt større og mere afgørende rolle end hidtil i forbindelse med udbud. Det bliver simpelthen et konkurrenceparameter – ét, som vi tager meget seriøst i arbejdet og deler på tværs af virksomhedens ansatte, siger Troels Krogh, der er Salgschef for VA i Wavin, ifølge en pressemeddelelse.

Wavin har for nylig vundet et af deres største offentlige udbud til dato. Aftalen på knap 60 mio. kr. er indgået med en kommune, og da beslutningen om en endelig samarbejdsaftale skulle træffes, viste EPD’erne sig at være tungen på vægtskålen.

“I dialogen med kommunen vendte de gentagne gange tilbage til emner vedrørende miljø og bæredygtighed. EPD'er, energikilder og lokale initiativer til at forbedre Wavins CO2-fodaftryk blev gennemgået og udfordret, forklarer Troels Krogh og fortsætter:

“Kommunen var ikke kun var interesseret i vores nuværende bæredygtighedsinitiativer, de ville vide, hvordan vi planlægger at forbedre vores processer over de kommende seks år, hvor aftalen og projektet realiseres. Det stiller altså nogle krav til os som virksomhed – på den positive måde,” siger han.

-emte

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Fremtidens intelligente nødstrøm: Hjemmebatteriet indtager Danmark – men installationskvaliteten kræver det rette måleudstyr

Installator.dk

Nye regler åbner offentlige tage for solceller

Installator.dk

Elbilmesse udvider med varebiler

Installator.dk

Tommy Ahlers: Batterier skal spille en større rolle

Installator.dk

Energinet sænker eltariffen igen i 2027

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

En god og ensartet kvalitet er grundlaget for en omkostningseffektiv produktion, tilfredse kunder, og evt. myndighedsgodkendelse. Derfor er kvalitetsstyring en essentiel del af virksomheden.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KUDSK Service
Webinar
Aktuatorer

Vi ser nærmere på motorisering af eksisterende ventiler og på, hvordan aktuatorer kan gøre ventilbetjeningen lettere og give mulighed for hurtigere sektionering.

Dato

11.09.2026

Tid

09:30

Sted

Online