Øland-løsning styrer brandudvikling

Øland er nu klar med en komplet pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger. Den fuldautomatiske løsning fra ventilationspecialisten, der er udviklet i henhold til DS 428-4, er utroligt nem at installere og kan bruges i langt de fleste typer bygninger.

Den nye brandautomatikløsning fra Øland er en 3-i-1 løsning, som opfylder kravene i DS 428-4 udgaven. Den indeholder både brandspjæld og røgspjæld og et centralt overvågningssystem, i én og samme løsning.

Særligt på brandlukningsmetoden har Øland tænkt i nye baner. Helt nye godkendte lukningsmetoder baseret på tørlukning med isoleringsmateriale frem for vådlukning med gipsmørtel er en utrolig nem og sikker måde at lukke spalterne på, når brandspjældene er monteret. Derudover kan spjældene, i modsætning til andre fabrikater, som noget nyt installeres i alle typer vægge og både i og ud fra væggene.

Læs også: Stærkt regnskab fra Øland

”Vi har prøvet at sætte os i montørens sted, da vi udviklede løsningen. Brugervenlighed, minimalt tidsforbrug og enkelhed er pejlemærker, vi har navigeret efter under udviklingen. Sikkerheden er selvfølgelig det helt centrale i denne type løsninger, men vi vil gerne levere noget ekstra i form af fleksible og enkle produkter, som holder og er lette at arbejde med”, siger Carsten Madsen, salgsdirektør i Øland.

Hjernen i Ølands brandautomatikløsning er overvågningssystemet, som styrer alle spjældende. Ud over den løbende overvågning kører systemet også automatisk en test af alle installationer en gang om ugen. Overvågningssystemet er både nemt at installere og fejlfinde på, og det kan kobles til alle andre centralstyringssystemer i en bygning, så al overvågning kan samles ét sted.

-LA

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Genvex

Sponseret

Sådan forebygger du skimmelsvamp i din bolig – med gode vaner og ventilation

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Annonce

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Installator.dk

Ansøgninger om tilskud til varmepumper vælter ind

Installator.dk

Brancheforening: Elektrificeringsplan skal ind i regeringsgrundlag

Installator.dk

Grossist lancerer batteriløsning med indbygget indtjening

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

17.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

GN Belysning
Webinar
Gratis webinar: Hvad betyder kravet om dataopsamling for dig som elinstallatør?

De nye krav til dataopsamling rammer direkte ned i hverdag – de påvirker dine byggeprojekter, din dokumentation og den måde, du rådgiver dine kunder på.

Dato

18.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Hikvision

Ansigtsgenkendelsesbaseret adgangskontrol - præcis adgang for autoriserede personer

Dato

19.03.2026

Tid

10:00

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark