Wavin fjernvarmeunits overgår forventningerne

Med ca. 3.300 fjernvarmetilslutninger i Bjerringbro og Ulstrup, har Gudenaadalens Energiselskab (GUES) været på udkig efter løsninger, der kan optimere deres forsyningsnetværk. Valget faldt på en skræddersyet Calefa II, og efter et års drift er resultatet overbevisende.

Foto: Wavin

“Vi er rigtig godt tilfredse med Wavins fjernvarmeunits. Deres ydeevne har ikke blot levet op til, men også overgået vores forventninger. Vi har oplevet en betydelig reduktion i både net-temperatur og tryk, hvilket er et klart tegn på, at vi har truffet det rigtige valg”, siger Lars Bjerring Laursen, Ledningsmester og souschef hos Gudenaadalens Energiselskab.

De økonomiske besparelser er ligeledes bemærkelsesværdige. Den intelligente styring af Calefa II har medført bonusudbetalinger til forbrugere, der har opnået ekstra god afkøling af returvandet.

“Den positive oplevelse understøttes af en konstant høj kvalitet af varmtvandsforsyning, uden behov for store beholdere, hvilket gør Calefa II til en fremtidssikret løsning, når GUES i de kommende år udvider deres fjernvarmenetværk til flere tusinde nye kunder”, siger Lars Bjerring Laursen.

En af de væsentligste fordele ved Calefa II er dens evne til at levere højtydende fjernvarmeløsninger i områder, hvor der tidligere har været naturgasfyr. Calefa II muliggør en betydelig sænkning af fremløbstemperaturen og differenstrykket, hvilket har reduceret varmeledningstab og vandspild markant. Denne intelligente regulering sikrer også, at energiforbruget tilpasses efter behov, hvilket betyder, at der ikke er nogen form for energispild, noget der er med til at optimere både driftsomkostninger og miljøpåvirkning.

“Det er glædeligt at se, hvordan vores løsning har bidraget til en mere effektiv fjernvarmeforsyning hos GUES. Den positive feedback, vi har modtaget, bekræfter, at vi er på rette vej i vores bestræbelser på at udvikle energieffektive og fremtidssikrede fjernvarmesystemer, hvilket giver os endnu mere blod på tanden”, siger John Østergaard Jensen, som er Specialist Sales hos Wavin.

Gudenaadalens ledningsnet forventes inden for de næste år at blive udbygget til i alt ca. 4.000 fjernvarmetilslutninger.

-mauh

Faktaboks

• Calefa har været på markedet i 10 år og er dermed et gennemtestet produkt, værdsat af tusindvis af brugere.
• Systemet anvender komponenter fra internationalt anerkendte leverandører som f.eks. Grundfos, Frese, Flamco og Hexonic.
• Intelligent behovsstyret varmtvandsregulering og prioritering.
• Samlet elektronisk styring til varme og varmt vand samt vejrkompensering.
• Hurtig og nem installation.
• Nem og enkel at forstå for slutbrugeren.
• Kompakt unit der leveres med venstre/højre tilslutning.
• Mulighed for skræddersyede løsninger til den enkelte forsynings tekniske bestemmelser.

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

19.11.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Kenny fra Fjerritslev Fjernvarme skruer op for den grønne omstilling med nye units

17.11.2025Installator.dk

Varmepumper slår brint, biomasse og gas

14.11.2025Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

Kan en varmepumpe virkelig sænke varmeregningen med 16.000 kr. om året?

12.11.2025Installator.dk

Varmepumpeindustrien: Uafklarede fjernvarmeprojekter bremser varmepumpesalget

10.11.2025BRUGG Denmark A/S

Sponseret

Grøn varme til fremtiden: BRUGG Pipes styrker Danmarks fjernvarmenet

06.11.2025Installator.dk

Dansk Fjernvarme: Udrulningen går bedre end sit rygte – men politisk kurs mangler

03.11.2025Installator.dk

Fjernvarmebranchen samlede rekordmange i Odense

03.11.2025Installator.dk

Nu får Aarhus varme fra undergrunden

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

30.09.2025

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.11.2025

Sted

Online + classroom

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 Opfølgningskursus

Bliv opdateret på HD60364-standarderne. Få de sidste nye ændringer med om bl.a. installationer i baderum, PoE-installationer og meget andet.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams