YIT vil tredoble på vvs-området

Ambitionerne er store hos YIT, der vil være landsdækkende. Firmaet vil tredoble antallet af vvs-medarbejdere og give østjyderne et kompetencecenter.

YIT har store planer. Teknikentreprenør- og servicevirksomheden skal ikke alene være landsdækkende, den skal også kunne tredoble antallet af vvs-medarbejdere. Det er blandt andet derfor YIT i år købte de to vvs-virksomheder Monies & Andersens Eftf. og Gerdes & Wesenberg.

I forvejen er YIT en stor virksomhed med omkring 1500 ansatte inden for el, ventilation og vvs, men derfor kan firmaet sagtens have ambitioner om mere. For eksempel om at indtage Østjylland.

Kompetencecentre
”Næste skridt på vejen til at blive landsdækkende på vvs-området er et vvs-kompetencecenter i Østjylland. Derudover skal staben udvides med en række vvs-montører i de 16 lokale servicecentre. I løbet af de næste to år forventer vi derfor at øge den nuværende vvs-stab på 100 ansatte til cirka 300 vvs-medarbejdere,” siger YIT’s regionschef John Essemann.

Monies & Andersens Eftf. og Gerdes & Wesenberg udgør nu YIT’s kompetencecentre i henholdsvis København og Trekantområdet. Men det betyder ikke, at når YIT rykker ind i Østjylland, så bliver det også gennem opkøb.

Totalløsning
”Hidtil har vi styrket vvs-området ved at opkøbe, men det betyder nødvendigvis ikke, at det også bliver strategien i Østjylland. Mange af vores lokale servicecentre er for eksempel skabt med organisk vækst,” siger John Essemann.
Opkøbene betyder dog, at YIT nærmer sig totalleverandørstatus.

”Grænserne mellem fagene udviskes i stigende grad, og der er ikke altid en skarp opdeling af, hvem der udfører bestemte opgaver. Både for kunderne og vores egen forretning er der derfor en række positive synergieffekter forbundet med at udvide vores eksisterende kompetencer med vvs-området og samle det hele under ét tag,” fortsætter John Essemann.

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Ørsted vinder erstatningssager i Elsam-sagen

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Installator.dk

Forbrugerrådet: Aconto-opkrævninger bør afskaffes

Installator.dk

Koble udvider til Sønderjylland med ny partner i Tønder

Installator.dk

TEKNIQ: Forhøjet seniorfradrag kan ikke stå alene

Installator.dk

Energinet sparer 650 mio. kr. på reserver i 2026

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle