YIT vil tredoble på vvs-området

Ambitionerne er store hos YIT, der vil være landsdækkende. Firmaet vil tredoble antallet af vvs-medarbejdere og give østjyderne et kompetencecenter.

YIT har store planer. Teknikentreprenør- og servicevirksomheden skal ikke alene være landsdækkende, den skal også kunne tredoble antallet af vvs-medarbejdere. Det er blandt andet derfor YIT i år købte de to vvs-virksomheder Monies & Andersens Eftf. og Gerdes & Wesenberg.

I forvejen er YIT en stor virksomhed med omkring 1500 ansatte inden for el, ventilation og vvs, men derfor kan firmaet sagtens have ambitioner om mere. For eksempel om at indtage Østjylland.

Kompetencecentre
”Næste skridt på vejen til at blive landsdækkende på vvs-området er et vvs-kompetencecenter i Østjylland. Derudover skal staben udvides med en række vvs-montører i de 16 lokale servicecentre. I løbet af de næste to år forventer vi derfor at øge den nuværende vvs-stab på 100 ansatte til cirka 300 vvs-medarbejdere,” siger YIT’s regionschef John Essemann.

Monies & Andersens Eftf. og Gerdes & Wesenberg udgør nu YIT’s kompetencecentre i henholdsvis København og Trekantområdet. Men det betyder ikke, at når YIT rykker ind i Østjylland, så bliver det også gennem opkøb.

Totalløsning
”Hidtil har vi styrket vvs-området ved at opkøbe, men det betyder nødvendigvis ikke, at det også bliver strategien i Østjylland. Mange af vores lokale servicecentre er for eksempel skabt med organisk vækst,” siger John Essemann.
Opkøbene betyder dog, at YIT nærmer sig totalleverandørstatus.

”Grænserne mellem fagene udviskes i stigende grad, og der er ikke altid en skarp opdeling af, hvem der udfører bestemte opgaver. Både for kunderne og vores egen forretning er der derfor en række positive synergieffekter forbundet med at udvide vores eksisterende kompetencer med vvs-området og samle det hele under ét tag,” fortsætter John Essemann.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

AO: Stabil start på 2026 trods vejrudfordringer

Installator.dk

Brancheorganisation: Brug for strategi for batterier og øget fleksibilitet i elnettet

Installator.dk

Ny salgschef i Schneider Electric: Skal omsætte energidata til konkret effekt

Installator.dk

Efterspørgslen på varmepumper stiger – men salget halter efter

Installator.dk

Blackstone investerer milliarder i Eurowind Energy

Installator.dk

Norlys kommer ud af 2025 med milliardtab

Installator.dk

Verdo får trecifret million-tab og sælger ud

Installator.dk

Energi Fyn lander hidtil bedste resultatet

Installator.dk

Grønne energiløsninger - muligheder i en tid med bump på vejen

Installator.dk

Pettinaroli A/S fejrer 50 år i VVS-branchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle