Wavin: Fremtidens ekstremvejr kræver cirkulære løsninger

Der er behov for nytænkning i forhold til den måde, vi bruger vand på i lyset af de klimaforandringer, der allerede er godt på vej, mener Wavin. Virksomheden har udviklet løsninger, der arbejder sammen med ekstremvejret og udnytter vandet som ressource frem for blot at lede det væk.

Foto: Wavin

De seneste år har været præget af enorme oversvømmelser og af voldsomme tørkeperioder. 2023 var et af de ti varmeste år mål i Danmark nogensinde, og det blev også året, hvor stormene Otto og Pia raserede og ødelagde store dele af landet.

“De ekstreme og uforudsigelige vejrmæssige ændringer fører til usædvanlige vandstrømme. Det medvirker til flere og mere voldsomme skybrud, som oversvømmer kældre og haver og skaber kaos på veje i hele landet. Hvor vi tidligere har haft for øje blot at lede vandet væk, er vores fokus i dag på, hvordan vi opsamler, opbevarer og genbruger regnvand til fx vanding, toiletskyl o.l.,” forklarer Vidar Handal, Nordic Product Manager UCR i Wavin. Han fortsætter:

“I Danmark mangler der vilje til at udnytte nedbøren som den værdifulde ressource, vandet er. At bruge rent drikkevand til toiletter og bilvask er ikke kun unødvendigt, det er også uheldigt. Vi må ikke kun tænke i afløbssystemer men snarere i komplette løsninger, der skal dræne, opbevare eller transportere overskydende vand væk på en mere hensigtsmæssig måde.”

Derfor er det ifølge Wavin afgørende at tænke på genbrugsløsninger i forhold til vores vandforbrug.

“I Danmark mangler der vilje til at udnytte nedbøren som den værdifulde ressource, vandet er. At bruge rent drikkevand til toiletter og bilvask er ikke kun unødvendigt, det er også uheldigt. Vi må ikke kun tænke i afløbssystemer men snarere i komplette løsninger, der skal dræne, opbevare eller transportere overskydende vand væk på en mere hensigtsmæssig måde,” siger Vidar Handal.

-emte

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

PipeLink Aps

Sponseret

Produktinformation relaterende til præisolerede rør

Installator.dk

Tidligere Odsherred-direktør tiltalt for mandatsvig

Installator.dk

Batteribranchen roser Ahlers – men efterlyser fart på nye netprodukter

Installator.dk

Energinet vil give storforbrugere hurtigere adgang til elnettet

Installator.dk

Andel sælger Ørsted-aktier for 3 mia. kr. og sender pengene i elnettet

Installator.dk

Rekordhøje priser på elmaterialer presser byggeprojekter

Installator.dk

Verdo bygger 10 MW batterianlæg på Randers Havn

Installator.dk

TEC indvier Energihuset i Gladsaxe

Installator.dk

Kemp & Lauritzen udpeger ny direktør for Teknikhuse

Installator.dk

Nyt værktøj skal gøre valg af ventilation lettere i etageboliger

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

14.09.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn