Wavin samler aktiviteterne i Hammel

Wavin drejer nøglen om i Horsens – kun for at samle al administration og produktion i Hammel.

Plastrørsproducenten Wavin samler per 1. januar 2017 alle danske aktiviteter i den midtjyske by Hammel, hvilket betyder, at Horsensafdelingen lukker. Det sker efter flere år med vækst og med et ønske om at skabe det bedste afsæt for at fortsætte den opadgående kurve i fremtiden.

”Vi befinder os i en travl vækstperiode, hvor vi næsten har firedoblet vores omsætning på VVS-området i de seneste ti år. Den udvikling vil vi understøtte ved at samle hele vores produktion i Hammel. På den måde kan vi strømline og bedre udnytte vores viden og erfaring”, siger Per Dollerup Mikkelsen, adm. direktør i Wavin.

Læs også: Blå rør er til drikkevand – ikke regnvand

Wavin vil gerne beholde alle 43 medarbejdere fra Horsens-afdelingen, når virksomheden flytter til Hammel. Derfor er ledelsen gået i dialog med de ansatte med henblik på at finde tiltag, der kan gøre flytningen lettere og mere attraktiv for den enkelte medarbejder.

”En virksomhed er ikke bedre end de mennesker, som arbejder der. Kulturen i vores Horsens-afdeling har altid været kendetegnet ved at være meget entreprenant, og det er i høj grad derfor, vi har oplevet så stor succes inden for VVS-området. Afskedigelser har aldrig været en del af flytteplanen, og derfor håber vi, at størstedelen af vores medarbejdere rykker med”, forklarer Per Dollerup Mikkelsen.

Læs også: Producent sætter vandbesparelser på dagsordenen

I kølvandet på flytningen forventer Wavin, at de lavere omkostninger til færre lokationer vil styrke virksomhedens konkurrenceevne. 

-CHM

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Opgaver i Inspectly Build - overblik og fremdrift i byggeriet

Inspectly ApS

Sponseret

Installator.dk

V2Grid: Den oplagte løsning har fortsat lange udsigter

Installator.dk

Norlys afsætter 50 mio. kr. til grønne og innovative projekter

Installator.dk

Danmarks 2030-klimamål står til at blive indfriet

Installator.dk

Social bæredygtighed kan styrke elbranchen

Installator.dk

El-varebiler står for fire ud af ti nyregistreringer

Installator.dk

InstallatørGruppen køber elinstallatør i Bern

Installator.dk

Ny segmentdirektør for EL i Lemvigh-Müller

Installator.dk

El & Teknik 2026 sætter ny besøgsrekord

Installator.dk

InstallatørGruppen fortsætter sit opkøbstogt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle