Øland-løsning styrer brandudvikling

Øland er nu klar med en komplet pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger. Den fuldautomatiske løsning fra ventilationspecialisten, der er udviklet i henhold til DS 428-4, er utroligt nem at installere og kan bruges i langt de fleste typer bygninger.

Den nye brandautomatikløsning fra Øland er en 3-i-1 løsning, som opfylder kravene i DS 428-4 udgaven. Den indeholder både brandspjæld og røgspjæld og et centralt overvågningssystem, i én og samme løsning.

Særligt på brandlukningsmetoden har Øland tænkt i nye baner. Helt nye godkendte lukningsmetoder baseret på tørlukning med isoleringsmateriale frem for vådlukning med gipsmørtel er en utrolig nem og sikker måde at lukke spalterne på, når brandspjældene er monteret. Derudover kan spjældene, i modsætning til andre fabrikater, som noget nyt installeres i alle typer vægge og både i og ud fra væggene.

Læs også: Stærkt regnskab fra Øland

”Vi har prøvet at sætte os i montørens sted, da vi udviklede løsningen. Brugervenlighed, minimalt tidsforbrug og enkelhed er pejlemærker, vi har navigeret efter under udviklingen. Sikkerheden er selvfølgelig det helt centrale i denne type løsninger, men vi vil gerne levere noget ekstra i form af fleksible og enkle produkter, som holder og er lette at arbejde med”, siger Carsten Madsen, salgsdirektør i Øland.

Hjernen i Ølands brandautomatikløsning er overvågningssystemet, som styrer alle spjældende. Ud over den løbende overvågning kører systemet også automatisk en test af alle installationer en gang om ugen. Overvågningssystemet er både nemt at installere og fejlfinde på, og det kan kobles til alle andre centralstyringssystemer i en bygning, så al overvågning kan samles ét sted.

-LA

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Store emner kræver fleksibel udsugning

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Installator.dk

Forbrugerrådet: Aconto-opkrævninger bør afskaffes

Installator.dk

Koble udvider til Sønderjylland med ny partner i Tønder

Installator.dk

TEKNIQ: Forhøjet seniorfradrag kan ikke stå alene

Installator.dk

Energinet sparer 650 mio. kr. på reserver i 2026

Installator.dk

DI: Giv datacentre mulighed for egen grøn strøm

Installator.dk

Regeringen fylder grønne varmepuljer op med 500 mio. kr.

Installator.dk

Lemvigh-Müller henter ny VVS-direktør

Installator.dk

Økonomiaftale åbner for milliardinvesteringer i nedslidte skoler

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle